Organizuojanti pneumonija

Ligos aprašymas
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Organizuojanti pneumonija (OP) yra plaučių liga, kuri paveikia alveolių ir bronchų struktūras. Pagrindinė patologinė būklė yra uždegimas, vykstantis plaučių audinyje, kuris gali sukelti plaučių funkcijos sutrikimą. Alveoliai, kurie yra maži oro maišeliai plaučiuose, atsakingi už deguonies ir anglies dioksido mainus, tampa uždegti ir gali būti pažeisti, sumažinant jų gebėjimą atlikti šias funkcijas. Taip pat gali būti paveikti bronchai, kurie atlieka oro transportavimo funkciją į ir iš plaučių. Šie anatomijos pokyčiai gali sukelti kvėpavimo sutrikimus ir kitus simptomus.

Ligos aprašymas

Organizuojanti pneumonija yra specifinė plaučių uždegimo forma, kuri dažnai pasireiškia po virusinių infekcijų, tokių kaip gripas, arba po kitų plaučių pažeidimų. Ši liga gali būti laikoma reakcija į plaučių audinių pažeidimus, kurio metu organizmas bando atkurti normalią struktūrą, tačiau šis procesas gali tapti patologiniu. OP yra svarbi, nes ji gali sukelti ilgalaikius plaučių funkcijos sutrikimus, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinės organizuojančios pneumonijos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai ji išsivysto po virusinių infekcijų, tačiau gali būti ir bakterinių infekcijų, toksinių medžiagų poveikio ar autoimuninių ligų pasekmė. Mechanizmai, kurie prisideda prie OP vystymosi, apima uždegiminių ląstelių infiltraciją, fibrozių formavimąsi ir alveolių pažeidimą. Be to, ilgalaikis rūkymas ar eksponavimas kenksmingoms medžiagoms gali padidinti riziką susirgti šia liga.

Rizikos faktoriai

  • Virusinės infekcijos: gripas ir kitos virusinės ligos gali sukelti OP.
  • Rūkymas: ilgalaikis rūkymas padidina plaučių ligų riziką.
  • Aplinkos veiksniai: kenksmingų medžiagų, tokių kaip dulkių ar chemikalų, poveikis gali prisidėti prie ligos vystymosi.
  • Autoimuninės ligos: tam tikros autoimuninės būklės gali sukelti plaučių uždegimą.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti sausą ar šlapią kosulį, dusulį, krūtinės skausmą ir nuovargį. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti karščiavimas ir bendras negalavimas. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos stadijos ir paciento bendros sveikatos būklės.

Diagnostika

Organizuojančios pneumonijos diagnozė paprastai apima anamnezės surinkimą, fizinį ištyrimą ir vaizdinius tyrimus, tokius kaip rentgeno nuotraukos ar kompiuterinė tomografija (KT). Be to, gali būti atliekami plaučių funkcijos testai, kad būtų įvertinta kvėpavimo sistemos būklė. Kartais gali prireikti biopsijos, kad būtų patvirtinta diagnozė ir įvertinta uždegiminio proceso sunkumas.

Gydymas

Organizuojančios pneumonijos gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Dažniausiai skiriami steroidai, kad būtų sumažintas uždegimas ir pagerinta plaučių funkcija. Taip pat gali būti skiriami antibiotikai, jei nustatoma bakterinė infekcija. Nemedicininiai sprendimai gali apimti fizinę terapiją, kvėpavimo pratimus ir sveiką gyvenimo būdą. Naujausi tyrimai rodo, kad ankstyvas gydymas ir tinkama reabilitacija gali pagerinti pacientų prognozes ir sumažinti ilgalaikių komplikacijų riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
bakterinė pneumonija
granuliomatozė
ligos
plaučiai
pneumonija
sarkoidozė
simptomai
uždegimas

Rašyti komentarą