Paviršinis nušalimas
Anatomija
Paviršinis nušalimas, dar vadinamas nudegimu dėl šalčio, yra būklė, kuri paveikia odą ir jos paviršinius sluoksnius. Pagrindinės anatomijos struktūros, susijusios su šia liga, yra epidermis ir dermis. Epidermis yra viršutinis odos sluoksnis, kuriame yra ląstelės, atsakingos už apsauginę funkciją. Dermis, esantis po epidermiu, turi kraujagysles, nervų galūnėles ir jungiamąjį audinį, kurie yra svarbūs odos funkcijoms ir jautrumui. Paviršinis nušalimas dažniausiai atsiranda ant veido, rankų, kojų ir kitų kūno dalių, kurios yra labiausiai veikiamos šalčio.
Ligos aprašymas
Paviršinis nušalimas yra odos pažeidimas, kuris įvyksta, kai oda ilgą laiką yra veikiama žemos temperatūros. Ši liga gali sukelti odos paraudimą, patinimą ir skausmą. Sunkiais atvejais, jei nušalimas pasiekia gilesnius odos sluoksnius, gali atsirasti pūslės ir netgi audinių nekrozė. Paviršinis nušalimas yra svarbi liga, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, jei nebus laiku gydoma. Be to, ji gali paveikti žmonių gyvenimo kokybę, sukeldama diskomfortą ir skausmą.
Ligos priežastis
Pagrindinė paviršinio nušalimo priežastis yra ilgas laikotarpis, praleistas šaltame ore arba šaltose sąlygose, ypač kai yra vėjas. Įvairūs mechanizmai, galintys prisidėti prie šios ligos atsiradimo, apima odos temperatūros sumažėjimą, kraujotakos sutrikimus ir nervų galūnėlių pažeidimus. Rizikos faktoriai, tokie kaip drėgnas oras, vėjas, netinkama apranga ir ilgas buvimas lauke žiemą, gali padidinti paviršinio nušalimo tikimybę.
Rizikos faktoriai
- Žema temperatūra – ilgas buvimas šaltame ore didina nušalimo riziką.
- Vėjas – vėjo poveikis gali dar labiau sumažinti odos temperatūrą.
- Drėgnas klimatas – drėgmė gali padidinti šalto oro poveikį.
- Neteisinga apranga – nepakankama ar netinkama apranga nesuteikia tinkamos apsaugos nuo šalčio.
- Priklausomybė nuo alkoholio – alkoholis gali sumažinti organizmo gebėjimą reguliuoti temperatūrą.
Simptomai
- Pirmieji paviršinio nušalimo simptomai gali būti odos paraudimas, šaltumas ir skausmas paveiktoje vietoje.
- Esant sunkesniam nušalimui, gali atsirasti patinimas, pūslės, o oda gali tapti balta arba melsva.
- Ilgalaikis pažeidimas gali sukelti odos jautrumą, niežėjimą ir diskomfortą.
Diagnostika
Paviršinio nušalimo diagnozė paprastai remiasi klinikiniu tyrimu, kurio metu gydytojas vertina odos būklę ir simptomus. Papildomi tyrimai, tokie kaip temperatūros matavimas ar odos biopsija, gali būti atliekami siekiant nustatyti nušalimo sunkumą ir atmesti kitas ligas. Gydytojas taip pat gali klausti apie paciento buvimo sąlygas ir simptomų trukmę.
Gydymas
Paviršinio nušalimo gydymas priklauso nuo pažeidimo sunkumo. Lengvų atvejų atveju rekomenduojama šildyti paveiktas vietas, naudoti šiltus kompresus ir vengti tiesioginės saulės šviesos. Sunkesniais atvejais gali prireikti medicininių intervencijų, tokių kaip antiseptinių preparatų taikymas, skausmą malšinančių vaistų skyrimas ar net chirurginės procedūros, jei yra nekrozė. Naujausios terapijos galimybės apima hipoalerginių ir regeneracinių kremų naudojimą, kurie gali pagreitinti odos gijimą ir sumažinti uždegimą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas