Sąlytis su karštais varikliais, mašinomis ir įrankiais

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Liga, susijusi su sąlyčiu su karštais varikliais, mašinomis ir įrankiais, daugiausia veikia odą ir poodinius audinius. Paveiktos gali būti ir nervų sistemos dalys, ypač tose vietose, kuriose įvyksta tiesioginis kontaktas su karštais paviršiais. Kai karštis veikia odą, gali prasidėti uždegiminiai procesai, kurie paveikia epidermį ir dermą. Ilgalaikis šios ligos poveikis gali sukelti randų susidarymą, nervų pažeidimus ir netgi odos vėžį, jei poveikis yra pakankamai intensyvus ir ilgalaikis.

Ligos aprašymas

Sąlytis su karštais varikliais, mašinomis ir įrankiais sukelia įvairius odos pažeidimus, kurie gali būti klasifikuojami pagal sunkumą. Ši liga gali pasireikšti kaip nudegimai, kurie gali būti pirmo, antro ar trečio laipsnio, priklausomai nuo pažeidimo gylio ir ploto. Pirmo laipsnio nudegimai dažniausiai pasireiškia paraudimu ir skausmu, o trečio laipsnio nudegimai gali sukelti audinių nekrozę. Liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų sveikatos problemų, reikalaujančių medicininės intervencijos ir ilgalaikio gydymo.

Ligos priežastis

Pagrindinė šios ligos priežastis yra tiesioginis kontaktas su karštais paviršiais, kurie gali būti varikliai, mašinos ar įrankiai. Karščio poveikis sukelia odos pažeidimus, kurie gali būti sukelti ne tik aukštos temperatūros, bet ir ilgalaikio poveikio. Be to, netinkama apsauga, pavyzdžiui, darbo metu nenaudojant tinkamų apsauginių drabužių, gali padidinti riziką. Mechanizmai, per kuriuos karštis sukelia pažeidimus, apima šilumos perdavimą, kuris sukelia audinių denatūraciją ir nekrozę.

Rizikos faktoriai

  • Darbo aplinka: asmenys, dirbantys pramonėse, kuriose naudojami karšti įrankiai ar mašinos, yra labiau pažeidžiami.
  • Netinkama apsauga: darbuotojai, kurie nenaudoja tinkamų apsauginių drabužių, pvz., pirštinių ar uždaruose drabužiuose, rizikuoja patirti nudegimus.
  • Neatsargumas: neatsargus elgesys, dirbant su karštais objektais, taip pat gali padidinti riziką.

Simptomai

  • Pirmo laipsnio nudegimai pasireiškia paraudimu, skausmu ir patinimu.
  • Antrinio laipsnio nudegimai gali sukelti pūslių susidarymą, didesnį skausmą ir patinimą.
  • Trečio laipsnio nudegimai gali sukelti audinių nekrozę, skausmo nebuvimą dėl nervų pažeidimo ir randų susidarymą.

Diagnostika

Ligos diagnozė dažniausiai atliekama remiantis klinikiniais požymiais ir paciento anamneze. Gydytojas įvertina nudegimų sunkumą ir gali atlikti odos biopsiją, jei yra įtarimų dėl gilesnių pažeidimų. Taip pat gali būti naudojami vaizdiniai tyrimai, siekiant įvertinti audinių pažeidimus ir galimas komplikacijas.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo nudegimų sunkumo. Lengvi pirmo laipsnio nudegimai gali būti gydomi namuose, naudojant drėkinamuosius kremus ir skausmą malšinančius vaistus. Sunkesniems nudegimams gali prireikti medicininės pagalbos, įskaitant žaizdų valymą, antibakterinių vaistų skyrimą ir net chirurginę intervenciją, jei yra dideli audinių pažeidimai. Neseniai buvo pasiūlytos ir naujos terapijos galimybės, tokios kaip odos regeneraciniai produktai ir biomedžiagos, skirtos pagreitinti gijimą ir sumažinti randų susidarymą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
diagnostika
dusulys
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
medikamentinis
paburkimas
pacientas
sergamumas
sindromas
vaistai
vargina
venos
virusai

Rašyti komentarą