Paroksizminė tachikardija

Ligos aprašymas
Dietos
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Paroksizminė tachikardija yra širdies ritmo sutrikimas, kuris susijęs su širdies elektrinio impulso generavimu ir jo perdavimu. Ši liga dažniausiai paveikia širdį, ypač jos priekines dalis, tokias kaip prieširdžiai ir skilveliai. Normalus širdies ritmas reguliuojamas sinoatrialiniu mazgu, kuris veikia kaip natūralus širdies laikrodis. Paroksizminė tachikardija gali būti susijusi su anomalijomis šiuose elektriniuose keliuose, sukeliančiomis greitą ir neefektyvų širdies plakimą, kas gali paveikti kraujo apytaką ir sukelti įvairių sistemų, tokių kaip smegenys ir inkstai, hipoksiją.

Ligos aprašymas

Paroksizminė tachikardija yra būklė, kai širdies ritmas staiga pagreitėja (dažniausiai virš 100 dūžių per minutę) ir gali trukti nuo kelių sekundžių iki kelių valandų. Ši liga gali pasireikšti epizodiškai, todėl pacientai gali patirti periodinius širdies plakimo pagreičius. Paroksizminė tachikardija gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip širdies nepakankamumas ar insultas, todėl svarbu ją atpažinti ir gydyti. Šios ligos svarba slypi jos galimybėje sukelti neigiamą poveikį bendrai sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Ligos priežastis

Paroksizminės tachikardijos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai ji yra susijusi su širdies struktūros anomalijomis, tokiomis kaip širdies ydų ar miokardo ligų buvimas. Taip pat gali būti ir elektrolitų disbalansas, stresas, fizinė apkrova ar tam tikrų vaistų poveikis. Kiti faktoriai, tokie kaip per didelis alkoholio vartojimas, rūkymas ir kofeino perteklius, taip pat gali prisidėti prie šios ligos vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Širdies ligos istorija – pacientai, turintys širdies ligų, tokių kaip koronarinė širdies liga, yra labiau linkę susirgti paroksizmine tachikardija.
  • Amžius – vyresni žmonės dažniau patiria širdies ritmo sutrikimus.
  • Genetiniai veiksniai – šeiminė polinkis taip pat gali padidinti riziką.
  • Stresas ir emocinis krūvis – psichologiniai veiksniai gali sukelti širdies ritmo sutrikimus.

Simptomai

  • Pagrindiniai paroksizminės tachikardijos simptomai gali apimti širdies plakimo pagreitį, dusulį, krūtinės skausmą, svaigimą, galvos skausmą ar net sąmonės netekimą. Kai kurie pacientai gali patirti lengvus simptomus, tačiau kiti gali jausti stiprų diskomfortą ar net paniką dėl staigaus širdies ritmo pasikeitimo.

Diagnostika

Paroksizminė tachikardija diagnozuojama remiantis paciento simptomais ir atliekant įvairius tyrimus. EKG (elektrokardiograma) yra pagrindinis diagnostikos įrankis, leidžiantis stebėti širdies elektrinę veiklą ir nustatyti ritmo sutrikimus. Papildomi tyrimai, tokie kaip Holterio monitoravimas, echokardiograma ir kraujo tyrimai, gali padėti nustatyti ligos priežastis ir įvertinti širdies būklę.

Gydymas

Paroksizminės tachikardijos gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo metodai dažnai apima antiaritminius vaistus, kurie padeda reguliuoti širdies ritmą. Kai kuriais atvejais gali prireikti procedūrų, tokių kaip kateterinė abliacija, kuri pašalina abnormalias elektrines grandines širdyje. Nemedicininiai gydymo būdai gali apimti gyvenimo būdo pakeitimus, tokius kaip streso valdymas, sveikesnė mityba, fizinis aktyvumas ir alkoholio bei kofeino vartojimo ribojimas. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip implantaciniai širdies defibriliatoriai, taip pat gali būti naudojamos sunkių atvejų gydymui.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dusulys
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
ligos
paburkimas
paroksizminė tachikardija
sergamumas
sindromas
skystis
sutrikimai
terapija
vaistai
vargina
virusai

Rašyti komentarą