Plaučių mikobakterinė infekcija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Plaučių mikobakterinė infekcija, dažniausiai žinoma kaip tuberkuliozė, tiesiogiai veikia kvėpavimo sistemą, ypač plaučius. Mikobakterijos, kurios sukelia šią ligą, gali užkrėsti ir kitus organus, tačiau plaučiai yra pagrindinė infekcijos vieta. Plaučių anatomija, įskaitant alveoles, bronchus ir pleurą, yra kritiškai svarbi, nes būtent šiose struktūrose mikobakterijos dauginasi ir sukelia uždegimą. Infekcija gali sukelti plaučių audinio pažeidimus, sumažinti deguonies pasisavinimą ir sukelti kvėpavimo sutrikimus.

Ligos aprašymas

Plaučių mikobakterinė infekcija yra bakterinė infekcija, kurią sukelia Mycobacterium tuberculosis. Ši liga yra viena iš seniausių žinomų infekcinių ligų ir vis dar kelia didelį pavojų visuomenės sveikatai visame pasaulyje. Tuberkuliozė plinta per orą, kai užkrėstas asmuo kosėja ar čiaudi. Liga gali būti latentinė, kai bakterijos organizme yra, bet simptomų nėra, arba aktyvi, kai simptomai pasireiškia. Tuberkuliozė yra svarbi dėl jos globalios paplitimo, didelės mirtingumo rizikos ir galimybės sukelti epidemijas, ypač pažeidžiamose populiacijose.

Ligos priežastis

Pagrindinė plaučių mikobakterinės infekcijos priežastis yra Mycobacterium tuberculosis bakterija. Ši bakterija turi unikalų gebėjimą išgyventi organizmo imuninėje sistemoje, todėl gali sukelti lėtinę infekciją. Kiti galimi mechanizmai apima imuninės sistemos silpnumą, kuris gali būti sukeltas kitų ligų, tokių kaip ŽIV/AIDS, arba blogų gyvenimo sąlygų, kurios skatina infekcijų plitimą. Be to, netinkamas gyvenimo būdas, pavyzdžiui, rūkymas ar alkoholis, gali padidinti riziką užsikrėsti šia liga.

Rizikos faktoriai

  • ŽIV infekcija – silpnina imuninę sistemą ir padidina riziką užsikrėsti tuberkulioze.
  • Netinkamos gyvenimo sąlygos – perpildytos ar prastos sanitarinės sąlygos skatina infekcijų plitimą.
  • Rūkymas – pažeidžia plaučių audinį ir didina jautrumą infekcijoms.
  • Alkoholizmas – gali silpninti imuninę sistemą ir didinti infekcijų riziką.
  • Diabetas – gali sumažinti organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima ilgalaikį kosulį, kuris gali būti su skreplių ar kraujo priemaiša, naktinį prakaitavimą, karščiavimą, svorio kritimą ir nuovargį. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos stadijos ir individualaus organizmo atsako. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti krūtinės skausmas ir dusulys.

Diagnostika

Plaučių mikobakterinės infekcijos diagnozė apima kelis tyrimus. Dažniausiai naudojamas Mantoux testas (tuberkulino odos testas), kuris nustato organizmo atsaką į tuberkuliozės bakterijas. Taip pat atliekami krūtinės ląstos rentgeno tyrimai, siekiant nustatyti plaučių pažeidimus. Jei yra įtarimų dėl aktyvios infekcijos, gali būti atlikti skreplių tyrimai, siekiant nustatyti bakterijų buvimą. Be to, molekuliniai tyrimai, tokie kaip PCR, gali būti naudojami greitam ir tiksliam diagnozavimui.

Gydymas

Plaučių mikobakterinės infekcijos gydymas paprastai apima ilgo laikotarpio antibiotikų vartojimą, dažniausiai nuo šešių iki dvylikos mėnesių. Pagrindiniai vaistai yra izoniazidas, rifampicinas, pirazinamidas ir etambutolis. Svarbu, kad pacientai laikytųsi gydymo režimo, kad būtų išvengta atsparumo vaistams vystymosi. Be to, naujausios terapijos galimybės apima vakcinacijas ir imunoterapiją, kurios gali padėti sustiprinti organizmo atsaką į infekciją. Nemedicininiai sprendimai, tokie kaip sveikas gyvenimo būdas, tinkama mityba ir psichologinė parama, taip pat gali būti svarbūs gydymo proceso metu.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
b ląstelių limfoma
bakterinė pneumonija
infekcija
infekcinės ligos
kepenų venų obstrukcija
kraujo ligos
kvėpavimo takų liga
ligos diagnozė
limfoma
nosocomialinė infekcija
plaučiai
plaučių liga
plaučių obstrukcija
pneumonija
portalo hipertenzija
tuberkuliozė
uždegimas
virusinė pneumonija

Komentarai

2022-10-27 | Stanislava
Sveiki,kosėjau su kraujų,tuberkuliozės nerado,bet rado bakteriją ENTEROBACTER CLOACAE.Paskirti vaistai Ciprofloxacin 500 mg..Kas tai per liga,kur toliau kreiptis dėl gydymo,ar užkrečiama,ar išgydoma? Man nieko nepaaiškino.Gal galėtumėte patarti.Ačiū.

Rašyti komentarą