Placentos sutrikimai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Placentos sutrikimai yra susiję su placentos struktūra ir funkcija, kuri yra laikoma svarbia organų sistema nėštumo metu. Placenta, esanti tarp motinos ir vaisiaus, atlieka daugybę funkcijų, įskaitant medžiagų apykaitą, deguonies tiekimą ir atliekų šalinimą. Sutrikus placentos vystymuisi ar funkcijai, gali būti paveikta tiek motinos, tiek vaisiaus sveikata. Įvairūs anatomijos aspektai, tokie kaip placentos vieta, storis ir kraujotaka, gali turėti įtakos šios ligos vystymuisi ir pasekmėms.

Ligos aprašymas

Placentos sutrikimai apima įvairias patologijas, kurios gali pasireikšti nėštumo metu, įskaitant placentos previa, placentos atsiskyrimą, placentos infarktą ir kitas problemas. Šios ligos gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip kraujavimas, vaisiaus augimo sulėtėjimas ar net priešlaikinis gimdymas. Svarbu atkreipti dėmesį į placentos sutrikimus, nes jie gali turėti ilgalaikių pasekmių tiek motinai, tiek vaikui, todėl tinkamas ir savalaikis gydymas yra būtinas.

Ligos priežastis

Placentos sutrikimų priežastys gali būti įvairios. Jos apima genetinius, anatominius ir aplinkos veiksnius. Pavyzdžiui, placentos previa gali atsirasti, kai placenta yra neįprastoje vietoje, uždengiančioje gimdos kaklelį. Kita vertus, placentos atsiskyrimas gali būti sukeltas traumų, tokių kaip kritimai arba smūgiai į pilvą. Be to, tam tikros medicininės būklės, tokios kaip hipertenzija ar diabetas, gali padidinti placentos sutrikimų riziką. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į moters amžių ir anksčiau patirtas nėštumo problemas kaip galimus rizikos veiksnius.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresnės nei 35 metų moterys turi didesnę riziką patirti placentos sutrikimus.
  • Priklausomybė: rūkymas, alkoholio vartojimas ir narkotikų vartojimas gali padidinti komplikacijų tikimybę.
  • Medicininės būklės: hipertenzija, diabetas ir kitos lėtinės ligos gali paveikti placentos funkciją.
  • Ankstesni nėštumo sutrikimai: moterys, kurios anksčiau patyrė placentos problemas, gali turėti didesnę riziką ateityje.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti kraujavimą iš makšties, pilvo skausmus, vaisiaus judesių sumažėjimą arba visišką sustojimą. Nors kai kurie simptomai gali būti lengvi ir nesukelti didelio nerimo, kiti gali būti labai sunkūs ir reikalauti skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Placentos sutrikimų diagnostika dažnai apima ultragarsinį tyrimą, kuris leidžia vizualizuoti placentos vietą ir struktūrą. Be to, gydytojai gali atlikti kraujo tyrimus, siekdami įvertinti motinos ir vaisiaus būklę. Esant sunkiems atvejams, gali būti rekomenduojama hospitalizacija ir papildomi tyrimai, kad būtų galima stebėti situaciją ir užtikrinti tinkamą gydymą.

Gydymas

Placentos sutrikimų gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo ligos tipo ir sunkumo. Lengvais atvejais gali pakakti stebėjimo ir poilsio, tačiau sunkesniais atvejais gali prireikti hospitalizacijos ir medicininių intervencijų. Gydymas gali apimti vaistus, kurie padeda kontroliuoti kraujavimą ir užtikrinti vaisiaus sveikatą. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip placentos transplantacija, šiuo metu yra tiriamos, tačiau jos dar nėra plačiai taikomos. Svarbu, kad gydymo planą sudarytų kvalifikuoti specialistai, atsižvelgdami į individualias paciento aplinkybes ir poreikius.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
granuliomatozė
infekcija
karščiavimas
kavasaki
kosulys
mišria
paburkimas
placentos
sindromas
sutrikimai
vėžys
virusai

Rašyti komentarą