Paausinės seilių liaukos piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Paausinės seilių liaukos yra didžiausios seilių liaukos, esančios žmogaus organizme. Jos yra išsidėsčiusios abiejose veido pusėse, už žandikaulio kampo, ir atsakingos už seilių gamybą. Seilės yra svarbios virškinimo procesui, nes jos sudaro drėgmę maistui, leidžia lengviau kramtyti ir ryti, taip pat padeda neutralizuoti rūgštis, kurios gali pažeisti burnos gleivinę. Piktybiniai navikai šiose liaukose gali turėti įtakos ne tik seilių gamybai, bet ir aplinkiniams audiniams, tokiems kaip nervai ir kraujagyslės, todėl ši liga gali turėti rimtų pasekmių žmogaus sveikatai.

Ligos aprašymas

Paausinės seilių liaukos piktybiniai navikai yra reta, tačiau rimta liga, kurią sukelia nenormalus ląstelių augimas liaukose. Šie navikai gali būti įvairių tipų, įskaitant adenokarcinomą, mucoepidermoidinį karcinomą ir kitas formas. Liga yra svarbi ne tik dėl jos potencialiai mirtinų pasekmių, bet ir dėl to, kad gali ženkliai paveikti paciento gyvenimo kokybę, sukelti skausmą, diskomfortą ir funkcinius sutrikimus, tokius kaip rijimo ar kalbėjimo sunkumai.

Ligos priežastis

Paausinės seilių liaukos piktybinių navikų priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad tam tikri genetiniai ir aplinkos veiksniai gali prisidėti prie ligos vystymosi. Galimi mechanizmai apima ląstelių genetinių pokyčių atsiradimą, kuris lemia nekontroliuojamą augimą. Be to, ilgalaikis poveikis tam tikroms cheminėms medžiagoms, radiacija ir virusinės infekcijos, pavyzdžiui, Epstein-Barr virusas, gali padidinti riziką susirgti šiuo vėžiu.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresni nei 60 metų žmonės turi didesnę riziką susirgti šia liga.
  • Rūkymas: tabako vartojimas yra žinomas rizikos veiksnys daugeliui vėžio tipų, įskaitant seilių liaukų vėžį.
  • Cheminiai poveikiai: ilgalaikis kontaktas su tam tikromis cheminėmis medžiagomis, pavyzdžiui, pesticidais ar metalais, gali padidinti riziką.
  • Viralinės infekcijos: kai kurie virusai, kaip Epstein-Barr virusas, gali būti susiję su navikų atsiradimu paašinėse seilių liaukose.

Simptomai

  • Pirmieji simptomai gali būti skausmas ar patinimas aplink žandikaulį arba kaklą. Vėliau gali pasireikšti rijimo sunkumai, burnos sausumas, seilių liaukų patinimas ir skausmas, taip pat gali atsirasti veido asimetrija. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir nervų pažeidimo simptomai, tokie kaip veido raumenų silpnumas.

Diagnostika

Norint diagnozuoti paausinės seilių liaukos piktybinius navikus, dažniausiai atliekami keli tyrimai. Pradinis etapas apima fizinį tyrimą, kurio metu gydytojas įvertina patinimus ir skausmus. Taip pat gali būti prašoma atlikti ultragarsinį tyrimą, kompiuterinę tomografiją (KT) arba magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), kad būtų nustatytas naviko dydis ir apimtis. Galiausiai, biopsija, kurioje paimamas audinio mėginys, yra svarbiausias diagnostinis metodas, leidžiantis patvirtinti piktybiškumą.

Gydymas

Paausinės seilių liaukos piktybinių navikų gydymas priklauso nuo naviko tipo, dydžio ir stadijos. Dažniausias gydymo metodas yra chirurgija, kurios metu pašalinamas navikas ir aplinkiniai audiniai. Jei navikas yra didelis arba išplitęs, gali būti rekomenduojama radioterapija arba chemoterapija, siekiant sumažinti naviko dydį ir užkirsti kelią ligos pasikartojimui. Pastaruoju metu tyrimai taip pat orientuojasi į imunoterapiją ir tikslinę terapiją, kurios gali būti taikomos pacientams, sergantiems tam tikromis genetinėmis mutacijomis.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
cervikalgija
endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija
fizinė terapija
infekcija
karcinoma
karščiavimas
laparoskopija
liaukos
ligos
navikai
navikas
sanitarija
seilių liaukų disfunkcija
sindromas
sjogreno liga
stuburo ligos
uždegimas
veikla
vėžys

Rašyti komentarą