Rektosigminės jungties piktybiniai navikai
Anatomija
Rektosigminės jungties piktybiniai navikai dažniausiai atsiranda rektosigminėje jungtyje, kuri yra vieta, kur tiesioji žarna (rektumas) susijungia su sigmoide žarna. Ši jungtis yra svarbi virškinimo sistemos dalis, nes ji dalyvauja išmatų kaupime ir šalinime. Piktybiniai navikai šioje srityje gali paveikti šias struktūras, sutrikdydami normalų virškinimo procesą. Be to, jie gali plisti į gretimus organus, tokius kaip šlapimo pūslė, prostatos liauka ar gimda, sukeldami komplikacijas ir pablogindami paciento būklę.
Ligos aprašymas
Rektosigminės jungties piktybiniai navikai yra vėžiniai augliai, kurie atsiranda rektosigminėje jungtyje. Ši liga gali būti labai agresyvi, todėl svarbu ją anksti diagnozuoti ir gydyti. Piktybiniai navikai gali būti skirtingų tipų, tačiau dažniausiai pasitaiko adenokarcinoma. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant žarnyno obstrukciją, kraujavimą ir metastazių plitimą į kitus organus, kas gali smarkiai pabloginti paciento prognozę.
Ligos priežastis
Pagrindinės rektosigminės jungties piktybinių navikų priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad genetiniai veiksniai, gyvenimo būdo įpročiai ir aplinkos veiksniai gali turėti įtakos. Pavyzdžiui, ilgalaikis uždegimas, kaip kolitas, gali padidinti vėžio riziką. Taip pat, mityba, turinti daug raudonos mėsos ir mažai skaidulų, gali prisidėti prie ligos išsivystymo. Genetiniai sindromai, tokie kaip šeiminis polipozės sindromas, taip pat gali didinti riziką susirgti šia liga.
Rizikos faktoriai
- Amžius: vyresni nei 50 metų asmenys turi didesnę riziką susirgti šia liga.
- Genetiniai veiksniai: šeimos istorija vėžio atvejų gali didinti riziką.
- Žarnyno uždegiminės ligos: tokios kaip Krono liga ar opinis kolitas gali padidinti piktybinių navikų riziką.
- Mityba: nesveika mityba, ypač turinti daug raudonos mėsos ir mažai skaidulų, gali prisidėti prie ligos vystymosi.
- Rūkymas: tabako vartojimas yra žinomas rizikos veiksnys daugeliui vėžio rūšių.
Simptomai
- Pradiniai simptomai gali apimti kraujavimą iš išangės, skausmą pilvo srityje, nepaaiškinamą svorio kritimą, nuovargį ir virškinimo sutrikimus, tokius kaip viduriavimas ar vidurių užkietėjimas.
- Vėlesnėse ligos stadijose gali pasireikšti žarnyno obstrukcija, stiprus pilvo skausmas ir bendras organizmo silpnumas.
Diagnostika
Rektosigminės jungties piktybinių navikų diagnostika apima kelis tyrimus. Pradžioje atliekamas išsamus klinikinis tyrimas, įskaitant anamnezę ir fizinį patikrinimą. Kolonoskopija yra pagrindinė procedūra, leidžianti tiesiogiai apžiūrėti žarnyną ir, jei reikia, paimti audinių mėginius biopsijai. Be to, gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant įvertinti naviko išplitimą ir nustatyti galimas metastazes.
Gydymas
Rektosigminės jungties piktybinių navikų gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir naviko tipo. Dažniausiai taikomas chirurginis gydymas, kuris apima naviko pašalinimą. Jei liga yra pažengusi, gali būti rekomenduojama chemoterapija ar radioterapija, siekiant sumažinti naviko dydį ir užkirsti kelią metastazėms. Naujausios terapijos galimybės apima imunoterapiją, kuri skatina organizmo imuninę sistemą kovoti su vėžiu. Be to, klinikiniai tyrimai gali pasiūlyti naujus gydymo metodus, kurie gali būti veiksmingi pacientams, kuriems tradiciniai gydymo būdai nepasiteisino.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas