Pakartotinis miokardo infarktas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Pakartotinis miokardo infarktas yra liga, susijusi su širdies raumens (miokardo) pažeidimu, kuris įvyksta dėl sumažėjusio kraujo tiekimo. Pagrindinės anatomijos struktūros, kurios yra paveiktos, yra širdis ir kraujagyslės. Širdis susideda iš keturių kamerų: dviejų prieširdžių ir dviejų skilvelių. Miokardo infarkto metu širdies raumenyje atsiranda nekrozė (ląstelių žūtis) dėl deguonies trūkumo, kurį sukelia užsikimšusi koronarinė arterija. Pakartotinis infarktas gali paveikti tas pačias arterijas, todėl širdies funkcija dar labiau sutrinka, o tai gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies nepakankamumas.

Ligos aprašymas

Pakartotinis miokardo infarktas yra rimta širdies liga, kuri gali sukelti sunkių sveikatos problemų ir net mirtį. Ši liga pasireiškia, kai širdies raumenyje vėl įvyksta nekrozė, dažniausiai dėl toliau besivystančios aterosklerozės ar kraujo krešulių. Infarkto pobūdis gali būti ūmus, kai simptomai pasireiškia staiga, arba lėtinis, kai požymiai yra mažiau ryškūs. Pakartotinis miokardo infarktas yra svarbus, nes jis rodo, kad pacientas turi didesnę riziką širdies ir kraujagyslių ligoms, o tai reikalauja nuolatinės medicininės priežiūros ir gydymo.

Ligos priežastis

Pagrindinės pakartotinio miokardo infarkto priežastys apima aterosklerozę, kuri sukelia kraujagyslių užsikimšimą riebalų, cholesterolio ir kitų medžiagų kaupimuisi. Be to, gali būti ir kitų priežasčių, tokių kaip kraujo krešulių susidarymas, kuris užkemša koronarinę arteriją. Stresas, fizinė inercija, rūkymas, hipertenzija ir diabetas yra papildomi veiksniai, galintys prisidėti prie šios ligos atsiradimo.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresni nei 45 metų vyrai ir 55 metų moterys yra didesnėje rizikoje.
  • Genetika: šeimos anamnezė širdies ligų gali padidinti riziką.
  • Rūkymas: nikotinas susiaurina kraujagysles ir padidina kraujo krešulių riziką.
  • Nutukimas: perteklinis svoris didina širdies apkrovą ir gali sukelti hipertenziją.
  • Fizinio aktyvumo trūkumas: sėdimas gyvenimo būdas didina širdies ligų riziką.
  • Diabetas: aukštas cukraus kiekis kraujyje pažeidžia kraujagysles ir padidina infarkto riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti krūtinės skausmą, kuris gali plisti į kairę ranką, kaklą ar nugarą. Taip pat gali pasireikšti dusulys, prakaitavimas, pykinimas ar vėmimas. Kartais simptomai gali būti lengvesni, pavyzdžiui, diskomfortas krūtinėje, kuris gali būti ignoruojamas, tačiau vis tiek reikalauja medicininės pagalbos.

Diagnostika

Pakartotinio miokardo infarkto diagnozė paprastai prasideda nuo paciento anamnezės ir fizinio ištyrimo. Dažniausiai naudojami tyrimai apima EKG (elektrokardiogramą), kuris fiksuoja širdies elektrinį aktyvumą, ir kraujo tyrimus, kad būtų nustatyti specifiniai biomarkeriai, tokie kaip troponinai, kurie rodo širdies raumens pažeidimą. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, pavyzdžiui, echokardiografija arba koronarinė angiografija, siekiant įvertinti širdies struktūrą ir kraujotaką.

Gydymas

Pakartotinio miokardo infarkto gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai apima antikoaguliantus, trombolitikus ir beta blokatorius, kurie padeda sumažinti širdies apkrovą ir užkirsti kelią tolesniam infarktui. Be to, pacientai gali būti skatinami keisti gyvenimo būdą: laikytis sveikos mitybos, reguliariai sportuoti ir mesti rūkyti. Naujausios terapijos galimybės apima invazinius metodus, tokius kaip angioplastika ir stentavimas, kurie padeda atkurti kraujo tekėjimą į širdį. Taip pat svarbu nuolat stebėti ir gydyti rizikos veiksnius, tokius kaip hipertenzija ir diabetas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arterinė hipertenzija
ateroskleroze
cukrinis diabetas
diabetinė dieta
diabetinė edukacija
diabetinė ketoacidozė
diabetinė makulopatija
diabetinė nefropatija
diabetinė neuropatija
hiperglikemija
infarktas
insultas
lėtinė
metabolinis sindromas
miokarditas
miokardo infarktas
nepatikslinta komplikacija
pirmo tipo cukrinis diabetas
retinopatija
urogenitalinė patologija

Rašyti komentarą