Senatvinė katarakta
Anatomija
Senatvinė katarakta yra liga, paveikianti akies objektyvą, kuris yra skaidrus lęšiukas, esantis akies viduje ir atsakingas už šviesos fokusavimą ant tinklainės. Su amžiumi objektyvas gali tapti drumstas, tai sukelia regėjimo pablogėjimą. Katarakta dažniausiai vystosi abiejose akyse, nors gali būti asimetriška, t. y. viena akis gali būti labiau paveikta nei kita. Pagrindinės akies struktūros, susijusios su katarakta, yra objektyvas ir tinklainė, tačiau liga gali turėti įtakos ir kitiems regos organams, tokiems kaip ragenos ir stiklakūnis.
Ligos aprašymas
Senatvinė katarakta yra lėtinė liga, kuri pasireiškia, kai akies objektyvas pradeda kietėti ir praranda savo skaidrumą. Tai yra natūralus senėjimo procesas, tačiau gali pasireikšti ir anksčiau dėl kitų veiksnių. Ši liga yra svarbi, nes ji gali smarkiai paveikti gyvenimo kokybę, sukelti regėjimo sutrikimus, o sunkiomis atvejais net ir aklumą. Regėjimo pablogėjimas gali trukdyti kasdienei veiklai, tokioms kaip vairavimas, skaitymas ir bendravimas su kitais žmonėmis.
Ligos priežastis
Pagrindinė senatvinės kataraktos priežastis yra natūralus senėjimo procesas, kai objektyvo baltymai pradeda denatūruoti ir sukietėti. Kiti veiksniai, galintys prisidėti prie kataraktos vystymosi, yra ultravioletiniai spinduliai, rūkymas, diabetas, ilgalaikis steroidų vartojimas, taip pat įvairūs akių sužalojimai ar infekcijos. Be to, genetiniai veiksniai gali turėti įtakos ligos atsiradimui, nes ją dažnai galima pastebėti šeimose.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresni nei 60 metų žmonės yra labiau linkę susirgti šia liga.
- Genetika – šeimos istorija gali padidinti riziką.
- Rūkymas – nikotinas ir kitos medžiagos gali pagreitinti objektyvo drumstėjimą.
- Diabetas – šis sutrikimas gali padidinti kataraktos riziką dėl medžiagų apykaitos pokyčių.
- UV spinduliai – ilgalaikis saulės spindulių poveikis gali prisidėti prie kataraktos vystymosi.
Simptomai
- Pirmieji simptomai gali būti šviesos jautrumas ir regėjimo neryškumas, ypač naktį.
- Žmonės gali pastebėti, kad spalvos atrodo blankesnės arba iškreiptos.
- Vėlesnėse ligos stadijose gali pasireikšti dvigubas regėjimas arba nuolatinis regėjimo pablogėjimas, sukeliantis sunkumų atlikti kasdienes veiklas.
Diagnostika
Senatvinės kataraktos diagnozė paprastai atliekama akių gydytojo (oftalmologo) vizito metu. Gydytojas gali atlikti regėjimo aštrumo testą, akių tyrimą su plyšinės lempos aparatu, kuris leidžia įvertinti objektyvo būklę, ir oftalmoskopiją, kad patikrintų tinklainę. Be to, gali būti atliekami papildomi tyrimai, siekiant nustatyti kataraktos stadiją ir jos poveikį regėjimui.
Gydymas
Senatvinės kataraktos gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Ankstyvosiose stadijose gali būti rekomenduojama stebėti ligą, o regėjimo sutrikimų atveju gali būti skiriami korekciniai akiniai. Tačiau, kai regėjimas smarkiai pablogėja, gali prireikti chirurginės intervencijos. Kataraktos operacija yra viena iš dažniausiai atliekamų procedūrų pasaulyje, kurios metu drumstas objektyvas pašalinamas ir pakeičiamas dirbtiniu lęšiuku. Naujausios terapijos galimybės apima lazerinę kataraktos operaciją, kuri dažnai pasižymi mažesniu atsigavimo laikotarpiu ir mažesniu komplikacijų dažniu.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai