Odos ir poodinio audinio folikulinės cistos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Odos ir poodinio audinio folikulinės cistos yra susijusios su žmogaus odos struktūra ir jos priedais, tokiais kaip plaukų folikulai. Šios cistos dažniausiai vystosi epidermyje, dermoje ir poodiniame audinyje. Plaukų folikulai yra odos struktūros, kurios gamina plaukus ir yra atsakingos už riebalų sekreciją. Cistos formuojasi, kai plaukų folikulai užsikemša, o riebalų sekrecija ir ląstelės kaupiasi, sukurdamos maišelį, užpildytą skysčiu arba pusle. Poveikis gali būti lokalizuotas bet kurioje odos srityje, tačiau dažniausiai pasitaiko veido, kaklo, pečių ir nugaros srityse.

Ligos aprašymas

Odos ir poodinio audinio folikulinės cistos yra gerybiniai dariniai, kurie gali būti neskausmingi ir dažnai nesukelia jokių simptomų. Tačiau, esant uždegimui arba infekcijai, cistos gali tapti skausmingos ir sukelti diskomfortą. Folikulinės cistos svarbios, nes jos gali sukelti estetinį diskomfortą, ypač jei jos yra matomos ant veido ar kitų kūno dalių. Be to, cistos gali užsikimšti arba uždegti, sukeldamos komplikacijas, todėl svarbu jas stebėti ir tinkamai gydyti.

Ligos priežastis

Folikulinės cistos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Pagrindinės priežastys apima plaukų folikulų užsikimšimą, kuris gali būti sukeltas per didelio riebalų gamybos, odos ląstelių perteklius arba infekcijos. Taip pat genetiniai veiksniai gali turėti įtakos cistų vystymuisi, kadangi kai kurie žmonės gali būti linkę į šių darinių formavimąsi. Hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, brendimo, nėštumo ar menstruacijų metu, gali taip pat prisidėti prie cistų susidarymo.

Rizikos faktoriai

  • Genetika – šeimos istorija, turinti folikulinių cistų, gali padidinti riziką.
  • Hormoniniai pokyčiai – hormonų svyravimai gali paveikti riebalų gamybą ir folikulų veiklą.
  • Odos pažeidimai – traumos ar uždegimai gali padidinti cistų susidarymo tikimybę.
  • Riebalų perteklius – padidėjusi riebalų gamyba gali sukelti folikulų užsikimšimą.

Simptomai

  • Folikulinės cistos dažnai neturi simptomų ir yra atsitiktinai atrandamos. Tačiau, jei cistos uždegimos, gali pasireikšti šie simptomai:
  • Skausmas ir diskomfortas aplink cistą.
  • Paraudimas ir patinimas aplink cistos vietą.
  • Skysčio ar puslės išsiskyrimas, jei cista pratrūksta.
  • Šilumos pojūtis aplink cistos vietą.

Diagnostika

Odos ir poodinio audinio folikulinės cistos diagnozuojamos atlikus fizinį tyrimą ir įvertinus paciento istoriją. Gydytojas gali atlikti vizualinį cistos įvertinimą, kad nustatytų jos dydį, formą ir vietą. Kartais gali prireikti papildomų tyrimų, tokių kaip ultragarso tyrimas, kad būtų galima geriau įvertinti cistos struktūrą ir aplinkinius audinius. Retais atvejais, jei kyla abejonių dėl cistos pobūdžio, gali būti atliekama biopsija.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo cistos dydžio, simptomų ir komplikacijų. Jei cista nesukelia diskomforto, gydymas gali būti nereikalingas. Tačiau, jei cista uždegusi arba sukelia skausmą, gali būti taikomi šie gydymo būdai:

– Vaistai, tokie kaip antibiotikai, jei yra infekcija.

– Cistos drenažas, siekiant pašalinti skysčio ar puslės turinį.

– Chirurginis pašalinimas, jei cista yra didelė arba dažnai pasikartoja.

Naujausios terapijos galimybės apima lazerinį gydymą, kuris gali sumažinti cistų atsiradimo dažnį ir pagerinti odos išvaizdą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
cista
cistos
dermatoonkologija
deviko liga
folikulas
folikulinė limfoma
katatonija
kaulų infekcija
klinikiniai simptomai
limfoproliferacinės ligos
nagų gydymas
neuroinflamacija
odos ligos
odos piktybinė melanoma
organinės kilmės impotencija
organinis amnezinis sindromas
poodinių audinių ligos
poodžio ligos
sarkoidozė
sporotrichoze

Rašyti komentarą