Sąauginis peties sąnario kapsulitas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Sąauginis peties sąnario kapsulitas, dar žinomas kaip „šaldytas petys”, yra liga, susijusi su peties sąnario anatomija. Peties sąnarys yra sudarytas iš trijų pagrindinių kaulų: žastikaulio, mentės ir raktikaulio. Šis sąnarys yra apgaubtas kapsule, kuri sudaryta iš jungiamojo audinio. Kapsulė leidžia peties sąnariui judėti plačiai ir laisvai, tačiau uždegimo ar sužalojimo atveju, kapsulė gali sustorėti ir sukietėti, ribodama judesius. Dėl to atsiranda skausmas ir diskomfortas, o peties funkcionalumas yra smarkiai paveiktas.

Ligos aprašymas

Sąauginis peties sąnario kapsulitas yra būklė, kai peties sąnario kapsulė tampa uždegusi ir sustorėja, sukeldama skausmą ir judesių apribojimą. Liga dažnai pasireiškia lėtai, o simptomai gali pasireikšti be aiškios priežasties. Ši liga yra svarbi, nes ji gali smarkiai paveikti kasdienę veiklą ir gyvenimo kokybę. Dažniausiai serga vidutinio amžiaus žmonės, o moterys yra labiau linkusios į šią ligą nei vyrai.

Ligos priežastis

Pagrindinės sąauginio peties sąnario kapsulito priežastys gali būti įvairios. Dažnai liga atsiranda po traumos, operacijos ar ilgalaikio peties imobilizavimo. Kitos priežastys gali būti lėtinės uždegiminės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, arba sisteminės ligos, kaip tiroiditas. Mechanizmai, sukeliantys šią ligą, gali būti susiję su uždegiminiu procesu, kuris sukelia audinių randėjimą ir kapsulės sustorėjimą.

Rizikos faktoriai

  • Cukrinis diabetas – žmonės, sergantys šia liga, dažniau patiria sąauginį kapsulito vystymąsi, nes jų organizmas gali turėti sutrikusią uždegiminių procesų kontrolę.
  • Amžius – dažniausiai kapsulitas pasitaiko 40-60 metų amžiaus žmonėms.
  • Lyčių skirtumai – moterys dažniau serga šia liga nei vyrai.
  • Traumos istorija – ankstesnės peties traumos ar operacijos gali padidinti riziką susirgti kapsulitu.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima skausmą, kuris gali būti nuolatinis arba atsirasti tik judant peties sąnariu. Skausmas gali būti lengvas ar labai intensyvus, priklausomai nuo ligos stadijos.
  • Judesių apribojimas – pacientai dažnai skundžiasi, kad jiems sunku pakelti ranką ar pasiekti už nugaros.
  • Naktinis skausmas – daugelis pacientų patiria diskomfortą naktį, ypač gulint ant pažeistos pusės.

Diagnostika

Diagnozė paprastai prasideda nuo išsamaus paciento istorijos ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali atlikti įvairius testus, kad įvertintų peties judrumą ir skausmo lygį. Papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarso ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali padėti patvirtinti diagnozę ir įvertinti kapsulės būklę bei aplinkinius audinius.

Gydymas

Gydymo galimybės apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pradinėje stadijoje gali būti taikomas poilsis, šaltas kompresas, vaistai nuo uždegimo ir skausmo malšinimo priemonės. Fizioterapija yra svarbi gydymo dalis, padedanti atkurti judrumą ir stiprinti raumenis. Jei simptomai nepagerėja, gydytojai gali rekomenduoti kortikosteroidų injekcijas, o sunkiais atvejais – chirurginį gydymą, kad būtų pašalinta sustorėjusi kapsulė. Naujausios terapijos galimybės apima regeneracines terapijas, tokias kaip PRP (plazmos, turinčios daug trombocitų) injekcijos, kurios gali padėti skatinti gijimą ir sumažinti uždegimą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
bursitas
dusulys
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
sąnarys
sergamumas
sindromas
skausmas
skystis
terapija
uždegimas
vargina

Komentarai

2022-09-16 | Agne
As daugiau nei puse metu kankinuosi, net ligonineje gulejau. Blokada-laikina priemone, pats efektyviausiais budas-ERGOterapija, masazai, fiziogerapija, mankstos (beje,per skausma)... Gydymas uztrunka iki puses metu, reikia kantrybes..
2021-09-10 | Danutė
Laba diena. Peties kapsulitas jau trečias menuo. Vaistai nepadeda. Dvi blokados į sąnarį nesumažino uždegimo. Planuojama dar ir trečia. Nežinau ar ryžtis. Bijau sugadinti sąnarį. Ką galiu naudoti iš fizioterapinių procedūrų. Pratimus darau. Ar galimas masažas,elektroterapija,lazerio,magneto terapija.Ačiū

Rašyti komentarą