Pneumonija, sukelta kitų infekcinių veiksnių, neklasifikuojama kitur

Ligos aprašymas
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Pneumonija, sukelta kitų infekcinių veiksnių, neklasifikuojama kitur, tiesiogiai paveikia plaučius, kurie yra pagrindinė kvėpavimo sistemos dalis. Plaučiai yra sudaryti iš alveolių, bronchiolių ir bronchų, kurie atlieka dujų mainus organizme. Šios ligos atveju uždegimas gali paveikti alveolius, sukeldamas jų užpildymą skysčiu ir pūliais, kas trukdo normaliai deguonies absorbcijai ir anglies dioksido pašalinimui. Taip pat gali būti paveikti aplinkiniai audiniai, o uždegimas gali plisti į pleurą, sukeldamas pleurito simptomus.

Ligos aprašymas

Pneumonija, sukelta kitų infekcinių veiksnių, neklasifikuojama kitur, yra plaučių uždegimas, kurį sukelia įvairūs mikroorganizmai, tokie kaip virusai, bakterijos ar grybai, kurie nėra klasifikuojami į tradicines pneumonijų grupes. Ši liga gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau ypač pažeidžiami kūdikiai, senyvo amžiaus žmonės ir asmenys su silpna imunine sistema. Pneumonija gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip kvėpavimo nepakankamumas, sepsis ir net mirtis, todėl jos diagnostika ir gydymas yra ypač svarbūs.

Ligos priežastis

Pneumoniją gali sukelti įvairūs infekciniai veiksniai, įskaitant bakterijas (pvz., Streptococcus pneumoniae), virusus (pvz., gripą, COVID-19), grybus (pvz., Histoplasma capsulatum) ir parazitus. Šie mikroorganizmai gali patekti į plaučius per oro lašelius, kontaktu su užkrėstais paviršiais arba per kraują. Rizikos veiksniai, tokie kaip rūkymas, lėtinės plaučių ligos, imuninės sistemos sutrikimai ir buvimas uždarose erdvėse su dideliu žmonių skaičiumi, gali padidinti užsikrėtimo riziką.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – kūdikiai ir senyvo amžiaus žmonės yra labiau pažeidžiami.
  • Imuninės sistemos silpnumas – asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis arba vartojantys imunosupresorius, turi didesnę riziką.
  • Rūkymas – tabako dūmai pažeidžia plaučių audinį ir sumažina organizmo atsparumą infekcijoms.
  • Buvimas uždarose erdvėse – didelis žmonių skaičius ir prasta ventiliacija didina užsikrėtimo riziką.

Simptomai

  • Pneumonijos simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių. Lengvi simptomai apima kosulį, lengvą karščiavimą, nuovargį ir kvėpavimo pasunkėjimą. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti aukšta temperatūra, stiprus krūtinės skausmas, dusulys, greitas širdies plakimas ir sąmonės sutrikimai.

Diagnostika

Pneumonijos diagnostika remiasi klinikiniais požymiais, paciento anamneze ir įvairiais tyrimais. Gydytojai dažnai atlieka fizinį ištyrimą, klausydami plaučių garsus su stetoskopu. Rentgenografija gali atskleisti plaučių uždegimo požymius, o laboratoriniai tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai ir skreplių kultūros, padeda nustatyti sukėlėjus. Taip pat gali būti naudojami kompiuterinė tomografija (KT) ir bronchoskopija, jei reikia detalesnės informacijos apie plaučių būklę.

Gydymas

Pneumonijos gydymas priklauso nuo sukėlėjo tipo ir ligos sunkumo. Bakterinės pneumonijos atveju skiriami antibiotikai, o virusinės pneumonijos atveju gali būti taikomi antivirusiniai vaistai. Be to, simptominis gydymas, įskaitant skausmą malšinančius vaistus, priešuždegiminius vaistus ir drėkinančius inhaliatorius, gali padėti palengvinti simptomus. Sunkiais atvejais gali prireikti hospitalizacijos, deguonies terapijos ar net mechaninės ventiliacijos. Naujausios terapijos galimybės apima monocloninius antikūnus ir imunomoduliatorius, kurie gali pagerinti gydymo rezultatus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
anatomija
bakterinė pneumonija
bronchinė obstrukcija
citomegalo virusinė pneumonija
fiziologija
genetinė liga
infekcija
infekcijos
kvėpavimo takų liga
liga
nosocomialinė infekcija
plaučiai
plaučių obstrukcija
pneumonija
tuberkuliozė
urologija
virusinė infekcija
virusinė liga
virusinė pneumonija

Rašyti komentarą