Plaučių aktinomikozė

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Plaučių aktinomikozė yra infekcinė liga, kuri dažniausiai paveikia plaučius, tačiau gali turėti įtakos ir kitoms organų sistemoms, tokioms kaip kvėpavimo sistema ir imuninė sistema. Ši liga yra susijusi su aktinobacilų (Actinomyces) bakterijomis, kurios natūraliai gyvena žmogaus organizme, ypač burnos ir žarnyno mikrofloroje. Tačiau, esant tam tikroms sąlygoms, šios bakterijos gali sukelti uždegiminius procesus, kurie paveikia plaučius, sukeldami plaučių audinio pažeidimus ir abscesus. Dėl to gali sutrikti normali plaučių funkcija, o tai gali lemti kvėpavimo sunkumus ir kitus susijusius simptomus.

Ligos aprašymas

Plaučių aktinomikozė yra reta, tačiau rimta liga, kuri gali sukelti sunkių komplikacijų, jeigu nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Liga yra bakterinė ir dažniausiai pasireiškia kaip lėtinis uždegimas, sukeliantis plaučių audinio nekrozę ir abscesų formavimąsi. Plaučių aktinomikozė yra svarbi, nes ji gali imituoti kitas plaučių ligas, tokias kaip tuberkuliozė ar vėžys, todėl gali būti sunku nustatyti teisingą diagnozę. Be to, šios ligos gydymas reikalauja ilgalaikio antibiotikų vartojimo, o nesant tinkamo gydymo, gali išsivystyti rimtos komplikacijos, tokios kaip sepsis.

Ligos priežastis

Pagrindinė plaučių aktinomikozės priežastis yra Actinomyces bakterijų infekcija. Šios bakterijos dažnai būna nekenksmingos, tačiau jos gali sukelti ligą, kai pažeidžiama gleivinė arba kai organizmo imuninė sistema yra susilpnėjusi. Infekcija gali prasidėti burnos ertmėje, pavyzdžiui, po dantų procedūrų ar sužalojimų, ir vėliau plisti į plaučius. Taip pat riziką didina tam tikri gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip rūkymas, alkoholio vartojimas ir lėtinės ligos, kurios silpnina imuninę sistemą.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – sumažina imuninės sistemos efektyvumą, todėl padidėja infekcijų rizika.
  • Alkoholio vartojimas – gali slopinti imuninės sistemos veiklą ir padidinti bakterijų augimą.
  • Diabetas – lėtinės ligos, tokios kaip diabetas, gali silpninti organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis.
  • Burnos sveikatos sutrikimai – dantų ligos ir kitos burnos ertmės infekcijos gali būti įėjimo vartai bakterijoms.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti nuolatinį kosulį, krūtinės skausmą, dusulį ir karščiavimą. Kiti simptomai gali būti nuovargis, svorio kritimas ir naktinis prakaitavimas. Simptomai gali būti lengvi arba sunkūs, priklausomai nuo ligos stadijos ir individualios paciento būklės.

Diagnostika

Plaučių aktinomikozės diagnozė apima kelis etapus. Pirmiausia atliekamas išsamus fizinis tyrimas ir anamnezės surinkimas. Gydytojas gali rekomenduoti rentgeno arba kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimus, kad įvertintų plaučių būklę. Be to, svarbu atlikti mikrobiologinius tyrimus, siekiant nustatyti Actinomyces bakterijų buvimą. Gali būti atliekama ir bronchoskopija, siekiant gauti mėginius iš plaučių audinio ir tikslesnės analizės.

Gydymas

Plaučių aktinomikozės gydymas paprastai apima ilgalaikį antibiotikų vartojimą, dažniausiai penicilino grupės vaistus. Gydymo trukmė gali būti nuo kelių mėnesių iki metų, priklausomai nuo ligos sunkumo. Be to, jei yra abscesų, gali prireikti chirurginės intervencijos, siekiant juos išvalyti. Svarbu pabrėžti, kad gydymas turi būti pritaikytas individualiai, atsižvelgiant į paciento būklę ir ligos eigą. Naujausios terapijos galimybės gali apimti naujų antibiotikų derinius ir imunoterapiją, siekiant pagerinti gydymo efektyvumą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
aktinomicetės
aktinomikozė
bakterijos
diagnostika
dusulys
empiema
granuliomatozė
gydymas
infekcija
karščiavimas
kosulys
krūtinplėvės
kvėpavimas
mediastinitas
plaučiai
plaučių vėžys
pleuritas
pneumotoraksas
sarkoidozė
sergamumas
sergantiesiems
simptomai
terapija
tuberkuliozė
uždegimas
vargina
virusai
virusas

Rašyti komentarą