Osteoporozė sergant ligomis, klasifikuojamomis kitur

Ligos aprašymas
Dietos
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Osteoporozė yra liga, kuri tiesiogiai veikia kaulų sistemą, mažindama kaulų tankį ir struktūrinį vientisumą. Pagrindiniai paveikti organai yra kaulai, ypač stuburo, klubų ir riešo kaulai. Kaulų struktūra sudaryta iš mineralų ir organinių medžiagų, o osteoporozės atveju šie komponentai prarandami, dėl ko kaulai tampa trapūs ir linkę lūžti. Liga gali turėti įtakos ir kitiems organams, pavyzdžiui, raumenims, kurie remiasi kaulais, kad galėtų tinkamai funkcionuoti.

Ligos aprašymas

Osteoporozė sergant ligomis, klasifikuojamomis kitur, yra būklė, kai kaulų masė ir struktūra yra pažeistos dėl kitų ligų poveikio. Ši liga dažnai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau ji gali būti ir antrinė, išsivystanti dėl kitų sveikatos sutrikimų, tokių kaip endokrininės ligos, reumatinės ligos ar medžiagų apykaitos sutrikimai. Osteoporozė yra svarbi, nes ji didina lūžių riziką, o tai gali turėti rimtų pasekmių paciento gyvenimo kokybei ir nepriklausomumui.

Ligos priežastis

Osteoporozės priežastys gali būti įvairios, tačiau pagrindinės yra hormonų disbalansas, ypač estrogenų ir testosterono trūkumas, taip pat kalcio ir vitamino D trūkumas. Be to, kai kurios ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, hipertiroidizmas, reumatoidinis artritas ar lėtinis inkstų nepakankamumas, gali prisidėti prie kaulų masės praradimo. Ilgalaikis steroidų vartojimas taip pat yra žinomas kaip rizikos veiksnys, nes šie vaistai slopina kaulų formavimąsi ir didina kaulų rezorbciją.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonės yra labiau linkę į osteoporozę.
  • Lytiškumas – moterys, ypač po menopauzės, turi didesnę riziką.
  • Genetika – šeimos istorija osteoporozės atvejų gali padidinti riziką.
  • Prasta mityba – kalcio ir vitamino D trūkumas gali prisidėti prie ligos vystymosi.
  • Fizinis aktyvumas – mažas fizinio aktyvumo lygis gali padidinti osteoporozės riziką.

Simptomai

  • Pradžioje osteoporozė gali būti besimptomė, tačiau laikui bėgant gali pasireikšti simptomai, tokie kaip nugaros skausmas, sumažėjęs ūgis, laikysenos pokyčiai ir dažni kaulų lūžiai net ir esant minimaliam traumavimui. Kai kurie pacientai gali patirti stiprų skausmą, kai lūžta slanksteliai.

Diagnostika

Osteoporozė diagnozuojama naudojant įvairius tyrimus. Dažniausiai atliekamas kaulų mineralų tankio (KMT) matavimas, kuris padeda nustatyti kaulų stiprumą. Gydytojai taip pat gali rekomenduoti laboratorinius tyrimus, kad įvertintų kalcio ir vitamino D lygį, taip pat kitų hormonų tyrimus, siekiant nustatyti galimas ligas, kurios gali prisidėti prie osteoporozės vystymosi.

Gydymas

Osteoporozės gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai gali apimti kalcio ir vitamino D papildus, taip pat vaistus, tokius kaip bisfosfonatai, hormonų terapija ar naujesni biologiniai vaistai, skirti kaulų tankio didinimui. Nemedicininiai sprendimai apima fizinį aktyvumą, mitybos pokyčius, siekiant užtikrinti pakankamą maistinių medžiagų kiekį, ir gyvenimo būdo modifikacijas, kad būtų sumažinta kritimo rizika. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip osteoanaboliniai vaistai, šiuo metu yra tiriamos ir gali atverti naujas gydymo perspektyvas ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
diabetas
diagnostika
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kavasaki
ligoms
ligos
osteoporozė
paburkimas
sergamumas
sindromas
skystis
terapija
vargina
virusai

Rašyti komentarą