Sepsis, sukeltas kitų patikslintų stafilokokų

Ligos aprašymas

Anatomija

Sepsis, sukeltas kitų patikslintų stafilokokų, yra sunki sisteminė organizmo reakcija į infekciją, kuri gali paveikti įvairias žmogaus anatomijos sistemas. Dažniausiai serga kraujo, kvėpavimo, virškinimo ir šlapimo sistemų organai. Stafilokokai, ypač auksiniai stafilokokai, gali sukelti infekcijas, kurios plinta per kraują ir sukelia uždegiminius procesus visame organizme. Sepsis gali paveikti širdį, sukeldamas širdies nepakankamumą, ir plaučius, sukeldamas kvėpavimo nepakankamumą. Dėl šių sistemų pažeidimo organizmas gali reaguoti su uždegiminiu atsaku, kuris gali sukelti daugelio organų nepakankamumą.

Ligos aprašymas

Sepsis yra rimta būklė, kurią sukelia organizmo reakcija į infekciją. Ji gali išsivystyti, kai bakterijos, tokios kaip stafilokokai, pateko į kraują ir sukelia sisteminę uždegiminę reakciją. Ši liga yra svarbi, nes ji gali greitai progresuoti ir sukelti mirtinas pasekmes, jei nebus laiku diagnozuota ir gydoma. Sepsis gali būti susijęs su įvairiomis infekcijomis, tačiau stafilokokų sukelta sepsis yra ypač pavojinga dėl galimybės sukelti greitą organizmo funkcijų žlugimą.

Ligos priežastis

Pagrindinės sepsio, sukeltos kitų patikslintų stafilokokų, priežastys apima bakterijų infekcijas, kurios gali kilti iš odos, kvėpavimo takų, šlapimo takų ar virškinimo trakto. Stafilokokai gali patekti į organizmą per žaizdas, chirurgines operacijas ar kateterius. Mechanizmai, per kuriuos bakterijos sukelia sepsį, apima toksinų gamybą, kurie sukelia stiprų uždegimą ir kraujagyslių pralaidumą, dėl ko sutrinka organų aprūpinimas krauju. Rizikos veiksniai, tokie kaip imuninės sistemos silpnėjimas, gali padidinti sepsio išsivystymo tikimybę.

Rizikos faktoriai

  • Imuninės sistemos nusilpimas: asmenys, turintys silpną imuninę sistemą (pvz., dėl vėžio, ŽIV, imunodeficito ar gydymo imunosupresantais), yra labiau linkę susirgti sepsiu.
  • Chirurginės procedūros: po operacijų, ypač didelių, gali padidėti sepsio rizika dėl infekcijos patekimo į organizmą.
  • Chroninės ligos: diabetas, kepenų ir inkstų ligos gali padidinti sepsio išsivystymo riziką.
  • Amžius: vyresnio amžiaus žmonės dažniau serga sepsiu dėl silpnesnės imuninės sistemos.

Simptomai

  • Pagrindiniai sepsio simptomai gali būti karščiavimas, šaltkrėtis, greitas širdies plakimas, greitas kvėpavimas, sumišimas ir odos bėrimai. Lengvi simptomai gali apimti nuovargį ir silpnumą, o sunkesni atvejai gali pasireikšti kaip organų nepakankamumas, kuris gali sukelti šoką ir mirtį.

Diagnostika

Sepsio diagnozė remiasi klinikiniais požymiais, laboratoriniais tyrimais ir vaizdiniais metodais. Gydytojai dažnai atlieka kraujo tyrimus, kad nustatytų bakterijų buvimą kraujyje, taip pat gali naudoti šlapimo, skreplių ar kitų kūno skysčių tyrimus. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip rentgeno nuotraukos ar ultragarso tyrimai, gali būti atliekami siekiant nustatyti infekcijos šaltinį.

Gydymas

Sepsio gydymas apima greitą antibiotikų terapiją, kuri turėtų būti pradėta kuo greičiau po diagnozės. Be to, gali būti taikomos intraveninės skysčių terapijos, kad būtų užtikrintas tinkamas organizmo skysčių balansas. Sunkiais atvejais gali prireikti chirurginių intervencijų, kad būtų pašalintas infekcijos šaltinis. Naujausios terapijos galimybės apima imunoterapiją ir naujų antibiotikų ar vaistų, kurie gali padėti moduliuoti organizmo uždegiminį atsaką, tyrimus. Taip pat svarbus yra paciento stebėjimas intensyviosios terapijos skyriuje, kad būtų galima laiku reaguoti į galimus komplikacijas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
apatinių kvėpavimo takų infekcija
cheminė pneumonija
endokrininė patologija
hipofizės funkcija
infekcija
kerpligė
lėtinė paprastoji kerpligė
lėtinės kvėpavimo takų ligos
lėtinės uždegiminės akiduobės ligos
lūpų infekcija
lūpų opaligė
malnutricija
mantijos ląstelių limfoma
plaučių obstrukcija
profesinės ligos
sepsio sindromas
sisteminė uždegiminė reakcija
stafilokokinė infekcija
ūminė infekcija
vaikų endokrinologija

Rašyti komentarą

POST TYPE:ligos