Priešinės liaukos (prostatos) hiperplazija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Priešinė liauka, dar vadinama prostata, yra vyriškos reprodukcinės sistemos organas, esantis po šlapimo pūslės ir aplink šlaplę. Ji atlieka svarbų vaidmenį spermos gamyboje, nes prostata išskiria skystį, kuris sudaro didžiąją dalį spermos. Hiperplazija, arba prostatos padidėjimas, dažniausiai paveikia liaukos audinius, sukeldama šlapimo takų obstrukciją ir įvairius simptomus, susijusius su šlapinimusi. Dėl padidėjusios prostatos gali būti spaudžiama šlaplė, todėl sutrinka šlapimo tekėjimas.

Ligos aprašymas

Priešinės liaukos hiperplazija (PLH) yra ne piktybinis prostatos audinių padidėjimas, kuris dažniausiai pasireiškia vyresniems vyrams. Ši liga yra viena iš dažniausių prostatos ligų, ypač vyresniems nei 50 metų amžiaus vyrams. Hiperplazija gali sukelti įvairius simptomus, kurie gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei. Dėl šios ligos svarbu ne tik suprasti jos simptomus, bet ir laiku kreiptis į gydytoją, kad būtų išvengta rimtesnių komplikacijų, tokių kaip šlapimo takų infekcijos ar inkstų problemos.

Ligos priežastis

PLH priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad hormoniniai pokyčiai, ypač testosterono ir dihidrotestosterono (DHT) lygio svyravimai, vaidina svarbų vaidmenį. Su amžiumi prostatos audinys gali reaguoti į šiuos hormoninius pokyčius, sukeldamas ląstelių dauginimąsi ir liaukos padidėjimą. Be to, genetiniai veiksniai, uždegiminiai procesai ir gyvenimo būdo aspektai, tokie kaip mityba ir fizinis aktyvumas, taip pat gali turėti įtakos ligos vystymuisi.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresni nei 50 metų vyrai yra labiau linkę susirgti PLH.
  • Genetika – šeimos anamnezė gali padidinti riziką susirgti šia liga.
  • Hormoniniai pokyčiai – testosterono lygio svyravimai gali prisidėti prie prostatos padidėjimo.
  • Gyvenimo būdas – nesveika mityba, mažas fizinis aktyvumas ir nutukimas gali padidinti ligos riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai PLH simptomai apima dažną šlapinimąsi, ypač naktį (nokturija), silpną šlapimo srovę, sunkumus pradedant šlapinimąsi, jausmą, kad šlapimo pūslė nėra visiškai ištuštinta, ir skausmą šlapinantis. Simptomai gali būti įvairaus intensyvumo – nuo lengvų iki sunkių, o kai kuriais atvejais gali prireikti skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

PLH diagnozavimas apima anamnezės surinkimą, fizinį ištyrimą ir įvairius tyrimus. Dažniausiai atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas, kuris padeda nustatyti prostatos sveikatą. Taip pat gali būti atliekami šlapimo tyrimai, ultragarsiniai tyrimai arba urodinaminiai tyrimai, siekiant įvertinti šlapimo takų funkciją ir nustatyti prostatos dydį.

Gydymas

PLH gydymui yra keletas galimybių, priklausomai nuo ligos sunkumo ir simptomų. Medicininiai sprendimai apima alfa blokatorius, kurie padeda atsipalaiduoti šlapimo takų raumenims, ir 5-alfa reduktazės inhibitorius, kurie mažina prostatos dydį. Taip pat yra ir chirurginiai gydymo metodai, tokie kaip transuretralinė prostatos rezekcija (TURP), skirta pašalinti dalį prostatos audinio. Be to, naujesni gydymo metodai, tokie kaip lazerinė terapija, taip pat tampa vis populiaresni kaip efektyvios alternatyvos medicininiams gydymams.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
atmetimo reakcija
celiakija
dvylikapirštės žarnos ligos
hiperplazija
nėščiųjų ligos
nėštumo diabetas
priešinės liaukos karcinoma
prostatos gydymas
prostatos infekcija
prostatos karcinoma
prostatos ligos
raumenų biopsija
raumenų distrofija
skrandžio ligos
žarnų ligos
žarnyno ligos
žarnyno obstrukcija

Rašyti komentarą