Sisteminė atrofija, pirmiausia pažeidžianti nervų sistemą sergant ligomis, klasifikuojamomis kituose poskyriuose

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Sisteminė atrofija, pirmiausia pažeidžianti nervų sistemą, yra liga, kuri paveikia centrinę ir periferinę nervų sistemas. Ši liga gali sukelti neuronų degeneraciją ir raumenų atrofiją. Pagrindiniai organai, kuriuos veikia ši liga, yra smegenys, nugaros smegenys ir nervai, kurie kontroliuoja raumenų judesius. Smegenyse gali būti pažeidžiamos specifinės sritys, atsakingos už judesių koordinaciją, balansą ir motorinius įgūdžius. Dėl nervų pažeidimo gali pasireikšti raumenų silpnumas ir sumažėjęs raumenų tonusas, o tai lemia funkcinį sutrikimą ir judėjimo apribojimus.

Ligos aprašymas

Sisteminė atrofija, pirmiausia pažeidžianti nervų sistemą, yra reta neurologinė liga, kuri priklauso neurodegeneracinių ligų grupei. Jos pobūdis yra progresyvus, reiškiantis, kad simptomai blogėja laikui bėgant. Liga gali turėti įvairias klinikines formas, tačiau visos jos pasižymi nervų ląstelių degeneracija ir žala raumenims. Tai svarbi liga, nes ji gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, sukelia fizinius apribojimus ir emocinius iššūkius, kuriuos reikia valdyti.

Ligos priežastis

Sisteminės atrofijos priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad jos gali būti susijusios su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu ir imunologinėmis reakcijomis. Kai kurie tyrimai rodo, kad tam tikri genų mutacijos gali prisidėti prie ligos vystymosi. Taip pat gali būti ir uždegiminiai procesai, kurie pažeidžia nervų ląsteles. Aplinkos veiksniai, tokie kaip toksinai ar infekcijos, taip pat gali turėti įtakos ligos atsiradimui.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – paveldimos mutacijos gali padidinti ligos riziką.
  • Aplinkos veiksniai – toksinų poveikis ir infekcijos gali prisidėti prie ligos vystymosi.
  • Amžius – vyresnio amžiaus žmonėms liga gali pasireikšti dažniau.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti raumenų silpnumą, koordinacijos sutrikimus, pusiausvyros problemas ir motorinių įgūdžių praradimą. Pradiniai simptomai gali būti lengvi, tačiau laikui bėgant jie gali progresuoti ir sukelti didesnius funkcinius apribojimus. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir emociniai sutrikimai, tokie kaip depresija ir nerimas, dėl gyvenimo kokybės pablogėjimo.

Diagnostika

Diagnostika apima išsamų neurologinį tyrimą, kuris gali apimti elektromiografiją (EMG), magnetinį rezonansą (MRI) ir genetinius tyrimus. Šie tyrimai padeda nustatyti nervų pažeidimo laipsnį, raumenų funkciją ir galimas genetines mutacijas, kurios gali būti susijusios su liga. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant pašalinti kitas ligas, turinčias panašių simptomų.

Gydymas

Gydymo galimybės apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai gali apimti vaistus, kurie padeda valdyti simptomus, tokius kaip raumenų spazmai ir skausmas. Reabilitacijos programos, tokios kaip fizioterapija ir ergoterapija, gali padėti pagerinti raumenų funkciją ir gyvenimo kokybę. Naujai atsirandantys terapijos metodai, tokie kaip genų terapija, yra tiriami, tačiau jų taikymas dar yra ankstyvoje stadijoje. Psichologinė parama taip pat yra svarbi, kad pacientai galėtų geriau susidoroti su liga ir jos pasekmėmis.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
endometrioze
glomerulų liga
hipoproteinemija
inkstų transplantacija
ligoninių gydymas
ligos
limfedema
nefrozinis sindromas
nejudrumo sindromas
nelsono sindromas
nervų sistemos anomalijos
organų funkcija
paralyžius
sarkoidozė
sisteminis uždegiminio atsako sindromas
sklerozė
transabdominalinė echografija
tyrimų interpretacija
uždegimas

Rašyti komentarą