Nėščiųjų kojų venų varikozė (išsiplėtimas)
Anatomija
Nėščiųjų kojų venų varikozė yra liga, susijusi su venų sistema, ypač apatinėse galūnėse. Žmogaus veninė sistema yra sudaryta iš giliųjų ir paviršinių venų, kurios transportuoja kraują atgal į širdį. Nėštumo metu organizme vyksta hormoniniai pokyčiai ir padidėja kraujo tūris, kas sukelia papildomą spaudimą venoms. Dėl šių pokyčių venos gali išsiplėsti, o vožtuvai, kurie padeda kraujui tekėti teisinga kryptimi, gali nesugebėti tinkamai funkcionuoti, kas lemia kraujo stagnaciją ir varikozinių venų susidarymą.
Ligos aprašymas
Nėščiųjų kojų venų varikozė yra būklė, kai venos, ypač kojose, išsiplečia ir tampa matomos. Ši liga dažnai pasireiškia nėštumo metu dėl padidėjusio kraujo tūrio ir hormoninių pokyčių, kurie atpalaiduoja venų sieneles. Varikozinės venos gali sukelti diskomfortą, skausmą, patinimą ir nuovargį. Ši liga yra svarbi ne tik dėl fizinio diskomforto, bet ir dėl galimų komplikacijų, tokių kaip tromboflebitas ar venų trombozė, kurios gali turėti rimtų pasekmių tiek motinai, tiek vaisiui.
Ligos priežastis
Pagrindinės nėščiųjų kojų venų varikozės priežastys yra hormoniniai pokyčiai, padidėjęs kraujo tūris ir venų sienelių silpnumas. Progesteronas, kuris padidėja nėštumo metu, gali atpalaiduoti venų raumenis, o tai leidžia jiems išsiplėsti. Be to, augantis vaisius gali spausti apatines venas, trukdydamas normaliai kraujo cirkuliacijai. Kiti mechanizmai gali apimti genetinę predispoziciją ir venų vožtuvų disfunkciją.
Rizikos faktoriai
- Genetinė polinkis – jei šeimoje buvo venų varikozės atvejų, tikimybė susirgti šia liga padidėja.
- Amžius – vyresnio amžiaus moterys yra labiau linkusios į šią ligą, nes su amžiumi venų elastingumas mažėja.
- Antsvoris – papildomos kūno masės buvimas didina spaudimą venoms.
- Ilgas stovėjimas ar sėdėjimas – tai trukdo normaliai kraujo cirkuliacijai ir gali prisidėti prie venų išsiplėtimo.
Simptomai
- Pagrindiniai ligos simptomai apima kojų sunkumą, skausmą, patinimą, ypač po ilgo stovėjimo ar sėdėjimo. Taip pat gali pasireikšti niežulys, mėlynės ir matomos išsiplėtusios venos. Lengvų simptomų atveju moterys gali jausti tik diskomfortą, tačiau sunkesniais atvejais gali pasireikšti stiprus skausmas ir nuovargis, ypač vakare.
Diagnostika
Nėščiųjų kojų venų varikozė diagnozuojama remiantis klinikiniais požymiais ir paciento anamneze. Paprastai atliekamas fizinis tyrimas, kurio metu gydytojas įvertina venų būklę ir gali atlikti ultragarsinį tyrimą, kad įvertintų venų funkciją ir nustatytų kraujo tekėjimo problemas. Šie tyrimai padeda nustatyti varikozinių venų sunkumą ir galimas komplikacijas.
Gydymas
Gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip svorio metimas, fizinė veikla ir kompresinės kojinės, kurios padeda sumažinti venų spaudimą. Medicininiai gydymo būdai gali apimti vaistus, kurie palengvina simptomus, ir procedūras, tokias kaip skleroterapija ar lazerinė terapija, kurios padeda sumažinti varikozinių venų matomumą. Naujausios terapijos galimybės apima minimaliai invazines procedūras, kurios leidžia greičiau atsigauti ir sumažina komplikacijų riziką.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas