Poliartrozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Poliartrozė yra liga, kuri paveikia sąnarius, ypač tuos, kurie yra labiausiai apkrauti. Tai degeneracinė sąnarių liga, kurios metu pažeidžiama sąnarių kremzlė, kaulai ir aplinkiniai audiniai. Žmogaus anatomijoje sąnariai yra jungiamieji organai, jungiantys kaulus ir leidžiantys judėti. Poliartrozė gali paveikti įvairias sąnarių grupes, tačiau dažniausiai pasireiškia kelio, klubo, pirštų ir stuburo sąnariuose. Šios ligos atveju kremzlės susidėvi, o tai sukelia skausmą, uždegimą ir judėjimo ribojimą.

Ligos aprašymas

Poliartrozė yra lėtinė liga, kuri pasižymi daugelio sąnarių degeneracija. Ji dažniausiai vystosi lėtai, o simptomai gali pasireikšti įvairiais etapais. Liga yra svarbi, nes ji ne tik sukelia fizinį diskomfortą, bet ir gali paveikti žmogaus gyvenimo kokybę, sumažinant judėjimo laisvę ir sukeldama emocinį stresą. Poliartrozė dažnai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gali atsirasti ir jaunesniems asmenims, ypač turintiems rizikos veiksnių.

Ligos priežastis

Pagrindinės poliartrozės priežastys yra susijusios su amžiumi, genetika, per dideliu sąnarių apkrovimu ir traumos. Kremzlės degeneracija gali būti skatinama dėl medžiagų apykaitos sutrikimų, hormonų pokyčių ar uždegiminių procesų. Be to, tam tikros ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, taip pat gali prisidėti prie poliartrozės vystymosi. Kiti mechanizmai apima sąnarių sveikatos pablogėjimą dėl nutukimo, nesveiko gyvenimo būdo ir nepakankamos fizinės veiklos.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – su amžiumi didėja rizika susirgti poliartroze, nes kremzlės natūraliai sensta ir praranda elastingumą.
  • Genetika – šeimos anamnezė gali turėti įtakos ligos vystymuisi.
  • Nutukimas – papildoma kūno masė sukelia didesnį krūvį sąnariams, ypač kelio ir klubų sąnariams.
  • Fizinis aktyvumas – tiek per didelis, tiek per mažas fizinis aktyvumas gali prisidėti prie sąnarių problemų.
  • Traumos – ankstesnės sąnarių traumos gali padidinti poliartrozės riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai poliartrozės simptomai apima sąnarių skausmą, kuris gali būti lengvas ar intensyvus, priklausomai nuo ligos stadijos. Taip pat gali pasireikšti sąnarių sustingimas, ypač rytais, ir judėjimo ribojimas. Su laiku gali atsirasti sąnarių patinimas, traškėjimas judant, o sunkiais atvejais gali pasireikšti deformacijos.

Diagnostika

Poliartrozės diagnozė dažniausiai prasideda nuo anamnezės ir fizinio tyrimo, kurio metu gydytojas vertina sąnarių judrumą ir skausmą. Papildomi tyrimai, tokie kaip rentgeno nuotraukos, gali padėti nustatyti kremzlės pažeidimus ir kaulų pokyčius. Kartais gali būti naudojami MRT ar ultragarso tyrimai, siekiant gauti detalesnį vaizdą apie sąnarių būklę.

Gydymas

Poliartrozės gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininiai sprendimai apima skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), steroidų injekcijas ir fizioterapiją. Nemedicininiai sprendimai apima fizinį aktyvumą, svorio kontrolę, specializuotas ortopedines priemones ir alternatyvias terapijas, tokias kaip akupunktūra. Naujausios terapijos galimybės gali apimti regeneracines gydymo formas, tokias kaip PRP (plazmos turinčių trombocitų) terapija, kuri skatina audinių regeneraciją ir gali padėti sumažinti simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Komentarai

2017-07-27 | Laima
Sveiki, labai skauda pirstu sanariai nesilanksto, alkunes peciu sanariai skauda.Kuom gydyti tyriausi nustatė paliartroze.Aciu uz patarima.

Rašyti komentarą