Skydliaukės piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Skydliaukė yra mažas, drugelio formos organas, esantis kaklo priekyje, žemiau gerklų. Ji yra endokrininė liauka, gaminanti hormonų, tokių kaip tiroksinas (T4) ir trijodtironinas (T3), kurie reguliuoja medžiagų apykaitą, augimą ir vystymąsi. Piktybiniai navikai skydliaukėje gali paveikti šiuos hormonų gamybos procesus, sukeldami įvairius organizmo funkcionavimo sutrikimus. Augant navikams, jie gali išplisti į aplinkinius audinius, limfmazgius ir net kitus organus, tokius kaip plaučiai, kasos ar kepenys.

Ligos aprašymas

Skydliaukės piktybiniai navikai yra vėžio forma, kuri atsiranda, kai skydliaukės ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis. Šie navikai gali būti įvairių tipų, įskaitant skydliaukės papiliarinį, folikulinį, medulinį ir anaplastinį karcinomą. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį pacientų gyvenimo kokybei, sukelti rimtų sveikatos problemų ir, jei nebus gydoma, gali būti mirtina. Ankstyva diagnostika ir gydymas gali žymiai pagerinti prognozę.

Ligos priežastis

Skydliaukės piktybinių navikų priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau yra žinoma, kad genetiniai veiksniai, aplinkos poveikis ir hormoniniai pokyčiai gali turėti įtakos. Pavyzdžiui, žmonės, turintys šeimos istoriją skydliaukės vėžio, yra labiau linkę susirgti. Taip pat tam tikri genetiniai sindromai, tokie kaip Meniere sindromas, gali padidinti riziką. Aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, radiacija, ypač vaikystėje, taip pat gali sukelti skydliaukės navikų vystymąsi.

Rizikos faktoriai

  • Šeimos anamnezė – jei šeimoje yra buvę skydliaukės vėžio atvejų, rizika susirgti padidėja.
  • Aplinkos veiksniai – radiacijos poveikis, ypač ankstyvame amžiuje, gali padidinti riziką.
  • Hormoniniai pokyčiai – moterims, ypač po menopauzės, gali padidėti rizika dėl hormonų svyravimų.
  • Amžius – vyresni nei 40 metų asmenys yra labiau linkę susirgti skydliaukės vėžiu.

Simptomai

  • Pradžioje simptomai gali būti neaiškūs arba visai nebūti. Vėliau gali atsirasti kaklo patinimas, kuris gali sukelti diskomfortą arba spaudimo jausmą.
  • Gali pasireikšti rijimo sunkumai, balso pakitimai arba dusulys, ypač jei navikas spaudžia gerklas.
  • Kai kurie pacientai gali jausti skausmą kaklo srityje arba turėti limfmazgių padidėjimą.
  • Retais atvejais gali pasireikšti sisteminiai simptomai, tokie kaip nuovargis, svorio pokyčiai arba karščiavimas.

Diagnostika

Skydliaukės piktybinių navikų diagnozė prasideda nuo klinikinio tyrimo, kurio metu gydytojas apžiūri kaklą ir vertina galimus navikus. Toliau atliekami tyrimai, tokie kaip ultragarso tyrimas, kuris padeda nustatyti naviko pobūdį ir dydį. Jei įtariamas vėžys, gali būti atliekama adatos biopsija, kad būtų paimta audinių mėginys histologiniam tyrimui. Kartais gali būti naudojami ir kiti vaizdavimo metodai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant įvertinti naviko plitimą.

Gydymas

Skydliaukės piktybinių navikų gydymas priklauso nuo naviko tipo, stadijos ir paciento bendrai sveikatos būklei. Dažniausiai naudojamas gydymo metodas yra chirurgija, kurios metu pašalinama dalis arba visa skydliaukė. Po operacijos gali būti rekomenduojama hormonų terapija, kad būtų kompensuotas hormonų trūkumas. Taip pat gali būti taikoma radioaktyvioji jodo terapija, ypač po skydliaukės papiliarinio ar folikulinio karcinomos gydymo. Naujoviški gydymo metodai, tokie kaip imunoterapija ir tikslinė terapija, šiuo metu yra tiriami ir gali tapti naujomis galimybėmis ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
aftinis stomatitas
alerginis stomatitas
bakterinis stomatitas
grybelinis stomatitas
herpesinis stomatitas
hiperplazija
karcinoma
kepenų karcinoma
kepenų ląstelių karcinoma
melanomas
navikai
navikas
odos parestezija
odos piktybinė melanoma
plaučių vėžys
prostatos gydymas
prostatos infekcija
prostatos ligos
skydliaukės liga
tiroiditas

Rašyti komentarą