Sąlytis su aštriu stiklu
Anatomija
Liga „sąlytis su aštriu stiklu” dažniausiai paveikia odą, ypač rankas ir kojas, tačiau gali turėti įtakos ir vidiniams organams, jei stiklo fragmentai prasiskverbia giliai į kūną. Pirmiausia pažeidžiama epidermio ir dermos struktūra, sukeliančia uždegimą ir galimą infekciją. Jei stiklo dalelės patenka į raumenis ar net organus, tai gali sukelti rimtesnius sužalojimus, pavyzdžiui, kraujagyslių pažeidimus, nervų pažeidimus ar vidaus organų traumą.
Ligos aprašymas
Sąlytis su aštriu stiklu yra trauma, kuri gali sukelti įvairaus laipsnio sužalojimus, priklausomai nuo stiklo aštrumo, dydžio ir jėgos, su kuria jis paveikė kūną. Tai nėra tradicinė liga, tačiau jos pasekmės gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant infekcijas, kraujavimus ir net amputacijas. Ši būklė yra svarbi, nes ji gali būti išvengta, jei žmonės laikysis saugos taisyklių dirbdami su stiklu arba būdami vietose, kur gali būti stiklo fragmentų.
Ligos priežastis
Pagrindinė šios ligos priežastis yra fizinis kontaktas su aštriu stiklu. Tai gali atsitikti dėl nelaimingų atsitikimų, pavyzdžiui, stiklinių indų sulaužymo, statybos darbų metu ar kitų kasdienių veiklų. Rizikos veiksniai apima neatsargumą, netinkamą asmens apsaugos priemonių naudojimą, taip pat aplinkos sąlygas, kuriose yra stiklo šukių.
Rizikos faktoriai
- Nelaimingi atsitikimai namuose: dažniausiai pasitaiko, kai žmonės netyčia sulaužo stiklinius indus ar daiktus.
- Darbas su stiklu: statybų, stiklo apdirbimo ar kitose pramonės šakose, kur stiklas yra naudojamas, padidina riziką susižeisti.
- Vaikų žaidimai: vaikai gali žaisti su stiklo šukėmis, nesuprasdami pavojų, todėl jie yra ypač pažeidžiami.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti skausmą, kraujavimą, patinimą ir paraudimą aplink sužalojimo vietą. Lengvi atvejai gali sukelti tik nedidelį diskomfortą, o sunkesni gali sukelti intensyvų skausmą, infekciją ir netgi audinių nekrozę, jei stiklo fragmentai nebus laiku pašalinti.
Diagnostika
Ši liga diagnozuojama remiantis klinikiniais požymiais ir pacientų istorija. Gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą, kad įvertintų sužalojimo laipsnį, ir rekomenduoti rentgeno ar ultragarso tyrimus, kad nustatytų, ar stiklo fragmentai yra giliai kūne. Šie tyrimai padeda nustatyti sužalojimų pobūdį ir galimus komplikacijas.
Gydymas
Gydymas priklauso nuo sužalojimo sunkumo. Lengvais atvejais gali pakakti žaizdos valymo ir antiseptikų naudojimo, kad būtų išvengta infekcijos. Rimtesniems sužalojimams gali prireikti chirurginės intervencijos, kad būtų pašalinti stiklo fragmentai ir sutvarkyti pažeisti audiniai. Be to, gali būti skiriami vaistai skausmui malšinti ir uždegimui mažinti. Naujausios terapijos galimybės apima lazerinę terapiją, kuri gali padėti gydyti randus, atsiradusius po sužalojimo.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas