Pneumokoniozė, sukelta silicio turinčių dulkių

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Pneumokoniozė, sukelta silicio turinčių dulkių, tiesiogiai veikia kvėpavimo sistemą, ypač plaučius. Silicio dalelės, patekusios į organizmą, nusėda alveolėse – mažose oro maišeliuose, kur vyksta dujų apykaita. Tai sukelia uždegimines reakcijas, plaučių audinio pažeidimus ir galų gale gali sukelti fibrozę, t. y. plaučių audinio sukietėjimą. Ilgalaikis poveikis gali paveikti ir kitus organus, nes sumažėjęs deguonies kiekis kraujyje gali turėti įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai.

Ligos aprašymas

Pneumokoniozė, sukelta silicio turinčių dulkių, yra profesinė plaučių liga, kuri atsiranda dėl ilgo ir nuolatinio silicio dulkių įkvėpimo. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant plaučių fibrozę, silikozę ir netgi plaučių vėžį. Pneumokoniozė yra lėtinė liga, kurios simptomai gali pasireikšti po metų ar net dešimtmečių nuo dulkių poveikio pradžios, todėl ankstyva diagnostika ir profilaktika yra labai svarbūs.

Ligos priežastis

Pagrindinė pneumokoniozės priežastis yra silicio turinčių dulkių įkvėpimas, kuris dažniausiai pasitaiko pramoninėse darbo vietose, tokiose kaip kasybos, statybų ir gamybos sektoriai. Silicio dalelės, būdamos labai mažos, gali lengvai patekti į plaučius. Mechanizmas, kuriuo silicio dulkės sukelia ligą, apima uždegiminių ląstelių aktyvaciją ir fibrozių formavimąsi, kurie sukelia plaučių audinio pažeidimus. Rizikos veiksniai apima ir genetinius, ir aplinkos veiksnius, kurie gali turėti įtakos ligos vystymuisi.

Rizikos faktoriai

  • Darbo aplinka: asmenys, dirbantys kasybos, statybų ar pramonės sektoriuose, kuriuose yra silicio dulkių, yra didesnėje rizikoje užsikrėsti šia liga.
  • Poveikio trukmė: ilgesnis laikotarpis, praleistas dirbant dulkėtose aplinkose, didina ligos riziką.
  • Genetiniai veiksniai: tam tikri genai gali padidinti asmens jautrumą silicio dulkių poveikiui.

Simptomai

  • Pradiniai simptomai gali būti lengvi ir apimti kosulį, dusulį fizinio krūvio metu ir krūtinės skausmą. Laikui bėgant, simptomai gali pablogėti, atsirandant nuolatiniam dusuliui, nuovargiui, svorio kritimui ir netgi skausmui krūtinėje. Sunkiais atvejais gali išsivystyti plaučių fibrozė, kuri gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip plaučių nepakankamumas.

Diagnostika

Pneumokoniozės diagnostika apima anamnezės surinkimą, fizinį ištyrimą ir įvairius diagnostinius tyrimus. Rentgeno nuotraukos gali parodyti plaučių pokyčius, o kompiuterinė tomografija (KT) gali suteikti išsamesnį vaizdą apie plaučių audinį. Be to, gali būti atliekami funkcijų testai, siekiant įvertinti plaučių funkciją ir nustatyti, kiek jie paveikti.

Gydymas

Pneumokoniozės gydymas daugiausia orientuotas į simptomų valdymą ir ligos progresavimo sulėtėjimą. Nors nėra specifinio gydymo, kuris galėtų visiškai išgydyti ligą, rekomenduojama vengti tolesnio silicio dulkių poveikio. Gydymo galimybės gali apimti vaistus, mažinančius uždegimą ir simptomus, pavyzdžiui, bronchodilatatorius ir kortikosteroidus. Fizioterapija ir reabilitacija taip pat gali būti naudingos. Naujausios terapijos galimybės apima biologinius preparatus, kurie gali padėti kontroliuoti uždegiminius procesus organizme.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
angina
arteritas
bakterijos
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
ligos
plaučiai
pneumokoniozė
sarkoidozė
sindromas
terapija
uždegimas
vargina
virusai

Rašyti komentarą