Pakinklio srities sinovinė cista (Beikerio cista)
Anatomija
Pakinklio srities sinovinė cista, dar žinoma kaip Beikerio cista, yra susijusi su kelio sąnario anatomija. Ji susidaro už kelio sąnario, paprastai pakinklio srityje, kur sinovinis skystis gali kauptis ir formuoti cistą. Ši cista yra susijusi su sinoviniu audiniu, kuris apima sąnarį ir gamina sinovinį skystį, padedantį sumažinti trintį tarp kaulų. Beikerio cista dažnai susijusi su kitomis kelio sąnario ligomis, tokiomis kaip artritas ar menisko pažeidimai, nes šios ligos gali sukelti padidėjusią sinovinio skysčio gamybą ir spaudimą sąnario viduje.
Ligos aprašymas
Pakinklio srities sinovinė cista, arba Beikerio cista, yra gerybinė masė, kuri susidaro, kai sinovinis skystis, esantis kelio sąnaryje, prasiskverbia į pakinklio sritį. Ši cista dažniausiai būna neskausminga, tačiau gali sukelti diskomfortą ar apriboti judesius, ypač jei ji tampa didelė. Beikerio cista yra svarbi, nes ji gali būti simptomų, susijusių su kitomis kelio sąnario ligomis, pasekmė, ir gali rodyti esamą problemą, reikalaujančią medicininio įsikišimo.
Ligos priežastis
Pagrindinės Beikerio cistos priežastys apima kelio sąnario ligas, tokias kaip osteoartritas, reumatoidinis artritas, menisko pažeidimai ar traumos. Šios ligos gali sukelti padidėjusią sinovinio skysčio gamybą, o tai skatina cistos formavimąsi. Be to, cistos gali atsirasti dėl ilgalaikio sąnario uždegimo ar kitų patologinių procesų, kurie sukelia sinovinio audinio patinimą ir skysčio kaupimąsi.
Rizikos faktoriai
- Amžius: vyresnio amžiaus žmonės dažniau serga kelio sąnario ligomis, kurios gali sukelti Beikerio cistos susidarymą.
- Traumos: asmenys, patyrę kelio traumų, yra labiau linkę į cistos formavimąsi.
- Kelio sąnario ligos: žmonės, sergantys artritu ar kitomis sąnario ligomis, turi didesnę riziką susidurti su Beikerio cista.
Simptomai
- Dažniausi simptomai yra diskomfortas ar skausmas pakinklio srityje, ypač lenkiant koją.
- Cista gali sukelti patinimą, kuris gali būti matomas ir jaučiamas.
- Kai kuriais atvejais cista gali paspausti nervus, sukeldama skausmą ar tirpimą apatinėje kojos dalyje.
- Be to, gali pasireikšti judesių apribojimas, ypač atliekant aktyvius judesius kelio sąnaryje.
Diagnostika
Beikerio cista diagnozuojama atliekant fizinį tyrimą ir anamnezę. Gydytojas gali patikrinti pakinklio sritį dėl patinimo ar skausmo. Papildomai gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant įvertinti cistos dydį ir jos santykį su aplinkiniais audiniais bei sąnariais.
Gydymas
Beikerio cistos gydymas gali būti konservatyvus arba chirurginis, priklausomai nuo simptomų sunkumo ir cistos dydžio. Konservatyvūs gydymo metodai apima poilsį, fizioterapiją, priešuždegiminių vaistų vartojimą ir šaltus kompresus, kurie padeda sumažinti patinimą. Jei cista sukelia didelį diskomfortą arba pasikartoja, gali būti rekomenduojama chirurginė intervencija, kurios metu cista pašalinama. Naujausios terapijos galimybės apima kortikosteroidų injekcijas, kurios gali sumažinti uždegimą ir skausmą, taip pat minimaliai invazines procedūras, kurios padeda sumažinti cistos dydį ir simptomus.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai