Skrandžio piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Dietos
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Skrandžio piktybiniai navikai, dažniausiai vadinami skrandžio vėžiu, atsiranda skrandžio gleivinėje, kuri yra virškinimo sistemos dalis. Skrandis yra tuščiaviduris organas, esantis tarp stemplės ir plonosios žarnos. Jis atlieka svarbų vaidmenį maisto virškinime, gamindamas skrandžio sultis, kurios padeda skaidyti maistą. Piktybiniai navikai gali plisti į aplinkinius organus, tokius kaip kepenys, kasa ir žarnynas, taip pat paveikti limfmazgius, todėl liga gali turėti plačių pasekmių organizmui.

Ligos aprašymas

Skrandžio piktybiniai navikai yra nevaldomas ląstelių augimas skrandžio gleivinėje, kuris gali sukelti įvairių simptomų ir komplikacijų. Ši liga yra ypač svarbi, nes ji dažnai diagnozuojama vėlai, kai gydymo galimybės yra ribotos. Skrandžio vėžys gali būti agresyvus, greitai plintantis ir sukelti gyvybei pavojingas būkles, todėl svarbu atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius ir simptomus, kad būtų galima laiku diagnozuoti ir gydyti.

Ligos priežastis

Pagrindinės skrandžio piktybinių navikų priežastys yra sudėtingas procesas, apimantis genetinius ir aplinkos veiksnius. Tyrimai rodo, kad helikobakterijų infekcija, kuri sukelia skrandžio uždegimą, gali prisidėti prie vėžio vystymosi. Be to, ilgalaikė skrandžio gleivinės atrofija, kuri gali būti sukeliama dėl lėtinių uždegiminių procesų, taip pat didina riziką. Kiti veiksniai, tokie kaip rūkymas, nesveika mityba ir per didelis alkoholio vartojimas, taip pat gali prisidėti prie ligos atsiradimo.

Rizikos faktoriai

  • Helikobakterijų infekcija – sukelia skrandžio uždegimą ir gali sukelti gleivinės pokyčius, kurie didina vėžio riziką.
  • Rūkymas – tabako dūmai yra žinomas kancerogenas, didinantis skrandžio vėžio riziką.
  • Nesveika mityba – dietos, turinčios daug apdorotų maisto produktų ir mažai šviežių vaisių bei daržovių, gali prisidėti prie ligos vystymosi.
  • Alkoholio vartojimas – didelis alkoholio suvartojimas yra susijęs su padidėjusia skrandžio vėžio rizika.
  • Amžius – vyresni nei 50 metų žmonės yra labiau linkę susirgti šia liga.

Simptomai

  • Pirmajame etape skrandžio vėžys gali būti besimptomis, tačiau laikui bėgant gali pasireikšti tokie simptomai kaip nuolatinis skausmas skrandyje, pykinimas, vėmimas, svorio netekimas ir apetito praradimas. Taip pat gali pasireikšti virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas ir kraujavimas iš virškinimo trakto, kuris gali sukelti anemiją.

Diagnostika

Skrandžio piktybinių navikų diagnozė apima kelis etapus. Pirmiausia gydytojas atlieka fizinį tyrimą ir renka anamnezę. Tolesni tyrimai gali apimti gastroskopiją, kurios metu endoskopu apžiūrima skrandžio gleivinė ir gali būti paimami biopsijos mėginiai. Taip pat gali būti naudojami vaizdo tyrimai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant nustatyti naviko plitimą.

Gydymas

Skrandžio piktybinių navikų gydymas priklauso nuo ligos stadijos, naviko tipo ir paciento sveikatos būklės. Pagrindinės gydymo galimybės apima chirurgiją, kurios metu pašalinamas navikas, chemoterapiją ir radioterapiją. Taip pat yra naujų terapijos metodų, tokių kaip imunoterapija, kuri gali būti taikoma pažengusiems atvejams. Be to, svarbu atkreipti dėmesį į paciento mitybą ir gyvenimo būdą, kad būtų galima pagerinti bendrą sveikatą ir sumažinti recidyvo riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
aftinis stomatitas
alerginis stomatitas
bakterinis stomatitas
diagnostika
gastritas
grybelinis stomatitas
herpesinis stomatitas
hiperplazija
karcinoma
kepenys
navikai
navikas
plaučių vėžys
prostatos gydymas
prostatos infekcija
prostatos ligos
skrandis
skrandžio ligos
tulžies latakų ligos
tulžies latakų obstrukcija
vėžys

Rašyti komentarą