Rėmuo

Ligos aprašymas
Gydytojai

Anatomija

Rėmuo yra būklė, susijusi su virškinimo sistema, ypač su stemplės ir skrandžio funkcijomis. Rėmuo atsiranda, kai skrandžio rūgštis patenka į stemplę, o tai gali sukelti dirginimą ir uždegimą. Stemplė, esanti tarp gerklės ir skrandžio, yra vamzdelis, per kurį maistas patenka į skrandį. Jei stemplės apatinio sfinkterio raumenys (apatinis stemplės sfinkteris) nesusitraukia pakankamai, skrandžio turinys gali grįžti atgal į stemplę, sukeliamas rėmuo.

Ligos aprašymas

Rėmuo, dar vadinamas gastroezofaginio refliukso liga (GERL), yra dažna virškinimo sutrikimų būklė, kuri pasireiškia deginimo pojūčiu krūtinės srityje. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį žmogaus gyvenimo kokybei, sukelti diskomfortą ir netgi sukelti komplikacijų, tokių kaip stemplės uždegimas ar stemplės gleivinės pažeidimas. Rėmuo gali būti epizodinis arba lėtinis, priklausomai nuo simptomų dažnumo ir intensyvumo.

Ligos priežastis

Pagrindinės rėmens priežastys apima skrandžio rūgšties perprodukciją, silpną apatinio stemplės sfinkterio veikimą, nutukimą, nėštumą ir tam tikrų maisto produktų vartojimą, kurie gali skatinti rūgšties gamybą. Rūgštingumo padidėjimas gali būti susijęs su streso, rūkymo, alkoholio vartojimo ir tam tikrų vaistų, kaip antai nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, poveikiu. Taip pat gali būti genetinių veiksnių, kurie lemia asmens polinkį į rėmenį.

Rizikos faktoriai

  • Nutukimas – padidėjęs svoris gali sukelti papildomą spaudimą skrandžiui, todėl didėja rėmens rizika.
  • Nėštumas – hormoniniai pokyčiai ir pilvo spaudimas nėštumo metu gali sukelti rėmenį.
  • Maisto produktai – aštrūs, riebūs, rūgštūs maisto produktai, šokoladas, kava ir alkoholis dažnai sukelia rėmenį.
  • Rūkymas – nikotinas gali silpninti apatinio stemplės sfinkterio veikimą.

Simptomai

  • Pagrindinis simptomas yra deginimo pojūtis krūtinėje, kuris gali plisti į gerklę ar kaklą. Kiti simptomai gali apimti raugėjimą, rūgštų skysčių grįžimą į burną, gerklės skausmą, kosulį, o kai kuriais atvejais – sunkumą ryjant.

Diagnostika

Rėmens diagnozavimas dažnai prasideda nuo paciento anamnezės ir simptomų įvertinimo. Gydytojas gali rekomenduoti endoskopiją, kurios metu įvertinama stemplės ir skrandžio būklė, arba pH metriją, kad būtų nustatytas rūgšties lygis stemplėje. Taip pat gali būti atliekami radiologiniai tyrimai, siekiant įvertinti virškinimo trakto anatomiją ir funkciją.

Gydymas

Rėmens gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Nemedicininiai sprendimai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip svorio metimas, sveika mityba, rūkymo atsisakymas ir alkoholio vartojimo mažinimas. Medicininis gydymas dažnai apima antacidinius vaistus, protonų siurblio inhibitorius ir H2 receptorių antagonistus, kurie padeda sumažinti skrandžio rūgšties gamybą. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip endoskopiniai gydymo metodai, taip pat yra tiriamos, siekiant pagerinti pacientų būklę ir sumažinti simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
diagnostika
dispepsija
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
sergamumas
sindromas
skausmas
terapija
uždegimas
vargina

Rašyti komentarą