Siringomielija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Siringomielija yra neurologinė liga, kuri paveikia nugaros smegenis, sukeliančios cistų (siringų) susidarymą nugaros smegenų kanale. Šios cistos gali suspausti nervų struktūras ir sukelti įvairius neurologinius simptomus. Paveiktoje zonoje gali būti pažeidžiami skausmo, temperatūros ir judesių pojūčiai, nes cistos dažnai veikia nervų pluoštus, kurie perduoda signalus iš ir į smegenis. Taigi, liga tiesiogiai susijusi su centrinės nervų sistemos anatomija, ypač su nugaros smegenų struktūromis.

Ligos aprašymas

Siringomielija yra reta liga, kurios metu nugaros smegenų kanale susidaro cistos, kurios gali palaipsniui didėti ir sukelti nervinių struktūrų pažeidimus. Liga dažnai vystosi lėtai ir gali būti asimptominė ilgą laiką. Svarbu atkreipti dėmesį į šią ligą, nes ji gali sukelti rimtų neurologinių problemų, tokių kaip paralyžius ar nuolatinis skausmas. Be to, siringomielija gali būti susijusi su kitomis ligomis, tokiomis kaip Chiari malformacija, todėl jos diagnozė ir gydymas reikalauja kruopštaus dėmesio.

Ligos priežastis

Pagrindinės siringomielijos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai liga vystosi dėl Chiari malformacijos, kai smegenėlės nusileidžia į nugaros smegenų kanalą ir sukelia skysčių kaupimąsi. Taip pat gali būti genetiniai veiksniai, kurie didina riziką susirgti šia liga. Kitos galimos priežastys apima traumas, navikus ar uždegimines ligas, kurios gali sukelti nugaros smegenų struktūrų pažeidimus ir cistų susidarymą.

Rizikos faktoriai

  • Chiari malformacija – šis anatominis defektas gali sukelti siringomielijos vystymąsi, nes jis sukelia slėgį nugaros smegenyse.
  • Traumos – nugaros smegenų traumos gali padidinti riziką susirgti siringomielija.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė gali būti svarbus rizikos faktorius, nes kai kurie žmonės gali turėti genetinę polinkį į šią ligą.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti skausmą, tirpimą ar silpnumą rankose ir kojose, galvos skausmus, koordinacijos sutrikimus, bei raumenų atrofiją. Simptomai gali būti lengvi, pavyzdžiui, lengvas tirpimas, arba sunkūs, pavyzdžiui, visiškas paralyžius. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir psichiniai sutrikimai, tokie kaip depresija ar nerimas.

Diagnostika

Siringomielijos diagnozė paprastai atliekama naudojant vaizdo tyrimus, tokius kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT), kuri leidžia vizualizuoti nugaros smegenų struktūras ir nustatyti cistų buvimą. Taip pat gali būti atliekami neurologiniai tyrimai, siekiant įvertinti nervų funkcijas ir nustatyti galimus pažeidimus. Kartais gali būti reikalingi papildomi tyrimai, pavyzdžiui, kompiuterinė tomografija (KT) ar elektromiografija (EMG).

Gydymas

Siringomielijos gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir simptomų. Lengvų simptomų atveju gali būti taikomas stebėjimas ir simptomų valdymas. Sunkesniais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo, siekiant sumažinti cistų dydį arba atlaisvinti slėgį nugaros smegenyse. Pastaruoju metu buvo išbandytos naujos terapijos galimybės, tokios kaip vaistai, kurie gali padėti sumažinti simptomus, tačiau ši sritis dar yra aktyviai tiriama. Be to, gali būti rekomenduojama fizinė terapija ir reabilitacija, siekiant pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
bėrimas
cista
diabetas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
kartais
ligos
miomos
mišria
navikas
nealerginio
paralyžius
sarkoidozė
simptomai
sutrikimai
vargina

Rašyti komentarą