Nėščiųjų urogenitalinės sistemos infekcijos
Anatomija
Nėščiųjų urogenitalinės sistemos infekcijos yra susijusios su moters šlapimo ir lytinių organų sistema, kuri apima inkstus, šlapimtakius, šlapimo pūslę, šlaplę, makštį, gimdą ir kiaušides. Nėštumo metu organizme vyksta daugybė fiziologinių pokyčių, kurie gali paveikti šių organų funkciją ir padidinti infekcijų riziką. Pavyzdžiui, hormonų pokyčiai skatina kraujo apytaką, o didėjantis gimdos dydis gali daryti spaudimą šlapimo pūslės ir šlapimtakių, kas gali trukdyti normaliai šlapimo srovei ir sukelti šlapimo stagnaciją.
Ligos aprašymas
Nėščiųjų urogenitalinės sistemos infekcijos apima įvairias infekcijas, kurios gali paveikti šlapimo takus ir lytinius organus nėštumo metu. Tai gali būti šlapimo takų infekcijos (STI), cistitas, pielonefritas ir kitos infekcijos. Šios ligos yra svarbios, nes jos gali sukelti rimtų komplikacijų tiek motinai, tiek vaisiui, įskaitant priešlaikinį gimdymą, vaisiaus augimo sulėtėjimą ir netgi sepsį. Dėl šios priežasties nėščiųjų urogenitalinės sistemos infekcijos reikalauja atidaus stebėjimo ir gydymo.
Ligos priežastis
Pagrindinės nėščiųjų urogenitalinės sistemos infekcijų priežastys yra bakterijos, virusai ir grybai. Dažniausi patogenai, sukeliantys šlapimo takų infekcijas, yra Escherichia coli, Klebsiella, Enterobacter ir Staphylococcus saprophyticus. Nėštumo metu organizmo imuninis atsakas gali būti sumažėjęs, todėl infekcijos gali lengviau išsivystyti. Taip pat hormoniniai pokyčiai gali paveikti makšties florą ir sukelti disbalansą, kuris palankus infekcijoms.
Rizikos faktoriai
- Higienos trūkumas – nepakankama asmens higiena gali padidinti bakterijų patekimą į šlapimo takus.
- Šlapimo takų anomalijos – anatominių anomalijų buvimas gali užkirsti kelią normaliam šlapimo nutekėjimui ir sukelti infekcijas.
- Diabetas – padidėjusi gliukozės koncentracija šlapime gali skatinti bakterijų dauginimąsi.
- Dažnas šlapinimasis – gali būti susijęs su hormoniniais pokyčiais nėštumo metu, kas gali sukelti šlapimo stagnaciją ir infekcijas.
Simptomai
- Dažnas ir skausmingas šlapinimasis – moterys gali jausti nuolatinį norą šlapintis, kuris gali būti lydimas skausmo ar deginimo pojūčio.
- Šlapimo spalvos ir kvapo pasikeitimas – šlapimas gali tapti drumstas, turėti nemalonų kvapą.
- Apatinės pilvo skausmas – gali pasireikšti skausmas ar diskomfortas pilvo apačioje.
- Kūno temperatūros padidėjimas – karščiavimas gali rodyti rimtesnę infekciją, pvz., pielonefritą.
Diagnostika
Nėščiųjų urogenitalinės sistemos infekcijos diagnozuojamos atliekant šlapimo tyrimus, įskaitant šlapimo kultūrą, kuri padeda nustatyti patogeną ir jo jautrumą antibiotikams. Be to, gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant patikrinti, ar nėra infekcijos požymių, tokių kaip leukocitozė. Gydytojas taip pat gali atlikti klinikinį tyrimą, kad įvertintų simptomus ir atliktų ultragarsinį tyrimą, jei yra įtarimų dėl komplikacijų.
Gydymas
Nėščiųjų urogenitalinės sistemos infekcijų gydymas dažniausiai apima antibiotikų vartojimą, kurie yra saugūs nėštumo metu. Gydytojai gali skirti specifinius vaistus, atsižvelgdami į nustatytą bakteriją ir jos jautrumą. Be to, rekomenduojama didinti skysčių suvartojimą, kad būtų skatinamas šlapimo nutekėjimas. Nemedicininiai sprendimai, tokie kaip šiltos vonios ir šlapimo pūslės tuštinimas po lytinių santykių, taip pat gali padėti sumažinti simptomus. Naujausios terapijos galimybės apima probiotikų vartojimą, siekiant atkurti sveiką makšties florą ir sumažinti infekcijų pasikartojimo riziką.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas