Rožinė dedervinė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Rožinė dedervinė, dar vadinama pūsleline, yra odos liga, kuri dažniausiai paveikia epidermį, t. y. viršutinį odos sluoksnį. Ši liga gali paveikti bet kurią kūno vietą, tačiau dažniausiai pasireiškia ant veido, rankų, kojų ir kitų atvirų kūno vietų. Rožinė dedervinė sukelia uždegiminius procesus odoje, kurie gali paveikti ir gilesnius odos sluoksnius, įskaitant dermą. Dėl šių uždegimų gali sutrikti odos funkcijos, tokios kaip apsaugos barjeras, termoreguliacija ir drėgmės išlaikymas.

Ligos aprašymas

Rožinė dedervinė yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasireiškia raudonomis, niežtinčiomis dėmėmis, dažnai su žvyneliais. Ši liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, tačiau dažniausiai ji būna lėtinė ir recidyvuojanti. Rožinė dedervinė yra svarbi, nes ji ne tik sukelia fizinį diskomfortą pacientams, bet ir gali turėti reikšmingą psichologinį poveikį, sukeldama socialinę izoliaciją ir sumažindama gyvenimo kokybę. Be to, ši liga gali būti susijusi su kitomis sisteminėmis ligomis, tokiomis kaip psoriazė.

Ligos priežastis

Rožinės dedervinės priežastys nėra visiškai suprantamos, tačiau manoma, kad ji gali būti susijusi su genetiniais, imunologiniais ir aplinkos veiksniais. Galimi mechanizmai, kurie gali prisidėti prie ligos vystymosi, apima odos barjero funkcijos sutrikimus, kurie leidžia patogenams ir dirgikliams patekti į odą, taip pat imuninės sistemos hiperreaktyvumą. Be to, stresas, hormoniniai pokyčiai ir tam tikri maisto produktai gali pabloginti ligos eigą.

Rizikos faktoriai

  • Genetika – šeimos istorija, susijusi su odos ligomis, gali padidinti riziką susirgti rožine dedervine.
  • Aplinkos veiksniai – saulės spindulių poveikis, cheminiai dirgikliai ir alergenai gali pabloginti simptomus.
  • Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys su silpnesne imunine sistema gali būti labiau linkę į šią ligą.
  • Stresas – psichologinis stresas gali prisidėti prie ligos paūmėjimo.

Simptomai

  • Rožinė dedervinė gali pasireikšti įvairiais simptomais, įskaitant raudonas, niežtinčias dėmes, kurios gali būti padengtos žvyneliais. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir skausmas, deginimo pojūtis bei odos sausumas. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo individualių organizmo reakcijų ir ligos eigos.

Diagnostika

Rožinės dedervinės diagnostika paprastai remiasi klinikiniais simptomais ir fiziniu tyrimu. Dermatologas gali atlikti odos biopsiją, kad patvirtintų diagnozę ir pašalintų kitas galimas odos ligas. Be to, gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant įvertinti uždegimo žymenis ir imunologinius rodiklius.

Gydymas

Rožinės dedervinės gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo metodai dažnai apima kortikosteroidų tepalus, imunosupresantus ir biologinius vaistus, kurie padeda sumažinti uždegimą. Taip pat gali būti rekomenduojami nemedicininiai sprendimai, tokie kaip odos drėkinimas, vengimas dirginančių medžiagų ir saulės spindulių. Naujienos terapijos galimybės, tokios kaip fototerapija, taip pat gali būti naudingos kai kuriems pacientams, siekiant pagerinti odos būklę ir sumažinti simptomus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
genetinė informacija
ilgalaikė terapija
kerpligė
kognityvinė funkcija
ligos progres
odos hipertrofija
retromoliarinė sritis
reumatoidinė plaučių liga
rezidualinė šizofrenija
riebalinių liaukų hiperplazija
rožinė liga
sausasis sindromas
seilių liaukų disfunkcija
sisteminis uždegiminio atsako sindromas
sjogreno liga
tunelinis sindromas
uždegimas
vaikų pneumonija
žvynelinė

Rašyti komentarą