Raupsų padariniai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Raupsai, dar vadinami Hanseno liga, paveikia odą, nervų sistemą, kvėpavimo takus ir akis. Liga sukelia Mycobacterium leprae bakterija, kuri, patekdama į organizmą, pirmiausia pažeidžia odos ląsteles ir periferinius nervus. Paveikti nervai praranda savo funkciją, kas gali sukelti jautrumo praradimą, o tai savo ruožtu gali lemti traumų ir infekcijų atsiradimą. Be to, raupsai gali paveikti kvėpavimo takus, sukeldami komplikacijas, kurios gali būti pavojingos gyvybei, jei liga nėra tinkamai gydoma.

Ligos aprašymas

Raupsai yra lėtinė infekcinė liga, kuri pažeidžia odą ir nervus. Ji pasižymi lėtu simptomų atsiradimu ir gali trukti metų metus, kol pasireiškia pirmieji požymiai. Liga yra svarbi ne tik dėl savo medicininių aspektų, bet ir dėl socialinių stigmatizacijų, su kuriomis susiduria sergantys žmonės. Raupsų padariniai gali būti rimti, įskaitant fizinę negalią ir psichologinį stresą, todėl šios ligos tyrimas ir gydymas yra ypač svarbūs visuomenės sveikatai.

Ligos priežastis

Pagrindinė raupsų priežastis yra infekcija, sukeliama Mycobacterium leprae bakterijos. Ši bakterija perduodama per ilgalaikį kontaktą su sergančiuoju, tačiau ne visi, kurie buvo kontaktavę su bakterija, suserga. Galimi mechanizmai, per kuriuos bakterija patenka į organizmą, apima kvėpavimo takus ir odos pažeidimus. Be to, genetiniai veiksniai gali padidinti riziką susirgti, nes kai kurie žmonės yra labiau jautrūs šiai infekcijai nei kiti.

Rizikos faktoriai

  • Ilgalaikis kontaktas su sergančiuoju – tai yra pagrindinis rizikos veiksnys, dėl kurio galima užsikrėsti raupsais.
  • Žemas imunitetas – žmonės, turintys silpną imuninę sistemą, yra labiau linkę susirgti šia liga.
  • Geografinė vietovė – raupsai dažniau pasitaiko šalyse, kuriose yra prastos sanitarijos sąlygos ir ribotas medicinos prieinamumas.

Simptomai

  • Pagrindiniai raupsų simptomai apima odos dėmes, kurios gali būti šviesesnės nei aplinkinė oda, ir gali būti nejautrios. Taip pat gali pasireikšti nervų pažeidimai, sukeliantys jautrumo praradimą ir raumenų silpnumą. Sunkiomis ligos formomis gali pasireikšti deformacijos, ypač veido srityje, ir rimtos odos infekcijos.

Diagnostika

Raupsų diagnozė dažnai prasideda nuo klinikinių simptomų vertinimo, tačiau gali būti atliekami ir papildomi tyrimai, tokie kaip odos biopsija, siekiant patvirtinti bakterijos buvimą. Taip pat gali būti naudojami mikroskopiniai tyrimai, kurie leidžia vizualizuoti bakterijas odos ląstelėse. Anamnezė ir pacientų kontaktų istorija taip pat yra svarbios diagnozuojant šią ligą.

Gydymas

Raupsų gydymas paprastai apima antibiotikų kursą, kuris gali trukti nuo šešių mėnesių iki dvejų metų, priklausomai nuo ligos sunkumo. Pagrindiniai antibiotikai, naudojami gydymui, yra rifampicinas, dapsonas ir klofaziminas. Be to, pacientams gali būti reikalinga fizinė terapija ir psichologinė parama, kad būtų galima atkurti funkcijas ir gerinti gyvenimo kokybę. Naujovės gydymo srityje apima vakcinaciją bei naujų vaistų tyrimus, siekiant efektyviau kovoti su šia liga.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
blokados
endometrioze
granuliomatozė
greitai
infekcija
klausos
lesch
ligoms
ligos
lokali
pūslė
ragenos
rodikliai
sarkoidozė
sergamumas
stresas
talasemija
uždegimas
vargina

Rašyti komentarą