Pneumocistozė
Anatomija
Pneumocistozė yra liga, kuri daugiausia paveikia žmogaus kvėpavimo sistemą, ypač plaučius. Pagrindinis sukėlėjas yra Pneumocystis jirovecii, mikroskopinis organizmas, kuris sukelia pneumoniją, ypač asmenims su susilpnėjusia imunine sistema. Ši liga dažnai pasireiškia plaučių alveolėse, kurioje vyksta dujų apykaita. Paveikti organai, tokie kaip plaučiai, gali sukelti sunkumų kvėpuojant, nes alveolės užsipildo skysčiu ir uždegimu, sumažindamos deguonies mainus.
Ligos aprašymas
Pneumocistozė yra oportunistinė infekcija, dažniausiai pasireiškianti žmonėms, sergantiems ŽIV/AIDS, tačiau taip pat gali pasireikšti ir kitiems asmenims su silpna imunine sistema, pavyzdžiui, vėžiu sergantiems pacientams arba tiems, kurie vartoja imunosupresantus. Ši liga yra svarbi dėl savo potencialo sukelti sunkią pneumoniją, kuri gali būti mirtina, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Pneumocistozė gali būti ypač pavojinga, nes jos simptomai dažnai pasireiškia vėlyvose ligos stadijose, kai pacientas jau gali būti labai silpnas.
Ligos priežastis
Pneumocistozės priežastis yra Pneumocystis jirovecii organizmas, kuris yra plačiai paplitęs gamtoje, tačiau sveikiems asmenims jis paprastai nesukelia ligos. Infekcija dažniausiai atsiranda, kai žmogaus imuninė sistema yra nusilpusi. Galimi mechanizmai, dėl kurių ši liga išsivysto, yra imuniteto slopinimas dėl virusinių infekcijų, tokių kaip ŽIV, arba dėl tam tikrų vaistų, kurie slopina imuninę sistemą po organų persodinimo ar vėžio gydymo.
Rizikos faktoriai
- ŽIV/AIDS – asmenys su CD4 ląstelių skaičiumi mažesniu nei 200 ląstelių/mm³ yra ypač pažeidžiami.
- Vėžys – pacientai, gydomi chemoterapija, dažnai turi nusilpusią imuninę sistemą.
- Imunosupresantai – vaistai, vartojami po organų persodinimo, gali didinti riziką.
- Senyvas amžius – vyresnio amžiaus žmonės dažnai turi silpnesnę imuninę sistemą.
Simptomai
- Pneumocistozės simptomai gali būti įvairūs ir svyruoti nuo lengvų iki sunkių. Pagrindiniai simptomai apima sausą kosulį, dusulį, krūtinės skausmą, karščiavimą ir nuovargį. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti cianozė (mėlynavimas), padidėjęs kvėpavimo dažnis ir sunkus kvėpavimas, o tai gali rodyti, kad pacientas yra kritinėje būklėje.
Diagnostika
Pneumocistozės diagnozė paprastai prasideda nuo klinikinių simptomų vertinimo, o vėliau atliekami laboratoriniai tyrimai. Dažniausiai naudojami diagnostiniai metodai apima krūtinės ląstos rentgeno nuotraukas, kompiuterinę tomografiją (KT) ir skreplių tyrimus, kuriuose ieškoma Pneumocystis jirovecii. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti imuninės sistemos būklę.
Gydymas
Pneumocistozės gydymas paprastai apima antibiotikų vartojimą, tokių kaip trimetoprimas-sulfametoksazolas (TMP-SMX), kuris yra pirmosios eilės gydymo priemonė. Sunkiais atvejais gali prireikti hospitalizuoti pacientą ir skirti papildomą deguonį. Kiti gydymo metodai apima kortikosteroidų vartojimą, siekiant sumažinti uždegimą. Naujausios terapijos galimybės apima naujų antimikrobinių vaistų tyrimus ir imunoterapiją, kuri gali padėti stiprinti imuninį atsaką pacientams su silpna imunine sistema.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas