Pilonidinė cista
Anatomija
Pilonidinė cista, dar vadinama pilonidine cista, dažniausiai atsiranda apatinėje nugaros dalyje, ypač kryžkaulio zonoje. Ši cista susijusi su plaukuotumu ir odos struktūromis, nes ji dažnai susiformuoja, kai plaukai prasiskverbia į odą ir sukelia uždegimą. Cistos gali būti įvairių dydžių ir gali turėti vieną ar kelias ertmes. Paveiktos zonos anatomija apima odą, poodinį audinį ir galimus raumenis bei nervus, kurie gali būti uždegimo ar infekcijos metu paveikti.
Ligos aprašymas
Pilonidinė cista yra uždegiminė liga, kuri atsiranda dėl plaukų folikulų uždegimo, sukeldama cistos formavimąsi. Ši liga dažniausiai pasitaiko jauniems suaugusiesiems, ypač vyrams, ir gali sukelti diskomfortą bei skausmą. Dėl šios ligos gali pasireikšti komplikacijos, tokios kaip infekcijos ar abscesai, todėl svarbu ją atpažinti ir gydyti laiku. Pilonidinė cista gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, ypač jei sukelia stiprų skausmą ar riboja judėjimą.
Ligos priežastis
Pagrindinė pilonidinės cistos priežastis yra plaukų folikulų uždegimas, kuris dažnai atsiranda dėl plaukų įaugimo į odą. Šis procesas gali būti skatinamas sėdimo gyvenimo būdo, nes ilgai sėdint, padidėja slėgis kryžkaulio srityje. Be to, genetiniai veiksniai, odos struktūra ir higienos praktikos taip pat gali turėti įtakos šios ligos vystymuisi.
Rizikos faktoriai
- Ilgalaikis sėdėjimas – žmonės, kurie daug laiko praleidžia sėdimoje padėtyje, yra labiau linkę susidurti su šia liga.
- Plaukuotumas – didesnis plaukų kiekis kryžkaulio srityje gali padidinti riziką.
- Jaunas amžius – pilonidinė cista dažniausiai pasitaiko jauniems suaugusiesiems, ypač vyrams.
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija gali turėti įtakos ligos atsiradimui.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima skausmą ir diskomfortą kryžkaulio srityje, ypač sėdint.
- Gali pasireikšti patinimas ir paraudimas aplink cistą.
- Jei cista užsikrečia, gali atsirasti pūlingas išskyros ir karščiavimas.
- Kai kuriais atvejais gali būti juntamas skausmas, kai cista yra spaudžiama.
Diagnostika
Pilonidinės cistos diagnozė dažniausiai pagrįsta fiziniu tyrimu, kurio metu gydytojas apžiūri paveiktą zoną ir vertina simptomus. Kartais gali prireikti papildomų tyrimų, tokių kaip ultragarso ar MRT, norint įvertinti cistos dydį ir struktūrą, taip pat nustatyti galimas komplikacijas, tokias kaip abscesai.
Gydymas
Pilonidinės cistos gydymas gali būti tiek medicininis, tiek chirurginis. Medicininis gydymas dažnai apima antibiotikus, jei yra infekcija, arba skausmą malšinančius vaistus. Chirurginis gydymas gali būti reikalingas, jei cista yra didelė arba sukelia nuolatinį diskomfortą. Operacijos metu cista gali būti pašalinta, o aplinkinis audinys gali būti išvalytas. Naujausios terapijos galimybės apima lazerio terapiją ir minimaliai invazines procedūras, kurios gali sumažinti atsinaujinimo riziką.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai