Persodinti organai ir audiniai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Persodinti organai ir audiniai yra susiję su žmogaus anatomija, nes ši liga dažniausiai paveikia organus, kurie buvo transplantacijos objektai, pavyzdžiui, inkstus, kepenis, širdį ar plaučius. Šie organai atlieka esmines funkcijas organizme, tokias kaip medžiagų apykaita, deguonies tiekimas ir toksinų šalinimas. Persodinti organai dažnai yra pažeisti dėl imuninės sistemos atsako, kuris gali sukelti organų atmetimą. Tai gali paveikti ne tik transplantacijos vietą, bet ir visą organizmo funkcionalumą, nes sutrikus vieno organo darbui, kiti organai taip pat gali būti paveikti.

Ligos aprašymas

Persodintų organų ir audinių liga apima imuninės sistemos reakciją į svetimus audinius, kurie buvo persodinti iš kito žmogaus. Ši liga gali pasireikšti organų atmetimu, kuris gali būti ūmus arba lėtinis. Ūmus atmetimas gali įvykti per kelias dienas ar savaites po transplantacijos, o lėtinis atmetimas gali pasireikšti metų bėgyje. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti rimtų pasekmių, įskaitant organų funkcijos praradimą, paciento sveikatos pablogėjimą ir net mirtį.

Ligos priežastis

Pagrindinė persodintų organų ir audinių ligos priežastis yra imuninės sistemos reakcija. Kai organizmas atpažįsta persodintą organą kaip svetimą, jis gali pradėti gaminti antikūnus, kurie puola šį organą. Kitos priežastys gali būti infekcijos, vaistų poveikis, genetiniai veiksniai ir netgi paciento gyvenimo būdas. Pavyzdžiui, nesveika mityba, rūkymas ir stresas gali pabloginti situaciją ir padidinti atmetimo riziką.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresni žmonės dažniau susiduria su komplikacijomis po transplantacijos.
  • Imuninės sistemos būklė: asmenys, turintys silpną imunitetą, yra labiau linkę į atmetimo reakcijas.
  • Genetika: tam tikri genetiniai veiksniai gali padidinti atmetimo riziką.
  • Priklausomybė nuo tabako ir alkoholio: šios medžiagos gali pabloginti organų funkciją ir padidinti komplikacijų riziką.

Simptomai

  • Ūmus atmetimas gali pasireikšti karščiavimu, skausmu transplantacijos vietoje, šaltkrėčiais ir bendru silpnumu.
  • Lėtinis atmetimas gali sukelti pamažu didėjančius simptomus, tokius kaip nuovargis, sumažėjęs organo funkcionalumas ir patinimas.
  • Infekcijos požymiai, tokie kaip karščiavimas, raumenų skausmas, gali būti taip pat pastebimi.

Diagnostika

Diagnostika apima įvairius tyrimus, siekiant nustatyti organo funkciją ir atmetimo požymius. Dažniausiai atliekami kraujo tyrimai, kurie leidžia įvertinti organo funkciją ir imuninės sistemos aktyvumą. Taip pat gali būti naudojamos vaizdinės diagnostikos priemonės, tokios kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Biopsija, t. y. audinio mėginio paėmimas iš persodinto organo, taip pat gali būti atliekama, kad būtų patvirtinta atmetimo diagnozė.

Gydymas

Gydymas apima imunosupresantų, kurie slopina imuninės sistemos reakciją, vartojimą. Šie vaistai padeda išvengti organų atmetimo, tačiau gali turėti šalutinį poveikį, todėl juos reikia vartoti atsargiai ir prižiūrint gydytojui. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama laikytis sveikos mitybos, fizinio aktyvumo ir reguliariai tikrintis pas gydytoją. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip genų terapija ir kamieninių ląstelių transplantacijos, taip pat yra tiriamos kaip potencialūs gydymo metodai ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
artikuliacija
cryoterapija
dermatologinė konsultacija
diagnostika
dispepsija
dvylikapirštės žarnos liga
eksponavimo terapija
endogeninė infekcija
gastroskopija
granuliomatozė
gyvūnai
hiperventiliacija
hipoperfuzija
infekcija
infekcijos
insultas
intervencinė kardiologija
karščiavimas
kataraktos chirurgija
kavasaki
kirmėlinė infekcija
koronarinė arterija
kosulys
krūties liga
kvėpavimas
lęšio opacifikacija
lęšiuko opacifikacija
ligos
mišria
motorinė disfunkcija
odos limfoma
paburkimas
parasomnija
persodinta liga
poros terapija
psichologinis gydymas
psichosomatikos
reumatinė liga
sausasis sindromas
schistosoma mansoni
seilių liaukų disfunkcija
seksualinė aversija
senatvinė smegenų degeneracija
sepsio gydymas
sepsio sindromas
sezario liga
sideropeninė disfagija
sindromas
sisteminė raudonoji vilkligė
sisteminė uždegiminė reakcija
sjogreno liga
skilvelinė tachikardija
skrandžio liga
smegenų ligos
solitarinė plazmacitoma
somatiniai
somatoforminė
spazminė paraplegija
spinalinė raumenų atrofija
stafilokokinė infekcija
staigūs simptomai
t ląstelių limfoma
temporomandibulinis sąnarys
terapeutinė intervencija
tulžies pūslės liga
uždegimas
vaistai
vargina
varpos
vėžys
virusai
žaizdos gydymas

Rašyti komentarą