Rankos sužalojimų padariniai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Rankos sužalojimų padariniai dažniausiai susiję su viršutinių galūnių anatomija, kurioje yra kaulai, raumenys, sausgyslės ir nervai. Ranką sudaro trys pagrindinės dalys: riešo, delno ir pirštų sritis. Riešo srityje yra aštuoni maži kaulai, kurie leidžia didelį judrumą. Delne yra penki ilgai kaulai, kurie jungia riešą su pirštais. Pirštai sudaryti iš falangų, leidžiančių atlikti sudėtingus judesius. Sužalojimai gali paveikti bet kurią iš šių struktūrų ir sukelti funkcinius sutrikimus, skausmą bei judėjimo apribojimus.

Ligos aprašymas

Rankos sužalojimų padariniai yra būklė, kuri atsiranda po įvairių traumų, tokių kaip lūžiai, išnirimai, raumenų ar sausgyslių patempimai. Ši liga gali sukelti ilgalaikius funkcinius sutrikimus, dėl kurių gali sumažėti darbo ir kasdienės veiklos gebėjimai. Tai ypač svarbu, nes rankos yra esminė žmogaus kūno dalis, leidžianti atlikti daugybę užduočių. Sužalojimai gali turėti didelę įtaką gyvenimo kokybei, todėl jų prevencija ir gydymas yra labai svarbūs.

Ligos priežastis

Pagrindinės rankos sužalojimų priežastys yra nelaimingi atsitikimai, sporto traumų, kritimų, per didelio fizinio krūvio ar netgi degeneracinių ligų, tokių kaip artritas, pasekmės. Mechanizmai, kurie gali sukelti sužalojimus, apima staigius judesius, netinkamą apkrovą ar ilgalaikį stresą, kuris gali sukelti sausgyslių ar raumenų pažeidimus. Taip pat gali turėti įtakos genetiniai veiksniai, kurie lemia kaulų stiprumą ir raumenų struktūrą.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonės yra labiau linkę patirti sužalojimus dėl sumažėjusios kaulų tankio ir raumenų jėgos.
  • Sportas – tam tikros sporto šakos, pavyzdžiui, kontaktiniai sportai, gali padidinti sužalojimų riziką.
  • Darbo pobūdis – fizinė veikla, reikalaujanti pakartotinių judesių ar didelio krūvio, gali sukelti traumų.
  • Genetiniai faktoriai – paveldimos ligos ar silpnesnė raumenų struktūra gali lemti didesnę sužalojimų tikimybę.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali būti skausmas, patinimas, judėjimo apribojimai, raumenų silpnumas ir tirpimas. Lengvi sužalojimai gali sukelti tik nedidelį diskomfortą, tačiau sunkių sužalojimų atveju gali pasireikšti stiprus skausmas, didelis patinimas ir netgi deformacija.

Diagnostika

Rankos sužalojimų diagnostika apima fizinį tyrimą, kurio metu gydytojas vertina skausmo intensyvumą, judrumą ir funkcinius sutrikimus. Taip pat gali prireikti vaizdinių tyrimų, tokių kaip rentgeno nuotraukos, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant nustatyti sužalojimo pobūdį ir sunkumą.

Gydymas

Rankos sužalojimų gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Priklausomai nuo sužalojimo tipo, gydymas gali apimti poilsį, fizioterapiją, skausmą malšinančius vaistus, imobilizaciją (pvz., naudojant ortozes) ir, esant reikalui, chirurginę intervenciją. Naujausios terapijos galimybės gali apimti regeneracines terapijas, tokias kaip kamieninių ląstelių terapija, kurios gali padėti atkurti pažeistus audinius ir pagerinti funkciją.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
bakterijos
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
komplikacijos
kosulys
ligos
paburkimas
pažeidimas
sindromas
skausmas
skystis
sutrikimai
traumos
uždegimas
vaistai
virusai

Rašyti komentarą