Pneumokoniozė su tuberkulioze

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Pneumokoniozė su tuberkulioze yra liga, kuri tiesiogiai paveikia žmogaus kvėpavimo sistemą, ypač plaučius. Pneumokoniozė atsiranda, kai ore esančios dalelės, pavyzdžiui, dulkės, įsiskverbia į plaučių audinį ir sukelia uždegiminius procesus. Šie procesai gali sukelti plaučių audinio randėjimą, kuris trukdo normaliai kvėpuoti. Tuberkuliozė, kita vertus, yra infekcinė liga, kuri taip pat pažeidžia plaučius, todėl šių dviejų ligų derinys gali sukelti rimtų anatominių pokyčių, tokių kaip plaučių fibrozė ir kvėpavimo takų obstrukcija.

Ligos aprašymas

Pneumokoniozė su tuberkulioze yra kompleksinė būklė, kuriai būdingas lėtinis plaučių pažeidimas, sukeltas ilgalaikio dulkių poveikio ir tuberkuliozės infekcijos. Ši liga gali vystytis lėtai ir ilgą laiką nesukelti jokių simptomų, tačiau galiausiai gali sukelti sunkių kvėpavimo problemų ir sumažinti gyvenimo kokybę. Pneumokoniozė yra svarbi, nes ji gali pabloginti tuberkuliozės eigą ir apsunkinti gydymą, taip pat padidinti mirtingumo riziką. Tiek pneumokoniozė, tiek tuberkuliozė yra susijusios su dideliais sveikatos priežiūros išlaidomis ir gali sukelti didelę socialinę naštą.

Ligos priežastis

Pagrindinės pneumokoniozės su tuberkulioze priežastys yra dulkių, pavyzdžiui, anglies ar silikono, poveikis, taip pat tuberkuliozės bakterijų (Mycobacterium tuberculosis) infekcija. Dulkės, patekusios į plaučius, sukelia lėtinį uždegimą, kuris gali sukelti pneumokoniozę. Tuberkuliozė gali pasireikšti, kai organizmas patiria imuninį stresą, kuris gali būti sukeltas ilgo dulkių poveikio. Be to, abi ligos gali būti susijusios su prasta gyvenimo kokybe, prastomis darbo sąlygomis ir netinkama medicinine priežiūra.

Rizikos faktoriai

  • Darbo aplinka – dirbant pramoninėse šakose, kuriose yra didelis dulkių kiekis, žymiai padidėja pneumokoniozės rizika.
  • Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys, turintys silpną imunitetą, yra labiau linkę užsikrėsti tuberkulioze ir patirti sunkesnes ligos formas.
  • Socialinė-ekonominė padėtis – asmenys, gyvenantys skurdžioje aplinkoje, dažniau susiduria su prašomomis sąlygomis, dėl kurių gali padidėti ligos rizika.

Simptomai

  • Pneumokoniozės su tuberkulioze simptomai gali būti labai įvairūs. Pradiniai simptomai gali apimti nuovargį, kosulį, dusulį ir krūtinės skausmą. Vėlesniuose etapuose gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip hemoptyzė (kraujo kosulys), intensyvus dusulys ir svorio kritimas.

Diagnostika

Pneumokoniozės su tuberkulioze diagnozė apima kelis tyrimus. Pirmiausia atliekamas anamnezės surinkimas ir fizinis ištyrimas. Tolesni tyrimai gali apimti rentgeno spindulius, kompiuterinę tomografiją (KT) bei laboratorinius tyrimus, skirtus tuberkuliozės bakterijoms nustatyti. Be to, gali būti atlikti plaučių funkcijos tyrimai, siekiant įvertinti kvėpavimo sistemos veiklą.

Gydymas

Pneumokoniozės su tuberkulioze gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai gali apimti antituberkuliozinius vaistus, tokius kaip izoniazidas, rifampicinas ir pirazinamidas. Be to, gali būti skiriami vaistai, mažinantys uždegimą ir palengvinantys simptomus. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip rūkymo atsisakymas, geresnės darbo sąlygos ir kvėpavimo pratimai. Naujausios terapijos galimybės gali apimti biologinius vaistus ir naujas vakcinas, kurios gali padėti išvengti tuberkuliozės infekcijos ir sumažinti pneumokoniozės simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
diabetas
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
komplikacijos
kosulys
ligoms
ligos
medikamentinis
plaučiai
pneumokoniozė
pūslės
sergamumas
simptomai
sindromas
terapija
tuberkuliozė
vargina

Rašyti komentarą