Nėštumo sukeltas padidėjęs kraujospūdis su ryškia proteinurija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Nėštumo sukeltas padidėjęs kraujospūdis su ryškia proteinurija, dar žinomas kaip preeklampsija, yra liga, kuri tiesiogiai veikia moters kraujotakos sistemą bei inkstus. Ši liga sukelia padidėjusį kraujospūdį, o tai gali paveikti širdies ir kraujagyslių sistemą. Be to, inkstai, kurie atsakingi už skysčių ir mineralų balansą organizme, gali būti paveikti dėl padidėjusio kraujospūdžio ir didelio baltymų kiekio šlapime. Dėl šių pokyčių gali sutrikti normali organų funkcija, o tai gali kelti pavojų tiek motinai, tiek vaisiui.

Ligos aprašymas

Ši liga pasireiškia nėštumo metu, dažniausiai po 20-osios nėštumo savaitės. Preeklampsija yra rimta būklė, kuri gali sukelti įvairių komplikacijų, tokių kaip eklampsija, placentos atšoka ir vaisiaus augimo sutrikimai. Liga yra svarbi, nes ji gali paveikti ne tik moters sveikatą, bet ir vaisiaus vystymąsi. Dėl padidėjusio kraujospūdžio gali kilti pavojus tiek motinos, tiek kūdikio gyvybei, todėl būtina ją anksti atpažinti ir tinkamai gydyti.

Ligos priežastis

Preeklampsijos priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad ji atsiranda dėl placentos vystymosi sutrikimų, kurie sukelia kraujagyslių pokyčius. Dėl to sumažėja kraujo tekėjimas į placentą, o tai gali sukelti padidėjusį kraujospūdį. Taip pat yra teorijų, kad imuniniai ir genetiniai veiksniai gali prisidėti prie ligos atsiradimo. Be to, hormoniniai pokyčiai nėštumo metu gali turėti įtakos kraujagyslių funkcijai ir kraujospūdžio reguliavimui.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: jaunesnės nei 20 metų ir vyresnės nei 35 metų moterys turi didesnę riziką susirgti preeklampsija.
  • Nutukimas: antsvoris gali padidinti kraujospūdį ir sukelti komplikacijų nėštumo metu.
  • Ankstesnė preeklampsija: moterys, kurioms anksčiau buvo preeklampsija, turi didesnę riziką vėl susirgti šia liga.
  • Diabetas ir hipertenzija: esamos sveikatos problemos, tokios kaip aukštas kraujospūdis ar diabetas, gali padidinti preeklampsijos riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima padidėjusį kraujospūdį, galvos skausmus, regėjimo sutrikimus (pvz., mirgėjimą arba neryškų matymą), patinimus, ypač veido ir rankų srityse, bei baltymų buvimą šlapime. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti sunkių simptomų, tokių kaip kvėpavimo sutrikimai, pilvo skausmai ir traukuliai.

Diagnostika

Preeklampsija diagnozuojama remiantis kraujospūdžio matavimais ir šlapimo tyrimais. Moterims, kurioms kyla įtarimų dėl preeklampsijos, gali būti rekomenduojama atlikti kraujo tyrimus, kad būtų įvertinta inkstų funkcija ir nustatyti kiti galimi sutrikimai. Taip pat atliekami ultragarsiniai tyrimai, siekiant stebėti vaisiaus augimą ir placentos būklę.

Gydymas

Preeklampsijos gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai dažnai apima antihipertenzinių vaistų skyrimą, siekiant sumažinti kraujospūdį, bei stebėjimą ligoninėje. Sunkiais atvejais gali prireikti ankstyvo gimdymo, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų. Nemedicininiai sprendimai gali apimti poilsio rekomendacijas, sveiką mitybą ir fizinio aktyvumo ribojimą. Naujų terapijų, tokių kaip vaistai, mažinantys kraujagyslių uždegimą, tyrimai yra vykdomi, siekiant gerinti gydymo galimybes ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
cukrinis diabetas
dantenų patologija
daugiasisteminė liga
daugiažidininė liga
diabetinė dieta
diseminuota liga
endokrinologija
gestacinis diabetas
greitai progresuojantis nefritinis sindromas
hiperglikemija
hipertenzija
hipertonija
kraujospūdis
letterersiwe liga
metabolinis sindromas
nefritinis sindromas
nėštumas
odontologinė onkologija

Rašyti komentarą