Precerebrinių arterijų užsikimšimas ir stenozė, nesukėlę smegenų infarkto
Anatomija
Precerebrinių arterijų užsikimšimas ir stenozė yra susijusi su žmogaus kraujotakos sistema, ypač su smegenų kraujagyslėmis. Šios arterijos, įskaitant vidinę miego arteriją, yra atsakingos už kraujo tiekimą į smegenis. Šių kraujagyslių struktūra yra sudėtinga, o jų sveikata yra gyvybiškai svarbi, nes bet koks jų užsikimšimas ar susiaurėjimas gali sutrikdyti smegenų aprūpinimą deguonimi ir maistinėmis medžiagomis.
Ligos aprašymas
Precerebrinių arterijų užsikimšimas ir stenozė, nesukelianti smegenų infarkto, yra būklė, kai kraujagyslės, tiekiančios kraują į smegenis, yra užsikimšusios arba susiaurėjusios, tačiau tai nesukelia ūmaus smegenų infarkto. Tai gali sukelti lėtinius smegenų aprūpinimo sutrikimus, kurie gali turėti ilgalaikių pasekmių neurologinei funkcijai. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti neurologinius simptomus ir padidinti riziką susirgti smegenų infarktu ateityje.
Ligos priežastis
Pagrindinės precerebrinių arterijų užsikimšimo ir stenozės priežastys apima aterosklerozę, kurios metu kraujagyslių sienelėse kaupiasi riebalų nuosėdos, dėl to susiaurėja kraujagyslės. Be to, hipertenzija, cukrinis diabetas ir rūkymas taip pat prisideda prie šios ligos vystymosi. Kiti mechanizmai gali apimti uždegiminius procesus kraujagyslėse ir trombų susidarymą, kurie gali užkimšti kraujagysles.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresni žmonės dažniau susiduria su kraujagyslių problemomis.
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija širdies ir kraujagyslių ligų gali padidinti riziką.
- Obesitas – antsvoris gali prisidėti prie arterijų sveikatos pablogėjimo.
- Fizinis neaktyvumas – fizinio aktyvumo stoka padidina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
- Bloga mityba – maisto produktų, turinčių daug sočiųjų riebalų ir cholesterolio, vartojimas gali skatinti aterosklerozės vystymąsi.
Simptomai
- Simptomai gali būti labai įvairūs, pradedant nuo lengvo galvos skausmo, galvos svaigimo, iki rimtesnių neurologinių sutrikimų, tokių kaip kalbos sutrikimai, judesių koordinacijos problemos ar laikini regos sutrikimai. Kai kuriais atvejais simptomai gali pasireikšti kaip staigūs ir trumpalaikiai, tačiau jie gali tapti lėtiniais, jei liga progresuoja.
Diagnostika
Precerebrinių arterijų užsikimšimo ir stenozės diagnozė dažniausiai apima įvairius vaizdavimo tyrimus, tokius kaip ultragarsas, magnetinio rezonanso tomografija (MRT) arba kompiuterinė tomografija (KT). Be to, kraujagyslių angiografija gali būti naudojama norint tiesiogiai vizualizuoti arterijų būklę ir nustatyti užsikimšimo ar stenozės laipsnį.
Gydymas
Gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininiai sprendimai apima antikoaguliantų ir trombocitų agregacijos inhibitorių vartojimą, siekiant sumažinti kraujo krešulių riziką. Taip pat gali būti rekomenduojama cholesterolio kiekį mažinanti terapija. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas ir rūkymo atsisakymas. Naujovės gydyme gali apimti invazines procedūras, tokias kaip angioplastika, siekiant atkurti normalų kraujo tekėjimą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas