Premenstruacinis sindromas (PMS)

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Premenstruacinis sindromas (PMS) yra susijęs su moterų reprodukcine sistema, ypač su hormonų pusiausvyra menstruacinio ciklo metu. Ši liga paveikia hipotalamą, hipofizę ir kiaušides, kurios kartu reguliuoja hormonų gamybą, tokią kaip estrogenas ir progesteronas. Hormonų svyravimai menstruacinio ciklo metu gali sukelti įvairius fiziologinius ir psichologinius simptomus, kurie būdingi PMS. Be to, centrinė nervų sistema taip pat gali būti paveikta, nes hormonų pokyčiai gali turėti įtakos nuotaikai ir emocijoms.

Ligos aprašymas

Premenstruacinis sindromas yra grupė fizinių, emocinių ir elgesio simptomų, kurie pasireiškia tam tikru laikotarpiu prieš menstruacijas, paprastai per 1-2 savaites. Šie simptomai gali apimti nuotaikų svyravimus, dirglumą, depresiją, nerimą, pilvo pūtimą, krūtų jautrumą ir galvos skausmus. PMS yra svarbi liga, nes ji gali neigiamai paveikti moterų gyvenimo kokybę, kasdienę veiklą ir santykius. Nors PMS yra dažna, jos simptomai gali būti labai įvairūs ir skirtingai paveikti kiekvieną moterį.

Ligos priežastis

Pagrindinės PMS priežastys yra hormoniniai pokyčiai, susiję su menstruaciniu ciklu. Estrogeno ir progesterono svyravimai gali paveikti neurotransmiterių, tokių kaip serotoninas, lygį, kuris vaidina svarbų vaidmenį nuotaikos reguliavime. Be to, genetikos veiksniai, stresinės situacijos, mitybos įpročiai ir gyvenimo būdo pasirinkimai gali prisidėti prie PMS simptomų pasireiškimo. Kai kurios moterys gali būti labiau linkusios į PMS dėl šių veiksnių, todėl yra svarbu juos atpažinti ir valdyti.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: PMS dažniausiai pasireiškia moterims, kurios yra 20-40 metų amžiaus.
  • Genetika: Moterys, turinčios PMS istoriją šeimoje, gali būti labiau linkusios į šią ligą.
  • Psichologiniai veiksniai: Stresas, depresija ar nerimas gali pabloginti PMS simptomus.
  • Mitybos įpročiai: Mažas magnio, vitamino B6 ar kalcio kiekis gali prisidėti prie simptomų sunkumo.

Simptomai

  • Pagrindiniai PMS simptomai gali apimti emocinius ir fizinius aspektus. Emociniai simptomai dažnai apima dirglumą, nuotaikų svyravimus, nerimą ir depresiją. Fiziniai simptomai gali būti pilvo pūtimas, krūtų jautrumas, galvos skausmai, nuovargis ir miego sutrikimai. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, o kai kurioms moterims jie gali būti tokie intensyvūs, kad trukdo kasdieniam gyvenimui.

Diagnostika

PMS diagnozė dažnai remiasi simptomų stebėjimu ir paciento istorija. Gydytojai gali rekomenduoti dienoraštį, kuriame būtų fiksuojami simptomai, jų intensyvumas ir menstruacinio ciklo etapai. Be to, gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą ir, jei reikia, laboratorinius tyrimus, kad pašalintų kitas galimas ligas, kurios gali sukelti panašius simptomus.

Gydymas

PMS gydymo galimybės apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai gali apimti hormoninius kontraceptikus, antidepresantus, skausmą malšinančius vaistus ir vitaminų papildus. Nemedicininiai sprendimai gali būti gyvenimo būdo pakeitimai, tokie kaip reguliari fizinė veikla, streso valdymas, sveika mityba ir pakankamas miegas. Naujoviški gydymo būdai, tokie kaip kognityvinė elgesio terapija, taip pat gali būti naudingi moterims, kenčiančioms nuo sunkių PMS simptomų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
bronchų ligos
burnos chirurgija
cistų gydymas
dantų patologija
dehidracija
diagnostika
endometrioze
endometriumo karcinoma
hipokinezija
hipoksija
hormonų terapija
ligos stadijos
mėnesinės
mikrobiologija
neoplazija
odontogeninė patologija
odontologija
pratimai
priešmenstruacinis sindromas
sindromas

Rašyti komentarą