Riešo ir plaštakos žaizdos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Riešo ir plaštakos žaizdos yra susijusios su žmogaus rankos anatomija, ypač su riešo, plaštakos ir pirštų struktūromis. Riešas sudarytas iš aštuonių kaulų, kurie yra sujungti raiščiais ir suteikia judėjimo galimybes. Plaštaka apima delną ir pirštus, kurie yra sudaryti iš 27 kaulų. Šios sritys yra turtingos kraujagyslių ir nervų, todėl bet kokie sužalojimai gali turėti didelį poveikį funkcionalumui ir skausmo pojūčiui. Riešo ir plaštakos zonoje yra ir svarbūs raumenys, kurie leidžia judėti pirštams ir delnui, todėl jų pažeidimai gali labai paveikti kasdienę veiklą.

Ligos aprašymas

Riešo ir plaštakos žaizdos apibūdinamos kaip sužalojimai, kurie gali būti mechaniniai (pvz., įpjovimai, nudegimai, lūžiai) arba dėl kitų priežasčių (pvz., infekcijos, uždegimai). Šios žaizdos gali apimti odos, poodinio audinio, raumenų, nervų ir kaulų pažeidimus. Riešo ir plaštakos žaizdos yra svarbios, nes jos gali ne tik sukelti skausmą ir diskomfortą, bet ir riboti judėjimą bei paveikti žmogaus gyvenimo kokybę. Tinkamas gydymas ir reabilitacija yra būtini siekiant atkurti funkcionalumą.

Ligos priežastis

Pagrindinės riešo ir plaštakos žaizdų priežastys gali būti įvairios. Dažniausios priežastys yra traumos, kurios gali įvykti dėl kritimo, sporto veiklos, darbo su įrankiais ar automobilių avarijų. Taip pat žaizdos gali atsirasti dėl chirurginių procedūrų, infekcijų ar lėtinių uždegiminių procesų. Rizikos faktoriai, tokie kaip senėjimas, osteoporozė, tam tikros profesinės veiklos ir netinkama ergonomika, gali padidinti tikimybę patirti tokias žaizdas.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresni žmonės dažniau patiria sužalojimus dėl sumažėjusios kaulų tankio ir judrumo.
  • Profesinės veiklos – darbai, reikalaujantys intensyvaus rankų naudojimo, gali padidinti traumų riziką.
  • Sportas – tam tikri sportai, pvz., kontaktiniai sportai, gali sukelti dažnesnes traumas.
  • Ergonomika – netinkamos darbo sąlygos gali sukelti ilgalaikius sužalojimus.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti skausmą, patinimą, mėlynes ir ribotą judėjimą. Lengvos žaizdos gali sukelti tik nedidelį diskomfortą, tuo tarpu sunkesnės žaizdos gali sukelti stiprų skausmą, kraujavimą ir netgi nervų ar kaulų pažeidimus, kurie gali sukelti ilgalaikius funkcionalumo sutrikimus.

Diagnostika

Riešo ir plaštakos žaizdų diagnozė dažnai prasideda nuo fizinio tyrimo, kurio metu gydytojas vertina sužalojimo pobūdį ir simptomus. Papildomi tyrimai, tokie kaip rentgeno nuotraukos, ultragarsas ar MRT, gali būti atliekami siekiant nustatyti galimus kaulų lūžius, minkštųjų audinių pažeidimus ar nervų sužalojimus. Kraujo tyrimai gali būti naudojami infekcijos ar uždegimo požymiams nustatyti.

Gydymas

Riešo ir plaštakos žaizdų gydymas priklauso nuo sužalojimo tipo ir sunkumo. Lengvoms žaizdoms gali būti taikomas konservatyvus gydymas, apimantis poilsį, ledą ir skausmą malšinančius vaistus. Sunkesniais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, siekiant atkurti pažeistus audinius ar stabilizuoti lūžusius kaulus. Reabilitacija, įskaitant fizinę terapiją, yra būtina, siekiant atkurti judrumą ir funkcionalumą. Naujoviškos gydymo galimybės, tokios kaip biomedžiagų naudojimas ar regeneracinės terapijos, taip pat gali būti taikomos, siekiant pagreitinti gijimo procesą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
diagnostika
flegmona
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kraujavimas
kvėpavimas
ligonis
ligos
paburkimas
pažeidimas
sindromas
skausmas
uždegimas
vaistai
vargina
virusai

Rašyti komentarą