Praeinantys (tranzitiniai) smegenų išemijos priepuoliai ir su jais susiję sindromai
Anatomija
Praeinantys smegenų išemijos priepuoliai (PSIP) yra susiję su smegenų kraujotakos sutrikimais, kurie paveikia smegenų audinį. Ši liga dažnai pasireiškia, kai smegenų kraujagyslės susiaurėja arba užsikemša, dėl ko sumažėja kraujo tiekimas į tam tikras smegenų dalis. Dėl šios priežasties gali sutrikti neuronų funkcijos, o tai gali paveikti įvairias smegenų sritis, įskaitant motorinę, sensorinę ir kognityvinę funkciją. Smegenų anatomija, įskaitant kraujagyslių tinklą, yra esminė suprantant, kaip PSIP išsivysto ir koks yra jo poveikis organizmui.
Ligos aprašymas
Praeinantys smegenų išemijos priepuoliai yra trumpalaikiai smegenų kraujotakos sutrikimai, kurie gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų. Šie priepuoliai pasireiškia laikinais neurologiniais simptomais, kurie gali apimti silpnumą, tirpimą, kalbos sutrikimus ar regėjimo problemas. PSIP yra svarbi, nes jie gali būti ankstyvieji insulto požymiai, ir jų nepastebėjimas gali padidinti insulto riziką. Ši liga reikalauja greito dėmesio ir tinkamos diagnostikos, kad būtų galima išvengti rimtesnių pasekmių.
Ligos priežastis
Pagrindinės praeinančių smegenų išemijos priepuolių priežastys apima kraujagyslių sutrikimus, tokius kaip aterosklerozė, kurioje kraujagyslių sienelės sustorėja ir sukietėja, ribodamos kraujo pritekėjimą. Kitos priežastys gali būti embolija, kai kraujo krešuliai ar kitos medžiagos keliauja į smegenis ir užkemša kraujagysles. Taip pat gali pasireikšti kraujotakos sutrikimai dėl širdies ligų, hipertenzijos arba cukrinio diabeto. Šie mechanizmai gali sukelti smegenų audinio hipoksiją, kuri sukelia neurologinius simptomus.
Rizikos faktoriai
- Amžius: vyresni žmonės yra labiau linkę susidurti su PSIP dėl natūralių kraujagyslių pokyčių.
- Rūkymas: tabako vartojimas padidina kraujagyslių ligų riziką.
- Diabetas: padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje gali pažeisti kraujagysles.
- Hipertenzija: aukštas kraujo spaudimas gali sukelti kraujagyslių pažeidimus ir aterosklerozę.
- Širdies ligos: aritmijos ir kitos širdies ligos gali padidinti embolijos riziką.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima laikinas motorines problemas, tokias kaip silpnumas arba tirpimas vienoje kūno pusėje.
- Kalbos sutrikimai, kurie gali pasireikšti kaip sunkumai kalbant ar suprantant kalbą.
- Regėjimo sutrikimai, kurie gali pasireikšti kaip dvigubas matymas arba aklumas vienoje akyje.
- Sunkumai su koordinacija ir pusiausvyra, kurie gali sukelti kritimus.
- Galvos skausmas, kuris gali būti staigus ir intensyvus, bet dažniausiai nėra būdingas PSIP.
Diagnostika
Praeinančių smegenų išemijos priepuolių diagnozė remiasi klinikiniais simptomais ir įvairiais tyrimais. Neurologiniai tyrimai gali padėti įvertinti paciento būklę ir nustatyti simptomų pobūdį. Vaizdo tyrimai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali būti naudojami norint išsiaiškinti, ar yra smegenų pažeidimų. Be to, kraujo tyrimai gali padėti nustatyti rizikos veiksnius, tokius kaip cholesterolio kiekis ir gliukozės lygis.
Gydymas
Praeinančių smegenų išemijos priepuolių gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai dažnai apima antikoaguliantų ir trombocitų agregacijos inhibitorių vartojimą, kad būtų sumažinta kraujo krešulių rizika. Be to, gydytojas gali rekomenduoti vaistus, kurie padeda kontroliuoti rizikos veiksnius, tokius kaip hipertenzija, diabetas ar cholesterolio kiekis. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir rūkymo nutraukimas. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip reabilitacija po priepuolių, gali padėti atkurti prarastas funkcijas ir pagerinti gyvenimo kokybę.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas