Plonosios žarnos piktybiniai navikai
Anatomija
Plonoji žarna yra svarbi virškinimo sistemos dalis, kurią sudaro trys pagrindinės dalys: dvylikapirštė žarna, jejunumas ir ileumas. Jos ilgis gali siekti apie 6-7 metrus suaugusiam žmogui. Plonoji žarna atlieka svarbų vaidmenį maisto virškinime ir maistinių medžiagų absorbcijoje. Piktybiniai navikai, atsirandantys plonojoje žarnoje, gali paveikti ne tik šią organų sistemą, bet ir aplinkines struktūras, tokias kaip storosios žarnos, kepenys ir limfmazgiai, sukeldami komplikacijas, kurios gali paveikti visą organizmą.
Ligos aprašymas
Plonosios žarnos piktybiniai navikai yra reta, tačiau rimta liga, kuri pasireiškia, kai ląstelės plonojoje žarnoje pradeda nekontroliuojamai daugintis. Šie navikai gali būti skirtingų tipų, įskaitant adenokarcinomą, limfomą ir neuroendokrinius navikus. Liga yra svarbi dėl jos sunkumo, nes ankstyvosios stadijos gali būti besimptomės, o vėlesnėse stadijose gali sukelti sunkių komplikacijų, tokių kaip žarnų obstrukcija ar metastazės į kitus organus.
Ligos priežastis
Plonosios žarnos piktybinių navikų priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad genetiniai ir aplinkos veiksniai gali turėti įtakos. Galimi mechanizmai apima lėtinius uždegimus, kurie gali sukelti ląstelių mutacijas. Be to, tam tikros ligos, kaip celiakija ar Krono liga, gali padidinti riziką susirgti šiais navikais.
Rizikos faktoriai
- Amžius: vyresni nei 60 metų žmonės yra labiau linkę sirgti šia liga.
- Genetiniai veiksniai: šeimos istorija, susijusi su vėžiu, gali didinti riziką.
- Lėtinės žarnų ligos: tokios kaip celiakija ir Krono liga gali padidinti piktybinių navikų riziką.
- Rūkymas: tabako naudojimas gali būti susijęs su didesne rizika susirgti plonosios žarnos vėžiu.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti pilvo skausmą, svorio kritimą, viduriavimą, pykinimą, vėmimą ir kraują išmatose. Priklausomai nuo naviko vietos ir dydžio, simptomai gali būti lengvi arba sunki, ir kai kurie pacientai gali patirti žarnų obstrukciją.
Diagnostika
Plonosios žarnos piktybinių navikų diagnozė dažnai prasideda nuo paciento anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojai gali rekomenduoti įvairius tyrimus, tokius kaip endoskopija, kompiuterinė tomografija (KT), magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ir biopsija, kad patvirtintų diagnozę bei nustatytų naviko pobūdį ir išplitimą.
Gydymas
Plonosios žarnos piktybinių navikų gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir naviko tipo. Gydymo galimybės apima chirurgiją, chemoterapiją ir radioterapiją. Naujausios terapijos galimybės gali apimti imunoterapiją ir taikinius terapijas, kurios yra skirtos specifiniams vėžio genams ar baltymams. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama mitybos terapija, siekiant pagerinti bendrą sveikatą ir gyvenimo kokybę gydymo metu.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas