Paprastas ir gleiviškai pūlingas lėtinis bronchitas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Paprastas ir gleiviškai pūlingas lėtinis bronchitas yra liga, paveikianti kvėpavimo sistemą, ypač bronchus. Bronchai yra vamzdiniai organai, kurie atveda orą iš trachėjos į plaučius. Šie organai yra padengti gleivine, kuri gamina gleives, padedančias apsaugoti kvėpavimo takus nuo dirgiklių ir infekcijų. Lėtinio bronchito atveju šis gleivinės sluoksnis tampa uždegimas, o tai sukelia bronchų lumenų susiaurėjimą, kvėpavimo sunkumus ir padidėjusią gleivių gamybą. Ilgalaikis uždegimas gali sukelti struktūrinius pokyčius bronchuose, kurie dar labiau apsunkina kvėpavimą.

Ligos aprašymas

Paprastas ir gleiviškai pūlingas lėtinis bronchitas yra lėtinė kvėpavimo takų liga, kuri pasižymi nuolatiniu bronchų uždegimu ir padidėjusia gleivių gamyba. Ši liga yra svarbi dėl jos poveikio žmonių gyvenimo kokybei, nes ji sukelia nuolatinius simptomus, tokius kaip kosulys, dusulys ir krūtinės skausmas. Lėtinis bronchitas dažnai yra susijęs su kitomis kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip bronchinė astma ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), ir gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip plaučių infekcijos ar plaučių nepakankamumas.

Ligos priežastis

Paprasto ir gleiviškai pūlingo lėtinio bronchito priežastys gali būti įvairios. Pagrindinės priežastys apima ilgalaikį tabako dūmų poveikį, oro taršą, pasikartojančias kvėpavimo takų infekcijas ir profesinę eksponavimą, pavyzdžiui, dirbant su cheminėmis medžiagomis ar dulkėmis. Uždegimas bronchų gleivinėje gali būti sukeltas ir dėl alerginių reakcijų, o ilgesnis uždegimas gali sukelti bronchų struktūrinius pokyčius bei padidinti gleivių gamybą. Be to, genetiniai veiksniai gali turėti įtakos ligos vystymuisi.

Rizikos faktoriai

  • Rizikos faktoriai lėtiniam bronchitui apima:
    • Rūkymas – tabako dūmai dirgina bronchų gleivinę ir sukelia uždegimą.
    • Aplinkos tarša – oro teršalai, tokie kaip smogas ir chemikalai, gali pabloginti bronchų būklę.
    • Profesinė eksponacija – dirbant su dulkėmis, cheminėmis medžiagomis ar kitais dirgikliais, padidėja ligos rizika.
    • Pasikartojančios infekcijos – dažnos kvėpavimo takų infekcijos gali prisidėti prie lėtinio bronchito vystymosi.

Simptomai

  • Pagrindiniai lėtinio bronchito simptomai apima:
    • Kosulys – dažnai produktyvus, su gleivių išskyromis.
    • Dusulys – gali pasireikšti tiek fizinio krūvio metu, tiek ramybės būsenoje.
    • Krūtinės skausmas – gali būti jaučiamas kvėpuojant ar kosint.
    • Nuovargis – dėl nuolatinio uždegimo organizmas gali jaustis išsekęs.

Diagnostika

Ligos diagnozė paprastai pradedama nuo paciento anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali klausytis plaučių garsų, kad nustatytų, ar yra kvėpavimo sutrikimų. Diagnostiniai tyrimai gali apimti plaučių funkcijos testus, rentgeno nuotraukas, kompiuterinę tomografiją ar bronchų endoskopiją, kad būtų galima įvertinti bronchų būklę ir išsiaiškinti uždegimo priežastis. Gleivių analizė gali padėti nustatyti bakterines infekcijas, jei jos yra.

Gydymas

Lėtinio bronchito gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininis gydymas dažnai apima bronchodilatatorius, kurie padeda atpalaiduoti bronchų raumenis, ir kortikosteroidus, mažinančius uždegimą. Antibiotikai gali būti skiriami, jei yra bakterinė infekcija. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip rūkymo nutraukimas, fizinė veikla, sveika mityba ir kvėpavimo pratimai. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip biologiniai vaistai, gali būti naudojamos sunkesniais atvejais, siekiant sumažinti uždegimą ir pagerinti plaučių funkciją.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
angina
arteritas
bakterijos
bėrimas
blauzdos
diabetas
diagnostika
dieta
dismenorėjos
dispepsija
dusulys
fibrozė
gamyba
granuliomatozė
gydymas
gyvūnai
imunodeficitas
infekcija
infekcijos
infiltracija
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
klinika
kosulys
kraujavimas
kraujospūdis
kraujotaka
kvėpavimas
ląstelės
liaukos
ligoms
ligonis
ligos
medikamentai
medikamentinis
mėnesinės
miegas
mišria
nekrozė
nerimas
nutukimas
paaugliams
paburkimas
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
plaučiai
plazmos
pneumokoniozė
pratimai
procedūros
pūslės
riešutai
sergamumas
sergantiesiems
sindromas
skausmas
skystis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šlubavimas
spuogai
sutrikimai
tabletės
terapija
tyrimas
uždegimas
vaistai
vargina
varpos
venos
vėžys
virusai
virusas
vyrams
žvynelinė

Rašyti komentarą