Odos atrofiniai pakitimai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Odos atrofiniai pakitimai yra susiję su odos struktūra ir funkcija, ypač su epidermiu ir dermu. Epidermis yra išorinis odos sluoksnis, kuris apsaugo organizmą nuo išorinių veiksnių, o derma, esanti po epidermiu, yra atsakinga už odos elastingumą, drėgmės išlaikymą ir mitybą. Atrofiniai pakitimai dažnai pasireiškia, kai sutrinka kolageno ir elastino gamyba, kas sukelia odos plonėjimą, elastingumo praradimą ir raukšlių susidarymą. Be to, gali būti paveikti riebalinių ir prakaito liaukų funkcionavimas, kas prisideda prie odos būklės pablogėjimo.

Ligos aprašymas

Odos atrofiniai pakitimai yra odos būklė, kai oda praranda savo storį, elastingumą ir atsparumą. Ši liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, įskaitant ploną odą, raukšles ir pigmentinius pakitimus. Atrofiniai pakitimai gali būti tiek įgimti, tiek įgyti, ir jie gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Ši liga yra svarbi, nes gali turėti didelės įtakos žmogaus estetinei išvaizdai ir psichologinei savijautai, o taip pat gali sukelti odos pažeidimus, kurie padidina infekcijų riziką.

Ligos priežastis

Pagrindinės odos atrofiniai pakitimai gali būti susiję su senėjimo procesu, hormonų pokyčiais, genetiniais veiksniais, ultravioletiniais spinduliais, uždegiminėmis ligomis, tokiomis kaip psoriazė ar dermatitas, ir netinkamu odos priežiūra. Mechanizmai, prisidedantys prie šios ligos atsiradimo, apima kolageno ir elastino skaidulų degradaciją, sumažėjusią odos drėgmę ir kraujotakos sutrikimus. Be to, tam tikros ligos, kaip antai cukrinis diabetas, taip pat gali prisidėti prie atrofinio odos pakitimo.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonės dažniau patiria odos atrofiniai pakitimus dėl natūralaus odos senėjimo proceso.
  • Genetika – šeimos istorija gali padidinti riziką susirgti šia liga.
  • UV spindulių poveikis – ilgalaikis saulės spindulių poveikis gali pagreitinti odos senėjimą ir sukelti atrofiniai pakitimus.
  • Netinkama odos priežiūra – naudojant agresyvius kosmetikos produktus ar ignoruojant odos drėkinimą, gali padidėti rizika.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima odos plonėjimą, sausumą, raukšles, pigmentacijos pokyčius ir odos elastingumo praradimą. Lengvi simptomai gali pasireikšti kaip nedideli odos nelygumai ar sausumas, tačiau sunkesniais atvejais gali pasireikšti gilesnės raukšlės, odos įtrūkimai ar net žaizdos.

Diagnostika

Odos atrofiniai pakitimai diagnozuojami remiantis klinikiniu įvertinimu ir paciento anamneze. Dermatologas gali atlikti odos tyrimus, kad įvertintų odos būklę ir nustatytų galimus pakitimus. Kartais gali prireikti biologinių tyrimų, kad būtų pašalintos kitos odos ligos ar sutrikimai.

Gydymas

Odos atrofiniai pakitimai gali būti gydomi tiek medicininiu, tiek nemedicininiu būdu. Medicininiai sprendimai apima kremus su retinoidais, hialurono rūgštimi, vitaminu C, kurie padeda pagerinti odos struktūrą ir drėgmę. Taip pat gali būti taikomos procedūros, tokios kaip lazerinė terapija, mikrodermabrazija ar cheminiai pilingai, kurie padeda atnaujinti odos paviršių. Nemedicininiai sprendimai apima tinkamą odos priežiūrą, sveiką mitybą ir apsaugą nuo UV spindulių. Naujausios terapijos galimybės gali apimti biostimuliacines injekcijas, kurios skatina natūralią odos regeneraciją.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
bėrimas
dermatitas
dusulys
granuliomatozė
ichtiozė
infekcija
insultas
karščiavimas
ligos
medikamentinis
paburkimas
sergamumas
sindromas
uždegimas
vaistai
vargina
venos
virusai

Rašyti komentarą