Piktybinė odos melanoma

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Straipsniai

Anatomija

Piktybinė odos melanoma yra vėžio forma, kuri atsiranda melanocituose – ląstelėse, gaminančiose pigmentą melaną. Šios ląstelės daugiausia randamos odos epidermyje, tačiau melanoma gali išsivystyti ir kitose kūno vietose, kuriose yra melanocitų, pavyzdžiui, akyse ir gleivinėse. Melanoma gali paveikti žmogaus odą, limfmazgius ir kitus organus, kai vėžinės ląstelės plinta per limfinę ir kraujotakos sistemas. Dėl šios priežasties, ankstyva diagnostika ir gydymas yra ypač svarbūs, siekiant užkirsti kelią ligos progresavimui ir metastazėms.

Ligos aprašymas

Piktybinė odos melanoma yra agresyvi odos vėžio forma, kuri išsivysto iš melanocitų. Ši liga yra reikšminga dėl savo didelio metastazių potencialo, kuris gali sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas. Melanoma dažniausiai pasireiškia kaip naujas arba pasikeitęs odos darinys, tačiau ji gali pasireikšti ir esamose apgamose. Dėl didėjančio melanoma sergančių žmonių skaičiaus, ši liga tapo svarbiu visuomenės sveikatos klausimu.

Ligos priežastis

Piktybinės odos melanomos priežastys yra daugialypės. Pagrindinės priežastys apima pernelyg didelį ultravioletinių (UV) spindulių poveikį, kuris gali pažeisti odos ląsteles ir sukelti genetinius pokyčius. Be to, genetiniai veiksniai, tokie kaip šeiminė anamnezė, taip pat gali prisidėti prie ligos išsivystymo. Kiti galimi mechanizmai apima odos tipo, pigmentacijos lygio ir imuninės sistemos būklės įtaką, kurie gali padidinti riziką susirgti melanoma.

Rizikos faktoriai

  • Ultravioletiniai spinduliai: Pernelyg didelis saulės spindulių poveikis ir dirbtiniai įdegiai, pavyzdžiui, soliariumai, padidina melanomos riziką.
  • Šeiminė anamnezė: Asmenys, kurių šeimoje buvo melanomos atvejų, turi didesnę riziką susirgti šia liga.
  • Odos tipas: Žmonys su šviesia oda, šviesiais plaukais ir mėlynomis akimis yra labiau linkę susirgti melanoma.
  • Pigmentiniai dariniai: Daugiau nei 50 apgamų arba dideli apgamai gali padidinti riziką.

Simptomai

  • Melanoma gali pasireikšti kaip naujas odos darinys arba kaip esamo apgamo pokytis. Pagrindiniai simptomai apima asimetriškus, netaisyklingų kraštų, nevienodos spalvos ir didesnius nei 6 mm skersmens apgamus. Taip pat gali pasireikšti niežėjimas, kraujavimas arba opėjimas. Tačiau kai kuriais atvejais melanoma gali būti besimptomė, kol ji nepasiekia pažengusios stadijos.

Diagnostika

Melanomos diagnostika apima klinikinį odos tyrimą, kurio metu gydytojas įvertina odos pokyčius. Jei įtariama melanoma, atliekama biopsija, kurios metu paimamas odos mėginys, kad būtų galima ištirti mikroskopu. Taip pat gali būti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip limfmazgių biopsija ar vaizdiniai tyrimai (pvz., kompiuterinė tomografija), siekiant nustatyti, ar vėžys išplito į kitus organus.

Gydymas

Piktybinės odos melanomos gydymas priklauso nuo ligos stadijos. Ankstyvose stadijose dažniausiai taikomas chirurginis gydymas, kurio metu pašalinamas melanomos darinys ir aplinkinis audinys. Pažengusiais atvejais gali prireikti chemoterapijos, radioterapijos ar imunoterapijos. Naujausios terapijos galimybės apima tikslinę terapiją, kuri nukreipta į specifinius genetinius pokyčius vėžinėse ląstelėse. Be to, klinikiniai tyrimai siūlo pažangius gydymo metodus, kurie gali pagerinti pacientų prognozes ir gyvenimo kokybę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
antrinė prevencija
defibriliacija
elektromiografija
gaubtinės žarnos karcinoma
įtariamų ligų
kaposi sarkoma
ligos
medicinos konsultacija
melanoma
melanomas
mikrovaskulinė liga
navikas
odos karcinoma
odos piktybinė melanoma
piktybinė melanoma
staigūs simptomai
stemplės diskinezija
storosios žarnos karcinoma
vyriška sterilizacija

Rašyti komentarą