Organinis amnezinis sindromas, nesukeltas alkoholio arba kitų psichoaktyviųjų medžiagų

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Organinis amnezinis sindromas, nesukeltas alkoholio arba kitų psichoaktyviųjų medžiagų, dažniausiai yra susijęs su smegenų struktūrų pažeidimu, ypač su hipokampu ir kitomis temporalinės skilties dalimis. Hipokampas yra labai svarbus atminties formavimui ir konsolidavimui, todėl jo pažeidimas gali sukelti sunkumų prisimenant naują informaciją. Be to, gali būti paveikti ir kiti smegenų regionai, susiję su emocijų reguliavimu ir mokymusi, pavyzdžiui, prefrontalinė žievė, kuri atsakinga už vykdomąsias funkcijas. Tokie pažeidimai gali sukelti ne tik atminties sutrikimus, bet ir kitus kognityvinius deficitus.

Ligos aprašymas

Organinis amnezinis sindromas, nesukeltas alkoholio ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų, yra neurologinė būklė, kuriai būdingas atminties praradimas, dėl kurio pacientai negali prisiminti naujų įvykių arba informaciją, įvykusią po ligos pradžios. Ši liga dažnai pasireiškia po smegenų traumų, infekcijų, išeminių įvykių arba neurologinių ligų, tokių kaip Alzheimerio liga. Svarbu pažymėti, kad šis sindromas gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, socialiniams santykiams ir gebėjimui atlikti kasdienes užduotis.

Ligos priežastis

Pagrindinės organinio amnezino sindromo priežastys gali būti labai įvairios. Dažniausiai tai yra smegenų pažeidimai, atsirandantys dėl traumų, insultų, infekcijų (pvz., encefalito) arba degeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio. Be to, gali būti ir kitų priežasčių, tokių kaip hipoksija (deguonies trūkumas) arba smegenų navikai. Nervų sistemos uždegimas taip pat gali prisidėti prie šios ligos vystymosi, sutrikdydamas normalų smegenų funkcionavimą.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresni žmonės dažniau patiria kognityvinius sutrikimus ir atminties problemas.
  • Smegenų traumos – asmenys, kurie anksčiau patyrė galvos smegenų traumas, yra labiau linkę į šią ligą.
  • Neurologinės ligos – tokios ligos kaip Alzheimerio liga ar kitos demencijos formos gali padidinti riziką.
  • Infekcijos – virusinės ar bakterinės infekcijos, paveikiančios smegenis, gali sukelti organinį amnezinį sindromą.

Simptomai

  • Pagrindinis simptomas yra atminties praradimas, kuris gali būti tiek trumpalaikis, tiek ilgalaikis. Pacientai gali nesugebėti prisiminti neseniai įvykusių įvykių arba naujos informacijos.
  • Taip pat gali pasireikšti orientacijos sutrikimai, kai pacientai nebežino, kur yra arba kas vyksta aplink juos.
  • Emociniai sutrikimai, tokie kaip nerimas ar depresija, gali lydėti atminties praradimą, taip pat gali pasireikšti kognityviniai deficitai, pvz., sunkumai sprendžiant problemas ar planuojant veiksmus.

Diagnostika

Organinio amnezino sindromo diagnostika apima išsamų neurologinį tyrimą, anamnezės rinkimą, taip pat įvairius vaizdinius tyrimus, tokius kaip MRT arba KT, siekiant įvertinti smegenų struktūrų pažeidimus. Be to, gali būti atliekami kognityviniai testai, kurie padeda įvertinti atminties ir kitų pažinimo funkcijų lygį. Šios procedūros padeda gydytojams nustatyti ligos priežastis ir sunkumą.

Gydymas

Organinio amnezino sindromo gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai gali apimti vaistus, kurie padeda pagerinti smegenų funkciją arba gydyti pagrindinę ligą, sukeliančią simptomus. Be to, terapijos, tokios kaip kognityvinė reabilitacija, gali būti naudingos, siekiant padėti pacientams atkurti atminties funkcijas. Psichosocialinė parama, pavyzdžiui, grupinės terapijos ar paramos grupės, taip pat gali pagerinti pacientų gyvenimo kokybę. Naujoviški gydymo metodai, tokie kaip neuromoduliacija, yra tiriami, siekiant rasti efektyvesnių būdų gydyti šią ligą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alkoholinė encefalopatija
alkoholio sindromas
amnezinis sindromas
autoimuninė liga
chirurginė intervencija
felčio sindromas
fibrozinė displazija
folikulinė limfoma
gydytojo konsultacija
kaulų liga
klinikiniai simptomai
ligos
limfoproliferacinės ligos
odos ligos
organinis amnezinis sindromas
priklausomybės sindromas
sindromas
splenomegalija
uždegiminės ligos

Rašyti komentarą