Piotoraksas su fistule

Ligos aprašymas

Anatomija

Piotoraksas su fistule yra liga, susijusi su plaučių ir krūtinės ertmės anatomija. Ši būklė apima pleuros ertmę, kuri yra tarp plaučių ir krūtinės sienelės. Kai pleuros ertmėje kaupiasi pūliai (piotoraksas), tai gali sukelti spaudimą plaučiams ir trukdyti jų funkcijai. Fistulė, kaip patologinė anga, gali susidaryti tarp plaučių ir kitų struktūrų, pavyzdžiui, stemplės ar krūtinės sienelės, leidžianti infekciniam turiniui patekti į pleuros ertmę ir dar labiau apsunkinti kvėpavimo funkciją.

Ligos aprašymas

Piotoraksas su fistule yra rimta medicininė būklė, kai pūliai kaupiasi pleuros ertmėje, dažniausiai dėl infekcijos, tokios kaip plaučių abscesas ar pneumonija. Ši liga gali sukelti sunkių komplikacijų, įskaitant kvėpavimo nepakankamumą ir sepsį. Piotoraksas su fistule yra svarbus, nes jis reikalauja skubios medicininės intervencijos ir tinkamo gydymo, kad būtų išvengta gyvybei pavojingų pasekmių.

Ligos priežastis

Pagrindinės piotorakso su fistule priežastys gali būti infekciniai procesai, tokie kaip bakterinė pneumonija, tuberkuliozė ar plaučių abscesas. Be to, traumos, chirurginės operacijos ar uždegiminės ligos gali sukelti fistulės susidarymą. Infekcijos sukėlėjai, tokie kaip Staphylococcus aureus ar Streptococcus pneumoniae, dažnai yra atsakingi už šią būklę. Kiti veiksniai, tokie kaip imuninės sistemos sutrikimai, taip pat gali prisidėti prie ligos vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – didina plaučių ligų riziką, todėl prisideda prie piotorakso vystymosi.
  • Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys su silpna imunine sistema yra labiau linkę į infekcijas.
  • Kroniškos plaučių ligos – tokios kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) gali padidinti piotorakso riziką.
  • Traumos – krūtinės sužalojimai gali sukelti fistulių susidarymą ir infekcijas.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti dusulį, krūtinės skausmą, karščiavimą ir šaltkrėtį. Priklausomai nuo ligos sunkumo, simptomai gali svyruoti nuo lengvo diskomforto iki sunkių kvėpavimo sutrikimų ir stipraus skausmo.

Diagnostika

Piotorakso su fistule diagnozė paprastai apima klinikinius įvertinimus, pacientų anamnezės surinkimą ir vaizdinius tyrimus, tokius kaip krūtinės ląstos rentgenograma ar kompiuterinė tomografija (KT). Be to, gali būti atliekama pleuros skysčio analizė, siekiant nustatyti infekcijos pobūdį ir sukėlėją.

Gydymas

Piotorakso su fistule gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek chirurginius sprendimus. Medicininiai sprendimai gali apimti antibiotikų terapiją, skirtą kovoti su infekcija. Chirurginiai metodai, tokie kaip pleuros drenažas arba torakotomija, gali būti reikalingi pūlių pašalinimui ir fistulės uždarymui. Naujausios terapijos galimybės gali apimti minimaliai invazinius metodus, tokius kaip video asistuota torakoskopinė chirurgija, kuri leidžia efektyviai gydyti ligą su mažesniu atsigavimo laikotarpiu.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
empiema
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
plaučiai
pneumotoraksas
sarkoidozė
sindromas
skausmas
terapija
tuberkuliozė
uždegimas
virusai

Rašyti komentarą