Rachito padariniai

Ligos aprašymas

Anatomija

Rachitas yra liga, kuri daugiausia paveikia kaulų sistemą, ypač vaikystėje, kai kaulai dar vystosi. Ši liga sukelia kaulų minkštėjimą ir deformacijas, nes organizmui trūksta svarbių mineralų, tokių kaip kalcis ir fosforas, bei vitamino D, kuris yra būtinas jų absorbcijai. Dėl šios priežasties rachitas gali paveikti visą skeletą, ypač ilgus kaulus, tokius kaip šlaunikaulis ir blauzdikaulis. Be to, rachitas gali turėti įtakos ir kitiems organams, pavyzdžiui, širdžiai ir plaučiams, jei deformacijos sukelia kvėpavimo problemų ar širdies apkrovą.

Ligos aprašymas

Rachitas yra liga, kuri atsiranda dėl nepakankamo mineralų ir vitaminų kiekio organizme, ypač vaikams. Ši liga pasireiškia kaulų minkštėjimu, deformacijomis ir augimo sutrikimais. Rachitas gali sukelti ilgalaikių pasekmių, tokių kaip kreivumas, silpnumas ir net lėtinis skausmas. Ši liga yra svarbi, nes ji gali paveikti vaiko fizinę raidą ir gyvenimo kokybę, taip pat gali turėti įtakos suaugusiojo sveikatai, jei nebus laiku gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinės rachito priežastys yra vitamino D trūkumas, kalcio ir fosforo trūkumas, taip pat netinkama mityba. Vitamino D trūkumas gali atsirasti dėl nepakankamo saulės spindulių poveikio, nes šis vitaminas gaminamas organizme veikiant saulei. Be to, tam tikros virškinimo trakto ligos, pavyzdžiui, celiakija, gali trukdyti mineralų absorbcijai. Kitos priežastys gali būti genetiniai veiksniai, kurie lemia organizmo gebėjimą pasisavinti šiuos svarbius elementus.

Rizikos faktoriai

  • Pagrindiniai rizikos faktoriai apima netinkamą mitybą, ypač mažą kalcio ir vitamino D kiekį, taip pat gyvenimo būdo veiksnius, tokius kaip mažas fizinis aktyvumas ir saulės spindulių trūkumas. Vaikai, kurie daug laiko praleidžia uždarose patalpose ir mažai būna lauke, yra ypač pažeidžiami.

Simptomai

  • Rachito simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių. Lengvi simptomai gali būti nuovargis, raumenų silpnumas ir kaulų skausmas. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti kaulų deformacijos, tokios kaip X formos arba O formos kojos, ir padidėjęs kaulų lūžių dažnis. Taip pat gali būti pastebimi augimo sutrikimai, dantų problemos ir kvėpavimo sunkumai.

Diagnostika

Rachito diagnozė dažniausiai nustatoma remiantis klinikiniais simptomais, šeimos istorija ir fiziniu ištyrimu. Gydytojas gali rekomenduoti kraujo tyrimus, siekiant patikrinti mineralų ir vitamino D lygį organizme. Taip pat gali būti atliekami rentgeno tyrimai, siekiant įvertinti kaulų struktūrą ir nustatyti galimas deformacijas.

Gydymas

Rachito gydymas paprastai apima dietos korekciją, kad būtų užtikrintas pakankamas kalcio, fosforo ir vitamino D kiekis. Gydytojas gali skirti vitaminų papildus, kad padėtų atkurti trūkstamus elementus. Taip pat svarbu užtikrinti, kad vaikai gautų pakankamai saulės šviesos. Sunkesniais atvejais gali prireikti fizinės terapijos, kad būtų pagerinta raumenų jėga ir koordinacija. Naujausios terapijos galimybės apima genų terapiją ir naujas vaistų formas, kurios gali padėti normalizuoti mineralų apykaitą organizme.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
diagnostika
dispepsija
dusulys
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
medikamentinis
mišria
paburkimas
sergamumas
sindromas
vaistai
vargina
vėžys
virusai

Rašyti komentarą