Oro ir vandens slėgio padariniai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Liga, žinoma kaip oro ir vandens slėgio padariniai, tiesiogiai veikia žmogaus kvėpavimo ir kraujotakos sistemas. Pagrindiniai organai, kurie patiria poveikį, yra plaučiai, širdis ir kraujagyslės. Oro slėgis gali paveikti plaučių tūrio pokyčius, o staigūs slėgio svyravimai gali sukelti deguonies trūkumą ir sukelti širdies disfunkciją. Taip pat gali būti paveikti sinusiniai kanalai, kurie gali sukelti skausmą ir diskomfortą galvoje bei veido srityje.

Ligos aprašymas

Oro ir vandens slėgio padariniai yra liga, kuri atsiranda dėl staigių pokyčių aplinkos slėgyje, dažnai susijusi su aukštumų ar giliavandenių sąlygų poveikiu. Ši liga gali sukelti įvairius simptomus, priklausomai nuo slėgio skirtumo ir asmens sveikatos būklės. Svarbu suprasti, kad ši liga gali turėti rimtų pasekmių, ypač tiems, kurie dažnai keliauja į aukštumas arba nardina į gilius vandenis. Jos ignoravimas gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys yra susijusios su atmosferos slėgio pokyčiais, kurie gali atsirasti kylant į aukštumas arba nardant. Taip pat gali būti ir kitų veiksnių, tokių kaip greitas pakilimas ar nusileidimas, kurio metu organizmas neturi laiko prisitaikyti prie naujų sąlygų. Be to, asmenys, turintys tam tikrų sveikatos sutrikimų, tokių kaip širdies ar plaučių ligos, gali būti labiau pažeidžiami šios ligos.

Rizikos faktoriai

  • Aukštuma – asmenys, kurie dažnai keliauja į aukštumas, pavyzdžiui, kalnų alpinistai, yra labiau linkę į šią ligą.
  • Nardymas – žmonės, kurie nardina be tinkamos treniruotės ar įrangos, taip pat yra rizikos grupėje.
  • Esamos sveikatos problemos – asmenys su širdies ar plaučių ligomis gali turėti didesnę riziką susirgti šia liga.

Simptomai

  • Pagrindiniai ligos simptomai gali būti galvos skausmas, pykinimas, dusulys, krūtinės skausmas ir nuovargis. Lengvi simptomai gali pasireikšti kaip galvos svaigimas, o sunkesniais atvejais gali pasireikšti deguonies trūkumo simptomai, tokie kaip sumišimas ar net sąmonės netekimas.

Diagnostika

Ši liga diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir paciento anamneze. Gali būti atliekami įvairūs tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, deguonies lygio matavimas, taip pat plaučių funkcijos testai. Dėl sunkių atvejų gali prireikti vaizdo tyrimų, tokių kaip krūtinės ląstos rentgenograma ar kompiuterinė tomografija.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Lengvų simptomų atveju gali pakakti poilsio ir skysčių vartojimo. Sunkesniais atvejais gali prireikti medicininės intervencijos, tokios kaip deguonies terapija ar vaistai nuo skausmo. Be to, mokymai ir informavimas apie tinkamą elgesį aukštumose ir po vandeniu gali padėti išvengti šios ligos. Naujų terapijų, tokių kaip hiperbariška oksigenacija, tyrimai taip pat žada pažangą šioje srityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
depresija
diabetas
dusulys
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kraujospūdis
kvėpavimas
ligos
nerimas
nutukimas
paburkimas
sergamumas
skausmas
skystis
šlubavimas
sutrikimai
vargina
virusai

Rašyti komentarą