Reakcija į vaistus, skirtus vaisiui bei naujagimiui, ir intoksikacija jais

Ligos aprašymas
Gydytojai

Anatomija

Reakcija į vaistus, skirtus vaisiui bei naujagimiui, ir intoksikacija jais gali paveikti įvairias žmogaus anatomines sistemas, tačiau ypač svarbios yra centrinė nervų sistema, kepenys ir inkstai. Centrinė nervų sistema gali reaguoti į vaistus, sukeldama neurologinius simptomus, o kepenys ir inkstai yra pagrindiniai organai, atsakingi už vaistų metabolizmą ir išskyrimą. Dėl šių organų poveikio vaistų metabolizmas gali būti sutrikdytas, ypač naujagimiams, kurie dar neturi pilnai išsivysčiusių metabolinių sistemų.

Ligos aprašymas

Reakcija į vaistus, skirtus vaisiui bei naujagimiui, ir intoksikacija jais yra rimta medicininė būklė, kuri gali pasireikšti, kai motina vartoja tam tikrus vaistus nėštumo metu arba kai naujagimis gauna vaistų, kurių poveikis nėra gerai suprantamas. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti ilgalaikių pasekmių vaiko sveikatai, įskaitant vystymosi sutrikimus, neurologines problemas ir net mirtį. Dėl to būtina atidžiai stebėti vaistus, vartojamus nėščioms moterims ir naujagimiams.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys apima vaistų vartojimą nėštumo metu, ypač jei tai yra teratogeniniai vaistai, kurie gali sukelti vaisiaus pažeidimus. Be to, naujagimiams gali pasireikšti intoksikacija, jei motina vartojo vaistus, kurie gali būti perduodami per pieną. Rizikos veiksniai gali apimti tam tikras ligas, kuriomis serga motina, vaistų dozes, laiką, kada vaistai buvo vartojami, ir individualias organizmo reakcijas į vaistus.

Rizikos faktoriai

  • Nėščios motinos vaistų vartojimas – tam tikri vaistai gali būti pavojingi vaisiui.
  • Motinos sveikatos būklė – lėtinės ligos gali padidinti intoksikacijos riziką.
  • Genetiniai veiksniai – kai kurie vaikai gali būti labiau jautrūs tam tikrų vaistų poveikiui.

Simptomai

  • Pagrindiniai ligos simptomai gali apimti neurologinius sutrikimus, tokius kaip traukuliai, mieguistumas ar dirglumas. Taip pat gali pasireikšti virškinimo sutrikimai, tokie kaip vėmimas ir viduriavimas. Sunki intoksikacija gali sukelti širdies ritmo sutrikimus arba kvėpavimo problemas.

Diagnostika

Ši liga diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais, anamneze ir laboratoriniais tyrimais. Gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti vaistų koncentracijas organizme, taip pat gali būti naudojami specialūs testai, kad būtų galima įvertinti kepenų ir inkstų funkciją. Be to, neurologiniai tyrimai gali padėti nustatyti centrinių nervų sistemų pažeidimus.

Gydymas

Gydymo galimybės apima vaistų nutraukimą ir simptominio gydymo taikymą. Medicininiai sprendimai gali apimti antidotų vartojimą, jei tai įmanoma, taip pat gali būti naudojamos intraveninės terapijos, siekiant padėti organizmui atsikratyti toksinų. Nemediciniai sprendimai gali apimti palaikomąją terapiją, tokią kaip fizioterapija ir psichologinė pagalba. Naujų terapijos galimybių tyrimai vis dar vyksta, kad būtų galima rasti efektyvesnius gydymo metodus šiai sudėtingai būklei.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
akušerio konsultacija
fotoalergija
fotosensibilizacija
hemoraginis sindromas
krūties chirurgija
malignizacija
naujagimių ligos
neonatalinė patologija
neonatalinė reanimacija
odos reakcija
pernicious anemija
retinolizacija
riebalų absorbcija
stokos anemija
trombocitopatija
vaistai
vaistų alergija
vitaminizacija
von willebrand liga
voterhausofridrikseno sindromas

Rašyti komentarą