Parapsoriazė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Straipsniai

Anatomija

Parapsoriazė yra odos liga, kuri paveikia epidermio sluoksnį. Ši liga yra susijusi su odos imuninės sistemos sutrikimais, dėl kurių gali atsirasti uždegimas ir odos ląstelių proliferacija. Pagrindinės paveiktos anatomijos dalys yra epidermis, dermis ir odos priedai, tokie kaip plaukai ir riebalinės liaukos. Parapsoriazės atveju dažniausiai pastebimi odos pokyčiai, kurie gali būti susiję su dermos kraujagyslių išsiplėtimu ir uždegiminėmis reakcijomis, sukeldamos niežėjimą ir diskomfortą.

Ligos aprašymas

Parapsoriazė yra lėtinė odos liga, kuri pasireiškia odos dėmėmis, kurios gali būti raudonos arba šviesiai rudos spalvos. Ši liga gali būti klasifikuojama į dvi pagrindines formas: parapsoriazė en plaque ir parapsoriazė guttata. Pirmoji forma pasižymi didesnėmis plokštelėmis, o antroji – mažesnėmis, taškuotomis dėmėmis. Parapsoriazė yra svarbi, nes ji gali būti laikoma pradiniu etapu, kuris gali peraugti į psoriazę arba net limfomą, todėl būtina ją stebėti ir tinkamai gydyti.

Ligos priežastis

Parapsoriazės priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad liga yra susijusi su imuninės sistemos disfunkcija, genetiniais veiksniais ir aplinkos įtaka. Kai kurie tyrimai rodo, kad virusinės ar bakterinės infekcijos, stresas, odos traumos ir tam tikrų vaistų vartojimas gali sukelti ar pabloginti parapsoriazės simptomus. Taip pat pastebėta, kad žmonėms, turintiems šeimos istoriją odos ligų, parapsoriazė gali pasireikšti dažniau.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė odos ligų gali padidinti riziką susirgti parapsoriaze.
  • Aplinkos veiksniai – ultravioletiniai spinduliai, cheminės medžiagos ir alergenai gali sukelti ligos paūmėjimą.
  • Stresas – psichologinis stresas gali turėti įtakos ligos vystymuisi ir simptomų pasunkėjimui.
  • Infekcijos – tam tikros virusinės ar bakterinės infekcijos gali būti provokuojančiu veiksniu.

Simptomai

  • Pagrindiniai parapsoriazės simptomai apima raudonas arba šviesiai rudas dėmes ant odos, kurios gali būti šviesios arba tamsios. Dėmės dažnai niežti ir gali būti sausos arba pleiskanojančios. Kai kuriais atvejais, jei liga progresuoja, gali pasireikšti skausmas ir uždegimas. Dėmės gali būti lokalizuotos ant bet kurios kūno dalies, tačiau dažniausiai jos atsiranda ant liemens, rankų ir kojų.

Diagnostika

Parapsoriazės diagnozė dažniausiai atliekama remiantis klinikiniais simptomais ir odos tyrimu. Dermatologas gali atlikti biopsiją, kad patvirtintų diagnozę ir atmestų kitas odos ligas, tokias kaip psoriazė ar egzema. Be to, gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant išsiaiškinti galimus imuninės sistemos sutrikimus arba infekcijas, kurios gali prisidėti prie ligos simptomų.

Gydymas

Parapsoriazės gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo ligos sunkumo ir simptomų. Dažniausiai naudojami topiniai steroidai, kurie padeda sumažinti uždegimą ir niežėjimą. Taip pat gali būti taikomi fototerapijos metodai, kurie naudoja ultravioletinius spindulius, siekiant sumažinti odos pažeidimus. Naujoviškos terapijos, tokios kaip biologiniai vaistai, gali būti taikomos sunkesniems atvejams, tačiau jos dažniausiai skiriamos tik esant sunkioms ligos formoms. Be to, pacientams rekomenduojama laikytis sveikos gyvensenos, vengti streso ir tinkamai prižiūrėti odą, kad būtų sumažinta ligos paūmėjimo tikimybė.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
bėrimas
dermatitas
dispepsija
granuliomatozė
gydymas
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
kosulys
ligos
sarkoidozė
sindromas
terapija
uždegimas
vaistai
vargina
virusai
žvynelinė

Rašyti komentarą